BRATISLAVA. Ich mená sa medzi novozvolenými poslancami nespomínajú, no od vstupu do parlamentu ich delí len málo.
Kandidáti, ktorí vo voľbách skončili tesne pod čiarou, sa do Národnej rady môžu dostať, keď vznikne nová vláda. Po menovaní nových ministrov či premiéra sa pre nich môže uvoľniť asi pätnásť kresiel.
Bez šance na postup zatiaľ zostávajú len členovia extrémistickej ĽSNS. Všetky ostatné strany sú zatiaľ v rôznych alternatívach pravicovej či ľavicovej koalície.
Kandidátka bez prekážok i futbalista
Výraznú šancu posunúť sa nad čiaru majú kandidáti SaS, ktorá získala vo voľbách najviac z pravicových strán. Najbližšie k k poslaneckému mandátu má Jana Cigániková, ktorá upútala počas predvolebnej kampane fotografiami s heslom "Zbavme sa zbytočných prekážok!".
Odfotografovaná bola od chrbta, ako sedí nahá, a pozadie jej prekrývala len priesvitná látka. Ďalšia fotografia zachytávala nohy v červených lodičkách so spustenými nohavičkami. "Rozhodla som sa prispôsobiť ponuku dopytu a projektovala som pár našich myšlienok prostredníctvom vlastného tela," vysvetľovala kampaň Cigániková.
Posun o priečku nahor potrebuje aj súčasný poslanec Most-Híd a niekdajší štátny tajomník ministerstva práce Gabriel Csicsai. Za ním nasleduje ďalšia zo súčasných poslankýň strany Edita Pfundtner či poslanec Péter Vörös, ktorý je zároveň v pätici náhradníkov za europoslancov zvolených v roku 2014.
Nádej môžu mať stále aj analytička školstva zo Siete Zuzana Zimmenová či odborník na medzinárodné vzťahy Vladimír Bilčík. V SNS zas na posun čakajú bývalý slovenský futbalový reprezentant Tibor Jančula či štvrtý pod čiarou Karol Konárik syn známeho speváka, podnikateľa, politika a poslanca.
Za OĽaNO čakajú na šancu učiteľ a občiansky aktivista Ján Marosz či ekonóm Marcel Klimek z Novy, ktorý je však až piaty pod čiarou.
V zozname nádejných poslancov Smeru sú menej nápadné mená, ale štvrtý pod čiarou je Ján Kvorka, ktorého kedysi polícia podozrievala z vydierania. Niekdajší podpredseda Ľuptákovej robotníckej strany mal pred časom problém pre svoj pomer s Rómkou Zdenkou Toráčovou, keď ho obvinili, že napadol jej priateľa Jána Lacka.

Z asistenta znova poslancom
Zo stále platného zoznamu nových poslancov vyplýva, že priemerný vek nových zákonodarcov bude 47,6 roka a zo 150 stoličiek bude 29 patriť ženám. V porovnaní s práve končiacim štvorročným obdobím tak pribudnú dve političky.
Za SaS sa do parlamentu po štvorročnej prestávke vráti napríklad Ondrej Dostál, predseda Občianskej konzervatívnej strany. Medzičasom robil poslaneckého asistenta svojmu niekdajšiemu straníckemu kolegovi Petrovi Osuskému.
Novou tvárou SaS bude napríklad niekdajší kaderník a dnes podnikateľ či autor viacerých reformných návrhov pre slovenské školstvo Branislav Gröhling.
K nováčikom v parlamente sa zaradia niekdajší futbalový reprezentant a hráč bratislavského Slovana Dušan Tittel a bývalý moderátor a hovorca bratislavského letiska Karol Farkašovský, obaja za SNS, či bývalá moderátorka správ Martina Šimkovičová zo Sme rodina.
Naopak, medzi známymi tvárami, ktoré sa s parlamentnými lavicami rozlúčia, sú poslanci ako Andrej Kolesík a Otto Brixi zo Smeru či Pavol Hrušovský, bývalý predseda KDH.

Beata
Balogová
