Keď sa po atentáte na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho spýtal jeden z reportérov šéfa vyšetrovacej komisie Earla Warrena, či zverejnia všetky výsledky jej práce, dostal nasledujúcu odpoveď: Áno, raz určite... Ale je možné, že to nebude počas vášho života."
Priveľa otázok, priveľa pochybností. Viac než polstoročie po atentáte na 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho verí oficiálnej verzii vyšetrovateľov podľa prieskumov len necelá pätina Američanov. Väčšina sa prikláňa k sprisahaniu, či niektorej z množstva konšpiračných teórií. Ale najskôr fakty.
Šarmantný a obľúbený
John Fitzgerald Kennedy sa zapísal do dejín ako najmladší zvolený americký prezident (vo svojich 43 rokoch), ale aj najobľúbenejší líder krajiny. Bol šarmantný, vtipný a mal úspech u žien. Američania mu vďaka tomu dokázali odpustiť aj viacero omylov či politických prešľapov - fiasko pri pokuse zvrhnúť režim Fidela Castra na Kube, rastúcu americkú angažovanosť vo vojnovom konflikte vo Vietname, či málo razancie pri rokovaniach so sovietskym lídrom Nikitom Chruščovom.
Turné po Texase bolo neoficiálnym začiatkom kampane za jeho znovuzvolenie o rok neskôr. Sprevádzali ho menšie obavy, keďže práve v Dallase krátko pred Kennedyho návštevou skupina pravicových extrémistov slovne i fyzicky napadla vyslanca USA pri OSN Adlaia Stevensona.
Napriek tomu, že i Kennedy si uvedomoval riziko atentátu, pobyt prezidentského páru nesprevádzali zvýšené bezpečnostné opatrenia. Upravená limuzína Lincoln Continental s otvorenou strechou, v ktorej sa okrem Kennedyho a jeho manželky Jacqueline viezol ešte texaský guvernér John Connally s manželkou Nellie, sa pomaly presúvala z letiska k budove Dallas Market Center, kde mal prezident vystúpiť s prejavom.
Po príchode na námestie Dealey Plaza zazneli podľa svedkov tri výstrely. Prvý minul cieľ, druhý náboj preletel Kennedyho krkom a poranil aj guvernéra Connallyho sediaceho pred ním! Tretí náboj zasiahol prezidenta do hlavy. Kennedy zraneniam podľahol, Connally prežil.
Oswald sa nepriznal a zomrel
Necelé dve hodiny po atentáte zatkli policajti v dallasskom kine bývalého námorníka a presvedčeného komunistu Leeho Harveyho Oswalda, ktorý mal Kennedyho usmrtiť výstrelmi z okna Texaského knižného veľkoskladu, kde pracoval mesiac ako brigádnik. Oswald mal krátko pred svojim zatknutím zblízka zastreliť policajta J. D. Tippita.
Oswald však odmietol spojitosť s oboma vraždami.