BRATISLAVA. Do rokovaní o zostavení vlády sa zapájajú aj finančné skupiny a vplyvní podnikatelia. O ich snahe ovplyvniť politické dianie hovoria aj skúsenosti z minulosti.
Najviac záujmov sa sústreďuje na Smer, ktorý bol doteraz pri moci.
Neformálne schôdzky politikov s lobistami a podnikateľmi patria k odvrátenej stránke politiky. V júli 2014 o tom na súde otvorene hovoril pobočník českého expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík, obžalovaný v kauze korupcie pri nákupe obrnených vozidiel Pandur.
Na podobnej schôdzke sa podľa Dalíka v roku 2006 stretli aj so slovenským premiérom Robertom Ficom. Sprevádzal ho vplyvný podnikateľ Miroslav Výboh, ktorý v kauze Pandur tiež figuroval. „Tak sa to robí všade na svete,“ dodal Dalík.
Schôdzka bola vo vínnej pivnici na Morave, mimo oficiálneho programu premiérov. „Pilo sa víno, niečo sa jedlo,“ spomínal.
Osobný priateľ

Fico najskôr stretnutie odmietol potvrdiť. Na druhý deň ho priznal a rovnako aj vzťah s Výbohom. Označil ho za osobného priateľa.
Údajný dokument SIS Gorila spomína piatich akcionárov Smeru. Juraja Širokého, Vladimíra Poóra, Jozefa Brhela, Ivana Kiňa a Fedora Flašíka. Ide najmä o ľudí, ktorí sa k strane priklonili po skončení éry Vladimíra Mečiara a jeho HZDS. Viacerí sa v súčasnosti so Smerom už nespájajú.
Medzi najbližších ľudí premiéra teraz podľa viacerých zdrojov z prostredia strany patrí práve Výboh. Od akcionárov už Fico nie je priamo závislý. Silné postavenie si vybudoval aj podpredseda Robert Kaliňák, ktorý má blízko k Brhelovi.

Volič nevie nič
Z Gorily pochádza aj pamätný citát pripisovaný šéfovi finančnej skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi. „Volič o ničom nevie. Volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.“