BRATISLAVA. Najmä silné osobné príbehy, boj proti korupcii a praktické skúsenosti zo školstva zaistili v sobotných voľbách kandidátom krúžky od učiteľov.
Anketa SME medzi pracovníkmi školstva ukázala, že okrem mladých politikov Martina Poliačika z kandidátky SaS a Miroslava Beblavého zo Siete ich dôveru dostali najmä kandidáti bez politickej minulosti.
Odborník na prax a krásu
Nováčikom v parlamente je aj majiteľ siete štúdií krásy a bloger Branislav Gröhling z SaS. Medzi riaditeľmi stredných odborných škôl je známy tým, že už desať rokov na vlastné náklady vzdeláva študentov ich tretích ročníkov. Cieľom je, aby profesionáli odovzdávali skúsenosti a najnovšie trendy z praxe mladým kaderníkom, cukrárom, baristom a vizážistom. Za študentmi chodia do škôl.
V blogoch a na sociálnych sieťach Gröhling kritizoval školský systém a odborné vzdelávanie, lebo na pracovnom trhu nedokázal nájsť kvalitných absolventov.
Učiteľka Strednej odbornej školy v Partizánskom Zuzana Foltánová si ho vybrala preto, že je „za zmeny v odbornom školstve, ktoré je zo všetkého najviac zanedbané“. Dostal 7331 krúžkov, čo boli pri dobrom výsledku strany menej ako tri percentá všetkých hlasov, ale do parlamentu mu pomohla vysoká pozícia na kandidátke.
Vrana v parlamente
Nositeľ ceny Biela vrana Oto Žarnay z OĽaNO-Nova dostal až 31 337 hlasov. Sympatie učiteľov si získal už dávno.
Do mája 2013 bol Žarnay učiteľom a predsedom Rady školy na Obchodnej akadémii Polárna v Košiciach. Keď upozornil na tisíce eur, ktoré škola pravidelne posielala externým právnikom v situácii, keď mnohí učitelia dostávali iba základný plat bez osobných príplatkov, prišiel „z organizačných dôvodov“ o miesto.
Kontrolóri jeho podozrenia z plytvania pred mesiacom potvrdili, o neplatnosť výpovede sa Žarnay súdi dodnes.
„Je to človek, ktorý sa dokázal postaviť proti rozkrádaniu v škole a aj napriek tomu, že prišiel o prácu a malo to preňho zlé následky, tak zotrval a bojoval,“ povedal Juraj Jonák, riaditeľ základnej a materskej školy v Žaškove. Považuje to za dostatočný dôkaz, že bude záujmy učiteľov presadzovať aj naďalej.
Vidiecky učiteľ
Učiteľ a viceprezident Slovenskej komory učiteľov Miroslav Sopko z OĽaNO-Nova svojich kolegov oslovil presvedčením, že školstvo nevyhnutne potrebuje viac peňazí na rekonštrukciu škôl a platy učiteľov. Dostal 6734 hlasov, ale v parlamente je preto, že kandidoval z deviatej pozície.
Sopko sa sám označuje za „vidieckeho učiteľa“, na základnej škole v Zalužiciach vyučuje dejepis, geografiu, občiansku náuku, informatiku aj etickú výchovu. Medzi učiteľmi má povesť aktívneho človeka. „Poznám ho osobne, jeho názory, jeho prácu a preto nebola žiadna pochybnosť o tom, že je človek na správnom mieste,“ povedal na jeho adresu Jonák.
Vo voľbách mu nechtiac mohol pomôcť aj Peter Pellegrini zo Smeru, ktorý z pozície predsedu parlamentu konšpiroval o Sopkovom prepojení s učiteľskými štrajkami. Politizáciu a stranníckosť štrajku striktne a opakovane vylúčili všetky štrajkujúce iniciatívy, zapojení učitelia a aj sám Sopko.

Beata
Balogová
