BRATISLAVA. Pedagógovia, riaditelia aj budúci učitelia sa môžu do 25. apríla prihlásiť do vzdelávacieho projektu s názvom Komenského inštitút.
Prinášať kritické myslenie
Účastníci budú formou zážitkových a praktických aktivít, neformálnych rozhovorov aj prednášok spoločne prichádzať na to, ako môžu priniesť kritické myslenie, zážitkovú pedagogiku či facilitáciu konfliktov do školských tried. Komenského inštitút uskutočňuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.
"Nemôžeme stále čakať na osvieteného ministra. Skutočná zmena môže prísť len zdola - od učiteľov v spolupráci s rodičmi a žiakmi," hovorí riaditeľ CEEV Živica Juraj Hipš o ročnej vzdelávacej platforme pre pedagogických lídrov Slovenska.
Živica zdôrazňuje, že naše školstvo potrebuje vynikajúcich učiteľov s víziou, ktorí pripravujú deti na reálny život a zvládanie najrôznejších výziev v 21. storočí.
"Najdôležitejším faktorom vo vzdelávaní je učiteľ. Nie tablety, nie peniaze, ale učiteľ," hovorí šéfredaktor časopisu Dobrá škola Vladimír Burjan, ktorý bude počas roka sprevádzať účastníkov ako lektor a mentor.
Vytvoriť inšpiratívny priestor
Komenského inštitút si kladie za cieľ vytvoriť inšpiratívny priestor, kde majú učitelia možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k uskutočňovaniu praktickej školskej reformy vo svojej komunite.
"Chceme poukázať na významné problémy v slovenskom školstve a prostredníctvom praktických riešení realizovaných priamo učiteľmi ukázať možné cesty ich postupného prekonania," vysvetľuje Hipš.
Komenského inštitút kladie veľký dôraz na individuálny prístup a bezprostredný kontakt medzi lektorom a účastníkmi ako aj účastníkmi navzájom. Individuálny prístup je posilnený aj uskutočňovaním mikroprojektu, ktorý budú účastníci konzultovať s mentorom.
Dvadsať mikroprojektov má pozitívnymi príkladmi ukazovať, ako možno školstvo postupne reformovať.