Bola premiérkou krajiny, kde dodnes ženy nemajú postavenie hodné 21. storočia. Bola dcérou prvého predsedu vlády samostatnej Indie. Bola nositeľkou slávneho priezviska. Verila v jednotnú Indiu. A to sa jej stalo osudným.
Na budúci rok uplynie sto rokov od narodenia Indiry Gándhíovej. Dalo by sa povedať, že politiku mala v krvi. Jej otcom bol Džaváharlál Néhrú, indický premiér od roku 1947 až do svojej smrti v máji 1964. Jej priezvisko ľudí občas mätie a myslia si, že aj otec indickej nezávislosti Mahátma Gándhí patril do rodinného klanu. Indira ho však získala po sobáši s Ferozom Gándhím, ktorý nebol Mahátmovým príbuzným.

Indirina matka zomrela v roku 1936 a dcéra odvtedy často sprevádzala otca. Pripomína to aj pamätná tabuľa v Bratislave, ktorá spomína stretnutie Néhrúa a jeho dcéry s Vladom Clementisom v roku 1938. V tom čase už bola členkou Indického národného kongresu.
V otcových šľapajach
Po získaní indickej samostatnosti sa jej kariéra postupne rozvíjala. V roku 1959 sa stala predsedníčkou strany, aj keď treba poznamenať, že išlo o formálnu funkciu bez reálnej politickej moci. Bol to však signál, že s Indirou sa v budúcnosti počíta aj na dôležitejšie úlohy. Vo vláde svojho otca nikdy nepôsobila, ale jeho nasledovník Lál Bahádur Šastrí ju vymenoval za ministerku informácií.
Keď Šastrí v januári 1966 nečakane zomrel, vedenie Indického národného kongresu sa sprvu nevedelo rozhodnúť, kto ho nahradí. Indira bola kompromisnou voľbou, ktorá uspokojila ľavé aj pravé krídlo strany. V úrade to aj tak nemala ľahké. Podpredseda vlády a minister financií Mórárdží Désaí ju dokonca vylúčil zo strany, a tak založila Novú kongresovú stranu.
V premiérskom kresle zostala nepretržite do roku 1977. Neobišlo sa to však bez kontroverzií. V roku 1975, keď ju súd za porušenie volebných pravidiel zbavil mandátu, vyhlásila výnimočný stav, dala uväzniť niekoľkých politických oponentov a posilnila svoje právomoci. Týmito opatreniami si znepriatelila nielen súperov v politike, ale aj veľkú časť verejnosti. Nečudo, že voľby v roku 1977 prehrala.

Konflikt so sikhami
Po nich sa nakrátko ocitla aj vo väzení, ale v roku 1980 sa do premiérskeho kresla vrátila. Musela však čeliť rôznym separatistickým tendenciám. Jednou zo skupín, ktoré sa usilovali o odtrhnutie od Indie, boli sikhovia. Gándhíová sa ich snažila získať na svoju stranu a v roku 1982 vybrala za prezidenta Indie Zaila Singha. Bol prvým sikhom v tomto úrade.
Ani to však neuspokojilo radikálov spomedzi sikhov.