BRATISLAVA. S víkendom prichádza vynikajúca príležitosť od povolebných analýz uprieť pohľad na nebo. Astronómovia pripravili na nedeľňajší Deň hvezdární a planetárií podujatia na osemnástich miestach na Slovensku.
Nielen v noci, zväčša polooblačné počasie by malo priať aj pozorovaniu Slnka. „Na Slnku sa takmer vždy nachádzajú tmavé slnečné škvrny,“ vysvetľuje Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov s tým, že teraz je na Slnku päť skupín slnečných škvŕn.
Ako škvrny sa javia chladnejšie miesta na slnečnom povrchu, ktorých počet sa mení približne v 11-ročnom cykle. „Teraz sa blížime do minima činnosti,“ hovorí astronóm.
Pohľad na Slnko môže spôsobiť veľmi vážne poškodenie zraku, preto sú pre návštevníkov prichystané ďalekohľady so špeciálnymi filtrami. Pozorovať ho možno aj cez tmavé zváračské sklo alebo špeciálnu fóliu Astrosolar.

Lepšie než televízor
Rapavý považuje za mimoriadne zaujímavé aj pozorovanie cez špeciálne chromosférické ďalekohľady, s pomocou ktorých možno na okraji slnečného disku vidieť červenkasté žiarivé oblúky, takzvané protuberancie.
Otvorené dvere hvezdární a planetárií ukážu viac aj z rutinnej práce astronómov. „Predstava astronóma ako tvora, ktorý trávi noc pri ďalekohľade nie je úplne správna,“ hovorí Rapavý s tým, že množstvo údajov získavajú automatizovane.
Cez deň astronómovia spracovávajú dáta, no ak sa zahĺbia do riešenia problému, klasická pracovná doba pre nich prakticky neexistuje.
Dôležitú úlohu majú aj pozorovatelia. „Práve hvezdárne sú mimoriadne dôležité tým, že môžeme vidieť vesmír v priamom prenose, je živý. Tento pocit nie je možné zažiť pri sledovaní televízie či internetu,“ hovorí Rapavý.
Za najvýznamnejšiu astronomickú udalosť roka považuje Rapavý prechod Merkúra cez slnečný disk o necelé dva mesiace, 9. mája.

Jasný Jupiter, členitý Mesiac
Termín akcie pripadol na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou. V programe sú napríklad astrorozprávky pre najmenších, výroba slnečných hodín, popularizačné prednášky a komentované prechádzky nočnou oblohou.
„Za priaznivého počasia čakajú na návštevníkov aj krásy nočnej oblohy. Mesiac je vo vhodnej fáze a určite zaujme pohľadom na svoj členitý povrch. Jasný Jupiter vychádza už večer, je v opozícii, a má teda najlepšie pozorovacie podmienky,“ hovorí Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov. Pozornosť upúta najmä búrlivá atmosféra planéty a jej štyri najjasnejšie mesiace, ktoré objavil už Galileo Galilei.
Viac z astronómie v nedeľu ukážu napríklad Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, Krajská hvezdáreň v Žiline, Hvezdáreň Solar Senec, Hvezdáreň Júlia vo Zvolenskej Slatine či Hvezdáreň a planetárium v Prešove.

Beata
Balogová
