LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Voliči z hladových dolín posunuli do parlamentu neonacistov. Paradoxne získali kotlebovci najviac hlasov v povstaleckých obciach Banskobystrického kraja a východného Slovenska.
„Už žiadne investície do bývania. Musíme mať hlavne veľké auto a peniaze, aby sme mohli rýchlo odísť, keď to bude potrebné,“ povedal Róm svojej žene po voľbách v marci 2016. Nechce byť menovaný, má strach.
Obavy Rómov
Čo vadí deťom z Horehronia na vzťahoch medzi ľuďmi
Je veľa rasistov.
Že sa Rómom vraví Cigáni a niektorí ľudia si ich nevážia.
Hádžu nás do jedného vreca.
Chudoba.
Rómovia a bieli sú ku sebe zlí.
Nás Rómov nechcú.
Ľudia posudzujú druhých bez toho, aby ich poznali.
Všetci sa nenávidia.
Zdroj: Anonymný prieskum OZ Jekhetane-Spolu v roku 2015 v základných školách.
Mladí ľudia z vidieckych chudobných lokalít dnes dospievajú bez životnej vízie. Nepáčia sa im vzory ako nezamestnaní rodičia alebo nespokojní učitelia. Našli si svojho vodcu.
„Prešiel po mne strach už vtedy, keď sa stal Kotleba banskobystrickým županom. V mojom okolí to ľudia prijali ako katastrofu,“ vyjadrila sa Rómka z Horehronia.
Podľa nej dobre urobili jej známi, ktorí vtedy odišli do Kanady.
„Neodišli kvôli sociálnym dávkam, ale kvôli diskriminácii. A to im nikto nechce uveriť.“
Jej syn nedokončil strednú školu. Vyhodili ho potom, ako nenastúpil na povinnú prax v hoteli. Chlapec sa v pubertálnom veku nedokázal preniesť cez vetu majiteľa hotela: Ak je medzi žiakmi Róm, na prax ho neberieme.
Ponížený mladík odišiel do Anglicka za príbuznými. Rodičom z cudziny referoval, že už na stanici v Londýne mohol slobodne a bez strachu dýchať.

Na dedine nie je občan ako občan
Občianske práva neplatia na slovenskom vidieku pre každého rovnako. Hoci Rómovia nemôžu byť oficiálne odstavovaní na okraj, nenápadne a s tichým súhlasom väčšiny sa to deje na každom kroku.
Mnohí kňazi pripravujú sväté prijímanie osobitne pre deti z majority a v iný deň pre deti z rómskej komunity. Pre hlboko veriacich Rómov je tento deň veľkým sviatkom, niečo ako svadba. Dokážu sa aj zadlžiť, aby svoje deti obliekli ako malé nevesty či ženíchov.
Rómovia si zvykli aj na to, že svojich mŕtvych nemohli pochovávať v centrálnej časti cintorínov, ale iba pri plote medzi cirkvou exkludovanými samovrahmi.
Ani s bývaním v dedine, kde sa narodili, to nemajú isté. Veľa závisí od toho, akého starostu a poslancov si ľudia zvolia. Volení zástupcovia občanov neraz vymyslia rafinované spôsoby, ako vyvinúť tlak, aby Rómovia z obce odišli.
Dom, alebo pozemok na dedine Róm tiež bežne nekúpi. Správa o jednaní s predávajúcim sa v obci rozšíri tak rýchlo, že okolie začne konať a obchod znemožní. Medzi ľuďmi kolujú príbehy o tom, ako predmetnú nehnuteľnosť akoby náhodou zničil požiar.
Nie extrémizmu
Volebným výsledkom otraseným Slovenskom zazneli hlasy, že zlyhalo naše školstvo. Ako sa ukazuje, zlyhali viacerí vychovávatelia – rodičia, učitelia, kňazi, komunity, spoločnosť.
Predstavitelia mládežníckych organizácií v Bratislave a Banskej Bystrici si nemyslia, že Slovensko je krajina, v ktorej možno akceptovať extrémizmus.
"Chápeme, že mladí ľudia sú frustrovaní a voľby tak boli reakciou na vzniknutú dezilúziu a skepsu. Musíme s veľkým dôrazom odsúdiť akékoľvek podnecovanie a podporu nenávisti v našej krajine,“ uviedli pre Tasr zástupcovia mládežníckych organizácií.
Sú medzi nimi Rada študentov mesta Banská Bystrica, Rada mládeže Banskobystrického kraja, Rada mládeže Bratislavského kraja, Asociácia krajských rád mládeže.
Na stretnutí 8. marca v Banskej Bystrici sa zhodli, že apatia mladých ľudí pretrváva už niekoľko rokov.
Autor iniciatívy Jaroslav Dodok pre Situ uviedol, že sa v politike aj občianskom sektore zabúdalo, že vzniká extrémizmus a mladí sú nespokojní.
Začnú pracovať so školami
"Vidíme rôzne názory a polarizáciu spoločnosti aj medzi mladými ľuďmi. Toto chceme riešiť, aby sa mladí ľudia mohli už na základnej, strednej i vysokej škole prejaviť,“ povedal Dodok.
Iniciatíva bude v najbližšom období organizovať diskusie a besedy na školách. Vyústením by malo byť vytvorenie Manifestu mladých voličov, ktorý chcú predložiť rezortu školstva.
Manifest má byť súborom realizovateľných opatrení, ktoré majú viesť k tomu, aby sa znížila vzdialenosť medzi elitou v politike a mladými ľuďmi, uviedla Sita.
"Vyzývame všetkých študentov a mladých ľudí, žiacke školské rady, mládežnícke parlamenty, študentské rady a iné mládežnícke organizácie, aby svojimi aktivitami pomohli zabrániť šíriacemu sa extrémizmu. Hovoríme nie nenávisti, fašizmu, xenofóbii a rasizmu. A hovoríme jasné áno rozvoju občianskej angažovanosti a uvedomelosti už na základných, stredných a vysokých školách," dodali.
Podnet na rozpustenie strany
V pondelok po volebnom víkende prebehol v Bratislave antifašistický pochod ako bezprostredná reakcia na zvolenie 14 predstaviteľov kotlebovej strany za poslancov Národnej rady SR.
Organizátori žiadajú generálneho prokurátora, aby dal podnet na rozpustenie tejto strany na Najvyšší súd SR.
Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv informoval agentúru Sita, že organizátori pochodu doručili 8. marca list generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, v ktorom ho žiadajú, aby využil svoju právomoc a podal podnet na rozpustenie strany Mariana Kotlebu.
Na stránke ludskeprava.sk odštartovali možnosť obrátiť sa na generálneho prokurátora aj pre verejnosť.
"Napriek tomu, že kotlebovci sa v sobotu dostali do parlamentu formálne demokraticky, nie je to demokratická strana, oklamali voličov. ĽSNS je morálnym nasledovníkom a obdivovateľom zločineckého vojnového slovakštátu, ktorý zavraždil 60-tisíc ľudí pre svoju zvrátenú ideológiu. Vzhľadom na to žiadame kompetentné orgány, aby konali," vyhlásil organizátor pondelkového pochodu Matej Ivančik z Inštitútu ľudských práv.
Je však podľa neho škoda, že kompetentní nezasiahli už dávno, keď na to aktivisti opakovane upozorňovali.
"Veríme však, že zlyhanie ostatných ochranných mechanizmov demokratického a právneho charakteru nášho štátu ich zobudí," dodal.
Právnici, ktorí spolupracujú s Inštitútom ľudských práv, zhromažďujú podľa Aleny Krempaskej z tejto mimovládnej organizácie konkrétne výroky a príklady protiústavnej činnosti tejto strany a jej predstaviteľov.
GP: Podania budú náležite preskúmané
Generálna prokuratúra zaevidovala desiatky elektronických podaní, ktoré vyzývajú generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára podať na Najvyšší súd podnet na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.
„V tejto súvislosti generálny prokurátor Jaromír Čižnár poznamenáva, že ak skutočne ide o zoskupenie identické – personálne a obsahovo s tým, ktoré bolo na základe návrhu generálneho prokurátora už raz Najvyšším súdom rozpustené, je potom na mieste otázka, prečo bolo príslušnými orgánmi opätovne zaregistrované, resp. či je právna úprava v tejto oblasti dostatočná,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal po preskúmaní podnetu 31. októbra 2005 na Najvyšší súd návrh na rozpustenie strany Slovenská pospolitosť – Národná strana. Najvyšší súd 1. marca 2006 rozsudkom tomuto návrhu vyhovel a politickú stranu rozpustil.
Strana pokračovala v činnosti ako občianske združenie s názvom Slovenská pospolitosť. To v novembri 2008 rozpustilo ministerstvo vnútra. Najvyšší súd toto rozhodnutie 1. júla 2009 zrušil. Pravicoví extrémisti pred parlamentnými voľbami v roku 2010 ovládli Stranu priateľov vína, ktorú neskôr premenovali na Ľudovú stranu Naše Slovensko.
Bratislava bez náckov
V pondelok 7. marca večer pochodovala ulicami historického centra Bratislavy viac ako tisícka ľudí.
Vyjadriť tak chcela nespokojnosť s výsledkom sobotných parlamentných volieb, v ktorých uspela aj Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.
"Pochod je reakciou na parlamentné voľby, v ktorých sa prvýkrát od roku 1945 dostali fašisti do parlamentu," priblížil jeden z organizátorov pochodu Róbert Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov.
Ako dodal, výsledok parlamentných volieb akceptujú, no takýmito aktivitami chcú zmobilizovať verejnosť.
Pondelkový protestný pochod bol podľa Mihályho najmä symbolickým aktom. Protestnú antifašistickú akciu zvolali organizátori na sociálnej sieti v súvislosti s výsledkami sobotňajších parlamentných volieb, v ktorých strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko získala 8,04 percenta hlasov.

Beata
Balogová
