Fico by mal s ponukou vládnuť osloviť SNS, Most a Sieť (minúta po minúte)

Bugár predstavil Sulíkovi svoje priority.

Robert Fico nateraz prehráva, ale zďaleka to nie je jeho koniec.(Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Povolebnú situáciu sme sledovali minútu po minúte:

18:40 Povolebné rokovania pokračovali aj v stredu. Ich sledovanie minúta po minúte sme ukončili.

18:00 Do SME prišli kópie údajných dokumentov tajnej služby o aktivitách Borisa Kollára po roku 1989. Žiadosť o rozhovor na túto tému odmietol. Prečítajte si viac v článku reportéra SME Matúša Burčíka.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Záznamy spájajú Borisa Kollára s podsvetím

17:52 Poslankyňu Európskeho parlamentu za KDH Annu Záborskú podľa jej vlastných slov v posledných dňoch oslovili mnohí členovia hnutia aj voliči, aby sa uchádzala o post predsedníčky strany. "Z úcty k týmto ľuďom aj ku všetkým sklamaným voličom KDH som sa rozhodla, že tento krok zvážim," uviedla Záborská podľa agentúry SITA.

17:45 "Vidím to tak 50 na 50 percent. 50 percent bude záležať od toho, ako sa rozhodne pán Bugár, a 50 percent, ako sa rozhodne pán Danko, pretože oni sú kľúčom k pravicovej vláde a oni sa musia rozhodnúť, že pravicová vláda je lepšia. Ak sa tak rozhodnú, potom vidím takúto vládu veľmi reálne," povedal v rozhovore pre SME poslanec nového parlamentu za SaS Ľubomír Galko.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Galko: Pravicová koalícia by bola veľmi silná

17:26 Extrémne pravicové strany majú momentálne v Európe parlamentné zastúpenie len v Grécku, Maďarsku a po posledných voľbách aj u nás, hovorí pre SME politológ Tomáš Nociar. Prečítajte si viac v článku nášho reportéra Pavla Štrbu.

17:11 Sulíkovu vládu môže rozložiť už slovenské predsedníctvo EÚ. Výzvy predsedníctva budú oveľa náročnejšie ako záchranný euroval, na ktorom sa rozpadla Radičovej vláda. Príkladom je nová dohoda s Tureckom, ktorá sa má dotiahnuť na ďalšom summite EÚ o týždeň. Pozrite si videokomentár Milana Niča z CEPI.

16:47  Vo výbere na premiéra medzi Robertom Ficom a Richardom Sulíkom si vlastne vyberáte medzi ľavicovým a pravicovým xenofóbom. Najlepšia by bola úradnícka vláda, píše Luboš Palata.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Najlepšia by bola úradnícka vláda

16:25 Na stretnutie so Sulíkom prišiel Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) v sprievode líderky kandidátky Obyčajných Veroniky Remišovej. "Je zrejmé, že premiér Fico  vládu nezostaví. Ja inú alternatívu nevidím. Krajina potrebuje vládu a úvahy o predčasných voľbách sú na úrovni absurdnosti. Ak sa niektorým médiám alebo časti elít zdá, že výsledky volieb sú zlé a treba ich zopakovať, je to prejav nedemokratický. To robia malé deti, že ak prehrajú, chcú hrať, kým nevyhrajú," povedal Lipšic.

 Na otázku, či sa nebojí, že Fico presvedčí Bugára na vstup do koalície so Smerom, Lipšic odvetil, že nie je ľakavý typ. Či Bugár a líder Siete Procházka vydržia v presvedčení nejsť do koalície so Smerom, nie je podľa Lipšica vecou viery. "Držím im palce, aby vydržali," dodal.

16:00 Líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba kritizuje prezidenta Kisku za ignoráciu legálne zvolenej strany. Kiska podľa Kotlebu zabudol na to, že aj jeho zvolenie bolo protestným hlasom.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kotleba zvolal tlačovku. Pre vyvolených novinárov (+ FOTO)

15:40 Plán SNS rokovať len s lídrom, ktorý bude mať poverenie na zostavenie vlády od prezidenta Kisku, je podľa Sulíka v poriadku.

"Rozumiem postupu pána Danka, je to v poriadku. V SNS budú mať čoskoro snem, kde padnú nejaké rozhodnutia. Telefonovali sme spolu, vysvetlil mi to, všetko je v najlepšom poriadku. Stretnem sa s ním neskôr. Som pripravený robiť kompromisy a ak bude vôľa aj u ostatných, vláda vznikne a bude stabilná. Hráme na to, aby mala 87 mandátov," deklaroval Sulík.

15:28 Bugár predstavil Sulíkovi svoje priority a aj to, ako si predstavuje budúcu vládu.  Ako vyzerajú priority Mostu-Híd však novinárom nepovedal.

"S pánom Sulíkom sme hovorili o našich predstavách, pre nás sú najdôležitejšie naše programové priority. Oboznámili sme s nimi SaS a povedali si, ako si predstavujeme stabilnú koaličnú vládu," povedal Bugár. Konkrétnejší byť nechcel.

Bugár opäť vylúčil, že by Most išiel rokovať so Smerom. V porovnaní s predchádzajúcimi dňami prišiel na rokovanie v oveľa lepšej nálade. 

„Bol to konštruktívny, až príjemný rozhovor,“ konštatoval Sulík.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Bugár predstavil Sulíkovi priority strany Most-Híd

15:02 Premiér Fico už odišiel z centrály Smeru. „Užšie vedenie som informoval o výsledkoch rokovania summitu v Bruseli,“ informoval novinárov.

Dodal tiež, že s vedením strany sa bavili aj o súčasnej politickej situácii. Konkrétnejšie vyjadrenia však poskytne až v stredu, keď ho prezident Kiska poverí zostavím vlády. 

Podľa zdrojov agentúry SITA Fico užšie vedenie strany informoval, že so snahou o vytvorenie vlády osloví SNS, Most-Híd a Sieť.

14:28 Radoslav Procházka cez Facebook odmietol, že by s niekým rokoval v nedeľu večer na Úrade vlády. Informáciu v utorok priniesol denník Nový Čas, ktorý tvrdí, že Procházku a podpredsedu Siete Andreja Hrnčiara odviezlo z rokovania auto Úradu vlády do Starého Mesta.

Denník zverejnil aj fotku Procházku s Hrnčiarom, no tá nie je spred Úradu vlády. „Je to lož, už sme žiadali opravu. Fotka mňa s Andrejom je z Mudroňovej ulice, kde má Andrej byt,“ reagoval Procházka na Facebooku na článok Nového Času.

14:20 Pred centrálou strany Smer na Súmračnej ulici sa začínajú zbiehať novinári. Pred vchodom sú odparkované autá predstaviteľov Smeru, ktorí rokujú v sídle strany. Asi pred polhodinou odišiel z centrály bývalý predseda parlamentu Pavol Paška. 

14:20 Do sídla SaS už prišiel Béla Bugár v spoločnosti Lucie Žitňanskej. 

13:59 Organizátori antifašistického pochodu, ktorý sa uskutočnil v Bratislave, doručili list generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. Žiadajú ho, aby využil svoju právomoc a podal podnet na rozpustenie strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko na Najvyšší súd SR.

„Napriek tomu, že kotlebovci sa v sobotu dostali do parlamentu formálne demokraticky, nie je to demokratická strana, oklamali voličov. ĽSNS je morálnym nasledovníkom a obdivovateľom zločineckého vojnového slovakštátu, ktorý zavraždil 60-tisíc ľudí pre svoju zvrátenú ideológiu," uviedol organizátor pochodu Matej Ivančik z Inštitútu ľudských práv.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Organizátori antifašistického pochodu vyzvali na rozpustenie Kotlebovej strany

13:37 Predseda SMK József Berényi odstúpil z funkcie. Dôvodom je, že SMK sa opäť nedostala do Národnej rady. Predsednícke činnosti preberá šéf republikovej rady László Szigeti.

13:25 SNS zatiaľ nevidí dôvod na hľadanie prienikov so stranou Most-Híd, povedal Danko pri otázke, či vylučuje spoluprácu so stranou Bélu Bugára. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Danko neuvažuje o spolupráci s tými, ktorí presadzujú autonómiu

13:06 SNS zastavuje rokovania s každým lídrom strany, ktorá bola zvolená do parlamentu a bude rokovať len s tým, koho poverí prezident zostavením vlády. Uviedol to šéf SNS Andrej Danko na tlačovej besede.

Národniari sa pre takýto krok rozhodli preto, lebo chcú zabrániť anarchiám, špekuláciám a baveniu sa o nich, bez nich. "Je dobré, aby sa politici správali tak, ako káže zákon. Ústava má jasný postup, toho sa budem držať a ctiť si ho," uviedol Danko. Ako tvrdí, džentlmenské dohody prestali v slovenskej politike platiť, preto SNS pôjde už len cestou oficiálnych stretnutí, rokovaní a vystúpení.

Jedinou stranou, s ktorou SNS rokovať nebude, je Kotlebova - ĽSNS. Pokiaľ však prezident zostavovaním vlády poverí Richarda Sulíka, bude sa ho pýtať na jeho postoj k rodine či a ako to myslí s jeho zámerom legalizovať marihuanu. Kollára by sa zas spýtal, či je naďalej vhodné vyhlasovať o sebe, že nie je politikom. Taktiež odmieta dohodu s kýmkoľvek, kto je ochotný narúšať územnú autonómiu Slovenska.

Základnou podmienkou spolupráce SNS v akejkoľvek vláde bude tvrdý zákon o politických stranách. "Uznajte, 150 politických strán na Slovensku je dosť," povedal.

Danko odmieta tvrdenie, že SNS je schopná akejkoľvek dohody len preto, aby sa dostala do vlády. "Poprosím vás, netešte sa z názorových rozporov," odkázal novinárom.

12:45  Iniciatíva Nie extrémizmu zorganizovala v Banskej Bystrici stretnutie zástupcov študentských a mládežníckych organizácií, hnutí a iniciatív ako reakciu na výsledky volieb a politický vývoj na Slovensku.

„Extrémizmus, radikalizmus, xenofóbia a podpora fašizmu nepatria do našej spoločnosti. Rešpektujeme demokratické voľby, každého jedného voliča, ktorý odovzdal hlas akejkoľvek strane alebo lídrovi. Sme apolitická iniciatíva, ktorej cieľom je ukázať, že sa vieme v regiónoch na celom Slovensku spojiť a navrhnúť konkrétne spoločné kroky a opatrenia, vďaka ktorým by sme zabránili extrémizmu, reagovali na apatiu mladých ľudí, priniesli konkrétne riešenia, ako sa môžu zapojiť do občianskeho a verejného života,“ hovorí autor iniciatívy Jaroslav Dodok.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sulík: Máme jasný plán, zostaviť poctivú slušnú vládu

12:32 Richard Sulík začína neformálne rozhovory s predsedami niektorých zvolených strán. O 14. hodine privíta v Liberálnom dome šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára a o 15. hodine Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA).

"Ak to klapne, rád by som sa ešte stretol s Andrejom Dankom a Radoslavom Procházkom. Samozrejme, aj s pánom Borisom Kollárom (Sme rodina), s ktorým som ale už v pondelok hovoril," vyhlásil Sulík. 

12:00 Voľby ukázali, aká nevyhnutná je reforma vzdelávacieho systému, pretože práve v školách sa formuje a tvorí názor mladých ľudí. Vzdelávanie a školstvo sa nachádza v zúfalom stave. Na margo výsledku sobotných parlamentných volieb to uviedli zástupcovia študentských a mládežníckych organizácií. Ako dodali, sú znepokojení zo spoločenského vývoja na Slovensku.

10:34 Noví poslanci Národnej rady, ktorí sa po voľbách dostali do zákonodarného zboru, si osvedčenia o zvolení prevezmú v piatok  o 11. hodine v historickej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave.

Potvrdil to šéf komunikácie parlamentu Martin Dorčák. Osvedčenia si slávnostne preberie 150 poslancov z ôsmich zvolených strán.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Poslanci sľub ešte nezložili, nárok na plat už však majú

10:00 Predseda SaS Richard Sulík chce vytvoriť vládu s pravicovými stranami OĽaNO, SNS, Sme rodina – Boris Kollár, Most-Híd a Sieť.

Predsedov týchto piatich strán už Sulík oslovil a dnes a v stredu sa s nimi chce neformálne stretnúť a rozprávať sa o programových a personálnych otázkach. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sulík chce vytvoriť širokú vládu s pravicovými stranami

9:35 Premiér Fico si poverenie na zostavenie vlády prevezme od prezidenta Kisku až v stredu. Pôvodne avizovaný termín bol v utorok dopoludnia.

 "Stretnutie sa prekladá na žiadosť Roberta Fica vzhľadom na jeho neskorý návrat z Bruselu. Prezident v stredu poverí predsedu strany Smer, ktorá získala vo voľbách najviac hlasov, zostavením vlády a väčšinovej koalície. A bude s ním diskutovať aj o termínoch tohto poverenia," informoval Martin Lipták z Tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Všetky správy o voľbách, výsledky a volebné mapy VOLBY.SME.SK

6:00 Premiér Fico po skončení summitu v Bruseli vyhlásil, že Slovensko potrebuje v najbližších mesiacoch predovšetkým zmysluplnú a stabilnú vládu.  Strany SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina-Boris Kollár, Most-Híd aj Sieť však prípadnú vládu so Smerom odmietli. SNS avizovala, že sa rokovaní zúčastní.

"Predstavte si, že by sa tak správal každý, ako sa správajú niektorí politici na Slovensku. Jedno vyhlásenie za druhým, klebety, teoretické úvahy," poznamenal Fico na margo ich vyjadrení, pričom na ne odmietol reagovať.

Avizoval, že on má v hlave jasno, pričom verejnosti predstaví svoj postoj a víziu až po rokovaní s prezidentom, ktorý už deklaroval, že Fica ako víťaza volieb poverí zostavením nového kabinetu. Premiér rovnako nechcel komentovať motívy ľudí, pre ktoré sa rozhodli pre konkrétnu stranu. "Rešpektujem aj rozhodnutie voliča, ktorý mohol povedať, že zvolím tohto - aspoň bude sranda," konštatoval.

Poukázal na to, že predstavitelia predmetných strán boli spolu iba niekoľko minút, počas ktorých sa ale stihli niekoľkokrát pohádať. "Neviem, či si Slovensko môže dovoliť takýto luxus," uviedol Fico.

 

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 13 024
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 178
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 361
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 476
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 128
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 760
 7. Kam do tepla v januári? 2 005
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 838
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 658
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 008

Téma: Rokovania o vláde po voľbách 2016


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prežili Mečiara, zvládli Fica aj Dzurindu. Čo bude ďalej?

Ako sa menili noviny a podnikatelia na Slovensku.

DOMOV

Kiska si vždy do mňa rád rýpne, tvrdí Fico

Fico tvrdí, že napadnutie zákona o štátnych cenách na Ústavnom súde je krok proti vláde.

Neprehliadnite tiež

Súdna rada je nekompletná a hrozí, že opäť nezvolí kandidáta na eurosudcu

Žitňanská chce doplniť Súdnu radu ešte pred voľbou kandidáta na post eurosudcu.

Policajti strieľali po unikajúcom aute, zasiahli pneumatiky

Podozrivého zo závažnej drogovej trestnej činnosti napokon zadržali.

Poloniny lákajú najmä dobrodruhov. Chýbajú lepšie služby

Problémom je aj dosť zlá infraštruktúra.

Kiska si vždy do mňa rád rýpne, tvrdí Fico

Fico tvrdí, že napadnutie zákona o štátnych cenách na Ústavnom súde je krok proti vláde.