Marián Kotleba využil ovládnutie banskobystrického úradu na to, aby sa dostal do národnej rady. Prívržencov si vychováva už od mladého veku, poskytuje im jednoduché heslá a konfrontácii sa vyhýba, aby ho nikto neznemožnil, tvrdí Ingrid Kosová z projektu WatchBBSK, ktorý monitoruje fungovanie kraja. Denník SME sa s ňou rozprával o jeho ceste z postu šéfa kraja až do parlamentu.
Kým nenastúpil Marian Kotleba na pozíciu župana, v médiách ste sa objavovali najmä pri témach o segregovaných Rómoch a vzdelávaní detí. V poslednom čase však vaše vyjadrenia smerujú často k hospodáreniu banskobystrickej župy. Zmenil Kotleba vaše zameranie?
„Mám veľa aktivít, venujem sa advokácii v oblasti rómskej problematiky, násiliu páchanom na ženách a vzdelávaniu nielen rómskych detí. Milujem Montessori pedagogiku a jej filozofiu vzdelávania by som chcela odovzdať budúcim generáciám. Som zriaďovateľkou Montessori škôlky a snažím sa o založenie Montessori školy. S nástupom Mariana Kotlebu do verejnej funkcie sa moje záujmy nezmenili, ale moja pozornosť sa upriamila aj na to, aby sme ľuďom ukázali, koho si zvolili. Podľa môjho názoru je nemysliteľné, aby človek s Kotlebovou minulosťou mohol zastávať verejnú funkciu. A čo je ešte horšie, nemá ani relevantné skúsenosti, ako to ukázali posledné dva roky. Veľmi rada by som robila len Montessori pedagogiku, ale hoci ma to stojí veľa času a energie, nenechá ma ľahostajnou, keď sa fašista dostane do politickej funkcie a má rozhodovať o živote mojom a mojich detí. Aj keby som veľmi rada prestala, nemôžem, lebo je už aj v parlamente. Posledné dva roky sme venovali veľa času výskumnej práci, robili sme množstvo rozhovorov so starostami, štátnymi úradníkmi aj občanmi a pýtali sme sa na výsledky pôsobenia Kotlebu v rôznych oblastiach života v Banskobystrickom kraji. Všade sme dostali negatívne odpovede, ľudia často použili aj slovo katastrofa. No aj vďaka kampani napríklad v Slobodnom vysielači dosiahla Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko želaný úspech a dostala sa do parlamentu.“
Keď pred viac ako dvoma rokmi Kotleba vyhral župné voľby, prekvapilo vás to?
„Veľmi – aj keď sme vedeli, že Slovensko nie je vysnenou tolerantnou krajinou a rómska téma naberala na obrátkach. Politici ju často využívajú vo voľbách a na tejto vlne sa vezie aj Kotleba. Napriek tomu som nečakala, že ho to vynesie až do funkcie župana. Mnohí ľudia vraveli, že Kotlebu volili proti vtedajšiemu županovi Vladimírovi Maňkovi, a nie preto, že by boli rasisti. Po parlamentných voľbách začínam o tom pochybovať.“

Boli to teda protestné hlasy, ktoré ho dostali do úradu?
„Mnohí ľudia, ktorých sme sa na to pýtali, povedali, že dôvodom Kotlebovho víťazstva nie sú protirómske nálady, ale to, že už majú dosť Smeru. Kotleba totiž často vyhral v obciach, kde Róma ani nevideli a nemajú s ním reálne skúsenosti. Zo začiatku Kotleba proti Smeru nevystupoval tak radikálne, ale keďže vie načúvať, čo sa v spoločnosti hovorí a vždy naskočí na tému, ktorá by mohla byť v jeho prospech, využil aj túto protismerácku náladu. V rámci konšpiračného rádia Slobodný vysielač začal veľmi výrazne vystupovať proti vláde Smeru, NATO či členstvu v EÚ. A zrazu tu neboli len cigánski paraziti, ale aj paraziti v Smere. Spektrum jeho podporovateľov sa rozšírilo o sympatizantov konšpiračných teórií. Napriek tomu som presvedčená, že Kotlebu a jeho stranu dokáže zvoliť len človek, ktorý súhlasí s protirómskymi a dnes už aj protiutečeneckými náladami.“
Pozorovali ste takúto zmenu aj v iných prípadoch?
„Dnes už napríklad nehovorí o cigánskom parazitizme, ale o parazitoch v osadách či v kravatách. Tvrdí, že mu Rómovia neprekážajú, je mu jedno, či sú bieli, oranžoví, zelení, pokým nezneužívajú sociálny systém. Dokonca slovo paraziti vymenil za pojem extrémisti ako reakciu na spájanie jeho osoby s extrémizmom. Tvrdí, že to nie on je extrémista, ale tí, ktorí beztrestné páchajú kriminálne činy v osadách. Cigánskych parazitov obohatil o pojem cigánski extrémisti. Na svojich bilbordoch to jasne deklaruje. Tie krásne ilustrujú, ako prispôsobuje svoju rétoriku náladám v spoločnosti.“