Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
TOMÁŠOV. Slovenská národná strana na čele s Andrejom Dankom v sobotu zrútila predstavy pravicových strán o vytvorení stredopravej vlády. Po sneme národniarov v Tomášove totiž Danko oznámil, že strana by radšej uprednostnila úradnícku vládu ako "pravicový hybrid".
Znamená to, že ak sa v prvom kole rokovaní nepodarí zostaviť vládu Smeru, Danko na rokovania pod taktovkou SaS a Richarda Sulíka nepôjde. Dôvodom je podľa vedenia strany, že nechce spôsobiť chaos a pustiť k moci strany a ľudí, ktoré sa navzájom nepoznajú a obviňujú.
"Problém nie je pravica alebo ľavica, ale to, či tu bude deštrukcia, alebo nie," uviedol šéf SNS.

Pochvalne o Smere
Zo slov Danka tak vyplynula predstava strany o vytvorení koalície Smeru so SNS, Mostom a Sieťou. Zopakoval, že v ekonomických bodoch programu by sa zhodol aj s SaS. "Možno, keď si v treťom kole tieto strany sadnú, nájde sa nejaká zhoda," povedal líder SNS.
Danko sa kriticky vyjadril o viacerých zvolených stranách, ktoré sú podľa neho nesystémové a tvoria ich ľudia navzájom príbuzní či bez spoločnej vízie. Naznačil, že k takým zaraďuje okrem OĽaNO aj hnutie Sme rodina Borisa Kollára. Popri extrémistickej ĽSNS ide podľa neho o projekty rebelstva a zúfalstva.
Naopak, Danko sa opakovane vyjadril pochvalne hlavne o Smere, ktorého predseda a súčasný premiér Robert Fico má od prezidenta poverenie zostaviť vládu s platnosťou do piatku. Zatiaľ podľa neho ide o jedinú zo štandardných strán, ktorá sa javí stabilne a je ochotná baviť sa vecne.
Nacionalistická SNS vraj v krátkych rozhovoroch so Smerom nachádza práve v Smere prvky sebareflexie. Delegáti sa na sneme zhodli, že môžu pravicovú politiku presadiť aj v tejto kombinácii.
"Pri prvých rokovaniach len Smer a SNS ukazujú svoju politickú schopnosť rokovať," skonštatoval Danko. Podľa jeho slov by bola strata času vytvárať hybridy, ktoré sa navzájom nepoznajú a obviňujú. Otázkou podľa Danka zostáva, kto ďalší sa ešte pridá.

Otázna Sieť a Most
Pri predstave SNS o vláde so Smerom však zostáva otázna spolupráca s Mostom-Híd. Danko povedal, že v minulosti, najmä v časoch maďarizácie, by to bolo pre národniarov problematické, no dnes je situácia iná.
"Most-Híd je štandardná politická strana so štruktúrami. Ale neviem, ako sa zachová pri pozvaní na rokovania," uviedol.
Most počas uplynulého týždňa pozvánku na rokovania so Smerom odmietol a naďalej rokoval len s SaS. V prípade spojenia so Smerom by pritom líder strany Béla Bugár zrejme prišiel o časť svojho klubu, napríklad o Luciu Žitňanskú.
Podobný rozkol by hrozil v Sieti, v ktorej z podpredsedníckej stoličky už tento týždeň odišiel Miroslav Beblavý. Dôvodom bolo práve utajované stretnutie Radoslava Procházku s Robertom Kaliňákom zo Smeru.
Podľa Danka by však aj po odchodoch niektorých politikov mohla vzniknúť stabilná vláda. Tá by podľa neho mala mať aspoň 80 poslancov. Naopak, vláda pod taktovkou Richarda Sulíka by podľa neho ani nemala šancu. Dodal, že líder liberálov by nevedel zabezpečiť, aby bola funkčná a stabilná.

Národniari hovoria aj o úradníckej vláde
Ak by sa projekt spolupráce pravice so Smerom nepodaril, SNS je vraj pripravená znášať aj následky predčasných volieb či úradníckej vlády. Vyhlásil to aj podpredseda národniarov Jaroslav Paška v Sobotných dialógoch RTVS.
Pri úradníckej vláde si pritom Danko vie predstaviť, že by ju viedol súčasný šéf diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru). "Nemyslím si, že by pán Lajčák bol na to zlým človekom," povedal Danko.
Okrem ďalšieho postupu rokovaní odhlasoval snem SNS taktiež to, že Danko bude viesť stranu aj ďalšie štyri roky. Prvým podpredsedom "národniarov" je Jaroslav Paška.
Sklamaný Matovič
Líder OĽaNO v reakcii na slová Danka uviedol, že je postojom SNS sklamaný. "Napriek tomu sa SNS stále môže rozhodnúť, či pôjde v šľapajach Jána Slotu, alebo spoločne s ľuďmi ocenenými za statočný boj proti korupcii v našom poslaneckom klube vytvorí vládu pre ľudí a nie pre zbohatlíkov v pozadí," povedal Matovič.
Veriť podľa neho treba v to, že žiadna demokratická strana nepodľahne pokušeniu vládnuť so stranou Smer a nepodvedie takto svojich voličov.
Na výsledky snemu SNS reagovala aj strana Most-Híd. Rozhodnutie SNS podľa nej znamená nemožnosť vytvorenia stabilnej pravicovej vlády. "Úradnícka vláda, ktorú pripúšťa SNS, znamená predčasné voľby. Ich výsledkom by bolo posilnenie extrémistických síl, čo strana Most-Híd jednoznačne odmieta," konštatuje v stanovisku.
Hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková uviedla, že k rozhodnutiu SNS sa strana vyjadrí až po stretnutí lídrov strán Richarda Sulíka a Andreja Danka.
Sieť nachádzala jedinú možnosť na presadenie svojho plánu fungujúceho štátu v stredopravej vláde. Po zániku tejto možnosti v priamom prenose budú o akejkoľvek inej ceste musieť rokovať orgány Siete. Uvádza sa tak v stanovisku strany, ktoré poskytla hovorkyňa Karolína Ducká. "Jedinou ambíciou Siete zostáva fungujúci štát, v ktorom sa nekradne, a ktorý zdvíha kvalitu vlastných služieb," dodala strana.


Beata
Balogová
