Extrémizmus na Kotlebovi jeho voliči nevidia (štyri chybné argumenty a ich vysvetlenie)

Voliči ĽSNS majú veľké očakávania od riešenia rómskej otázky či boja proti diktátu Bruselu. O utečencoch nehovorí žiadny.

BRATISLAVA. Sú to prvovoliči, ale aj stredná či staršia generácia. Viac ako polovica z nich má maturitu a pätina vysokú školu. Najviac z nich pracuje manuálne.

Taká je základná charakteristika voličskej základne Mariana Kotlebu a jeho Ľudovej strany Naše Slovensko. Viac ako tretina z tejto skupiny sa na parlamentných voľbách v roku 2012 nezúčastnila. Myšlienky, ktoré spájajú všetkých týchto ľudí naprieč celou spoločnosťou, sa však opakujú.

Denník SME oslovil voličov Mariana Kotlebu s otázkou, čo ich pritiahlo k strane spájanej s extrémizmom a rasistickými názormi. Zhodujú sa najmä na tom, že sa snažia dosiahnuť zásadnú zmenu v politike a spoločnosti.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Z úspechu fašistov sa budeme musieť poučiť

Podobný Ficovi?

Momentálne nezamestnaný Kajetán Mikuláši zo Sebechlieb má 21 rokov a patrí k skupine prvovoličov. Svoj výber nepovažuje za voľbu menšieho zla, ale skôr za snahu o zmenu k lepšiemu. „Na Slovensku už dlho zlyhávajú základy sociálneho systému a celkové fungovanie spoločnosti,“ hovorí. Vláda podľa neho robí viac pre zahraničie ako pre vlastných občanov.

To, že s Kotlebom sa spája značka extrémizmu a fašizmu, podľa neho už dávno nie je aktuálne. Považuje to len za hru médií. „Pre mnohých nie je ľahké si to priznať, ale Marian Kotleba jednoducho len hovorí, robí a chce to, čo sa Slováci boja zakričať na plné hrdlo,“ dodáva Mikuláši.

Práve o krivde na Kotlebovi pri spájaní s neonacistami hovoria viacerí jeho voliči. Ako extrémista nevyzerá a nespráva sa ani podľa Márie Kováčovej, 52-ročnej predavačky z Brezna. „Dostal len nálepku, ktorej sa dlhé roky nevie zbaviť,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Analytici: Kotlebovým voličom fašizmus nevadí

Voliči strany tvrdia, že bežné médiá, ktorým sa podľa nich nedá veriť, vytvárajú nesprávny obraz lídra ĽSNS. Veria Kotlebovým slovám, že novinári mu úmyselne škodia a neinformujú o ňom objektívne.

„Nie som žiaden extrémista ani nič podobné, som kresťan katolík a uráža ma počúvať, že voliči pána Kotlebu a jeho strana je fašistická alebo nacistická. Som proti podobnej ideológii,“ hovorí 27-ročný živnostník Róbert Platko z obce Plaveč. V uplynulých dňoch ho rozčarovalo odmietnutie prezidenta Andreja Kisku prijať Kotlebu pri stretnutiach o zostavovaní vlády. Napísal mu preto dokonca otvorený list s upozornením, či chce ignorovať viac ako 200-tisíc voličov ĽSNS. 

Nespokojnosť s krokom prezidenta počuť opakovane. Kováčová z Brezna hovorí, že nevie, čo si o tomto geste myslieť. „Verte mi, v najbližších voľbách nás bude ešte viac a nepomôžu žiadne urážky politikov, žiadne štrajky ani protesty,“ vraví.

Viacero oslovených ľudí odkazuje na video kolujúce po internete s „pravdou o Kotlebovi“. Okrem iného na ňom prezentuje opatrenia v Banskobystrickom kraji po tom, čo v ňom prevzal vedenie ako župan. Napríklad projekt krompáče a lopaty. Tieto výsledky oceňuje aj 27-ročný Juraj zo Starej Ľubovne. Verí, že Kotleba by v parlamente mohol kontrolovať Smer a ďalšie strany, aby nekradli.

„Aj Fico sa kedysi vyjadroval podobne a ráznejšie a nikto ho za extrémistu neoznačoval,“ dopĺňa Peter Procházka, 24-ročný programátor zo Zvolena. Naráža najmä na niekdajšie výroky Roberta Fica nastrihané v spomínanom šote. „Rodinné prídavky obmedziť na tri deti do budúcnosti, aby robenie detí nebolo spôsobom obživy rómskych rodín,“ vyhlásil Fico na akcii z roku 2001. Medzi jeho sľuby v tom čase patrilo aj to, že urobí „všetko pre to, aby časovaná bomba rastu rómskej populácie nevybuchla“.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kotleba oslovil prakticky celé Slovensko

Vzdor voči diktátu

Práve riešenie rómskej otázky je kľúčové pre ďalšieho z voličov ĽSNS Michala Krajníka zo Stropkova. V prípade extrémizmu a neonacizmu ide o súkromné názory a presvedčenie Kotlebu a jeho spoločníkov. „Vyberal som si podľa programu strany,“ hovorí s tým, že k rovnakej voľbe dospel aj v predošlých parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi.

Okrem riešenia rómskej otázky sa mu páčia aj názory na EÚ či NATO. Pokiaľ ide o vystúpenie z nich je však miernejší. „Vnímam to reálnejšie, asi by nešlo len tak vystúpiť. No súhlasím s tým, aby sme sa začali viac ozývať a nenechali si všetko diktovať,“ dodal Krajník.

Odpor voči diktátu Bruselu, proti ktorému namieta Kotleba, zaimponoval zrejme väčšej časti jeho voličov. Spomínajú viac domácej produkcie a menej únijných limitov. Štyridsiatnik Daniel z Nitry vraví, že ako kedysi tradičný volič pravice, ktorý je opatreniami z posledných rokov jej vládnutia znechutený, našiel v programe ĽSNS ako jedinom prienik so svojimi názormi. Tie sa stali postupne euroskeptické.

V radoch mladšej generácie zas počuť častejšie skôr odpor voči dianiu v slovenskej politike v posledných rokoch. „Nesúhlasím so všetkým, ale páči sa mi, že naozaj hovoril o veciach, pred ktorými ostatní zatvárajú oči. Že obyčajný pracujúci človek sa má na Slovensku horšie ako niektorí spomínaní spoluobčania,“ povedala 27-ročná marketingová pracovníčka z Trnavy, ktorá však odmietla zverejniť svoje meno.

Skrývanie sa za anonymné hlasy je pritom podmienka viacerých Kotlebových voličov. Nechcú sa vraj dostať do situácie, keď na nich budú ostatní ukazovať prstom. „Necítim sa ako extrémistka, no myslím si, že niekto svojím hlasom musí dať najavo, že to, čo sa deje, nie je dobré,“ vysvetľuje 26-ročná právnička z Bratislavy.

Medzi voličmi Mariana Kotlebu sú aj katolícki duchovní. Krátko pred voľbami mu podporu verejne vyjadrili traja kňazi a aj niektoré kresťanské organizácie. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Zakázať Kotlebu? Nezmysel

 

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zbrane zo Slovenska znovu zabíjali v zahraničí

Hoci sa medzinárodná operácia začala už v marci, slovenského predajcu zbraní doteraz nikto nekontaktoval.

DOMOV

Rok 1994: Keď sa valec Mečiar naplno rozbehol krajinou

Vladimíra Mečiara z postup premiéra dvakrát odvolali a vždy sa vrátil.

DOMOV

Dobré ráno: Prečo islamisti strieľajú zbraňami zo Slovenska

Zbrane zo Slovenska zásobujú mafiánov.

SVET

Rusi vyhrávajú boj o Blízky východ, Trump stráca vplyv

Rusko pomohlo Asadovi zostať pri moci, aj s porážkou islamistov.

Neprehliadnite tiež

Neverejná zeleň nebude, parcely pod Borovicovým hájom vykúpia

Mesto Košice ponúkne majiteľom za štvorcový meter necelých 70 eur.

Kauza Kulturpark: Košice uznali dlh 5,6 milióna eur

Raši: Získali sme tak čas zvrátiť to ešte.

Sodoma a Gomora v Prešove: Porno si nakrúcali v kostoloch

Cirkevných predstaviteľov i veriacich pobúril sex v prešovských kostoloch.

Silný vietor zlomil vianočný strom

Silný vietor poškodil vianočný strom na Námestí sv. Trojice v Stupave. Ten sa pod náporom vetra zlomil v kmeni. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti.

SME 25 rokov

Rok 1994: Keď sa valec Mečiar naplno rozbehol krajinou

Vladimíra Mečiara z postu premiéra dvakrát odvolali a vždy sa vrátil. Chcel ovládnuť všetko.