BRATISLAVA. Rozšafne si odložil vetrovku a pôsobil uvoľnene. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár v utorok popoludní po neoficiálnom rokovaní s predsedom SaS Richardom Sulíkom zopakoval, že so Smerom rokovať o povolebnej spolupráci nebudú. Odhodlanie Mosta nejsť do vlády so šéfom Smeru Robertom Ficom, ale prikývnuť na spoluprácu so Sulíkom, bude kľúčové pri vzniku novej vlády.
Sulík pozval Bugára na neoficiálne povolebné stretnutie ako prvého z pravicových lídrov. V centrálne hovorili vyše hodiny o pravicovej vláde, ktorú by vytvorili s OĽaNO-Nova, Sieťou a SNS. S podporou hnutia Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára by mali v parlamente 87 poslancov, bez nej najtesnejšiu väčšinu 76 hlasov.
Najväčšou prekážkou je odpor Mosta k nacionalistickej SNS, ale Bugár povedal, že otázku spolupráce so SNS budú riešiť vtedy, keď bude v koalícii aktuálna.


O Smere nehovoria
Sulík vedie neoficiálne rokovania, hoci poverenie na zostavenie vlády prezident Andrej Kiska dá Smeru. Povedal, že počkajú ako Smer s poverením naloží a ak sa mu vládu nepodari zostaviť, je pripravený prevziať túto úlohu. O vzniku pravicovej vlády hovoril s Bugárom aj Danielom Lipšicom z OĽaNO.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko sa v tom čase stretol s podpredsedom Siete Andrejom Hrnčiarom. Povedal, že na neformálny rozhovor ho oslovil Hrnčiar. "Je dobré, keď takéto rokovania prebiehajú aj na inej úrovni, ako na úrovni predsedov," myslí si Galko. V tejto fáze rokovaní nechcel o obsahu rozhovoru povedať viac.
Bugár bol zhovorčivejší. „S pánom Sulíkom sme hovorili o našich predstavách, pre nás sú najdôležitejšie naše programové priority. Oboznámili sme s nimi SaS a povedali si, ako si predstavujeme stabilnú pravicovú vládu." Sulík doplnil, že rozhovor bol veľmi „konštruktívny až príjemný“.
Na otázku, o aké programové priority Mostu ide, Bugár odmietol odpovedať, rovnako aj podpredseda strany Zsolt Simon. V strane "pracujú na zásadných bodoch", ktoré by chceli v budúcej vláde presadiť.
Na otázku SME, aké pevné je rozhodnutie strany a pravdepodobnosť, že Most nakoniec neskončí vo vláde so Smerom, vrcholní predstavitelia Mosta odmietli odpovedať. Člen strany pod prísľubom anonymity povedal, že prioritou strany je pravicová vláda. "Ale nikto nevie, ako to dopadne,“ podotkol. Aj keby nevznikla pravicová vláda, „ešte nie je Smer, ešte je iks možností,“ dodal bez vysvetlenia.
Lipšic nepovedal, či verí Bugárovi a šéfovi Siete Radoslavovi Procházkovi, že vytrvajú vo svojom predsavzatí ísť do pravicovej vlády a neskončia v kabinete s Ficom. „To nie je vec mojej viery, či vydržia alebo nevydržia."
Most, SNS a kto z koho
Most by koalíciu s SNS vysvetľoval svojim voličom ťažko, aj keď všetko sa dá vysvetliť, povedal v pondelok po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom Bugár. Simon hovoril, že SNS nedá stabilitu žiadnej vláde. Prekáža mu, že jej šéf Andrej Danko bol právnym zástupcom bývalého šéfa Jána Slotu a polovica ľudí v SNS, bola v strane aj za Slotu.
Danko naznačil, čo mu prípadne môže na Moste prekážať a prečo nie je ich spolupráca istá. Bugára sa bude pri prípadnom zostavovaní vlády pýtať na autonómiu školstva či štátne občianstvo.


Beata
Balogová
