BRATISLAVA. Európska komisia (EK) je so Slovenskom v konaní vo veci porušenia právnych predpisov. Slovensko ju neinformovalo o tom, ako do legislatívy zapracovalo európsku smernicu o ochrane obetí trestných činov. Pre TASR to povedala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Slovensku bola formálna výzva zaslaná 27. januára 2016, čím bolo začaté konanie. Dostalo ju i ďalších 15 členských štátov Európskej únie (EÚ). "Konanie ešte formálne prebieha, EK vyhodnocuje odpoveď Slovenska na formálnu výzvu," uviedla Ludviková.
Účinná práva ochrana
Termín na zapracovanie smernice bol vlani v novembri. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR tvrdí, že do právneho poriadku bola väčšina smernice zapracovaná. Tá má napríklad napraviť, aby boli práva obetí trestných činov uznávané minimálne v rovnakej miere ako práva páchateľov.
Ludviková pre TASR nedávno povedala, že pre EK je najvyššou prioritou, aby sa dohodnuté pravidlá dostali do praxe a aby obete trestných činov získali čo najskôr účinnú právnu ochranu.
Je podľa nej zodpovednosťou členských štátov, aby právne predpisy EÚ prevzali včas do svojich vnútroštátnych poriadkov a informovali o tom EK.
Zmeny pri odškodňovaní osôb
"Práva obetí na Slovensku sa za uplynulé štyri roky posilnili," uviedlo v reakcii MS SR.
"Poškodení získali v trestnom konaní nové práva," argumentovala pre TASR koncom februára hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová.
Zmeny sa podľa nej urobili v zákone o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, ale aj zavedením elektronického systému monitoringu odsúdených.
"V rámci neho sa vytvorili podmienky na omnoho účinnejšiu ochranu obetí, napríklad domáceho násilia," dodala.