SME

Aktivisti: Návrhy Kotlebovej strany o utečencoch pôsobia neprofesionálne

Vyhostenie imigrantov, čo sľubuje Ľudová strana Naše Slovensko, nie je podľa predsedníčky Ligy za ľudské práva technicky možné.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Príspevky strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorá vo svojom volebnom programe venovala jeden bod aj migrantom, pôsobia podľa predsedníčky Ligy za ľudské práva (HRL) Zuzany Števulovej neprofesionálne a neuskutočniteľne.

Ako ďalej uviedla, "odporúčam preto tejto strane, aby si najskôr naštudovala potrebné informácie, inak jej "príspevky" do diskusie o riešeniach migračnej krízy pôsobia ako by si z nás chceli robiť srandu."

Prečítajte si tiež: Stačí jedna ekonomická kríza a hnedí možno budú zostavovať vládu Čítajte 

Obnoviť štátne hranice a nasadiť armádu

ĽSNS v parlamentných voľbách, ktoré boli na Slovensku v sobotu 5. marca, získala 8,04 percenta hlasov. Vo svojom desaťbodovom volebnom programe venovala strana jeden bod aj migrantom s názvom "Nedovolíme imigrantom obsadiť Slovensko" s podtitulom "Slovensko nie je Afrika! Nikdy sa nepodriadime cudzincom."

SkryťVypnúť reklamu

Strana chce tak "obnoviť ochranu štátnych hraníc, nasadiť na ich ochranu armádu, nechce prijať ani jedného imigranta a všetkých tých, ktorých k nám natlačila Európska únia alebo doviezla naša vláda, chce vyhostiť."

Ako ďalej vo svojom volebnom programe píše, nedopustí, aby naše ženy obťažovali agresívni imigranti, ktorí sa navyše nevedia alebo nechcú prispôsobiť našim zákonom a spoločenským normám. "Páchajú mnohé zločiny a sú ohromnou záťažou pre pôvodné obyvateľov", píše sa v programe s tým, že migranti majú zároveň všetko zadarmo - bývanie, stravu aj zdravotnú starostlivosť a každý jeden nás mesačne stojí 1 500 eur.

Prečítajte si tiež: Bránik: Kotleba je len začiatok, prídu horší Čítajte 

Vyhostenie nie je technicky možné

Ako na obsah bodu o migrantoch reagovala Zuzana Števulová z HRL, ochrana hranice je v súčasnosti zabezpečená technickými prostriedkami na slovensko-ukrajinskej hranici, kde existujú kamerové či rôzne iné monitorovacie systémy.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by sme povolali armádu proti ľudským bytostiam na hraniciach, ktoré sa nesprávajú násilne a sú v núdzi, nemôžu vojaci začať do nich napríklad strieľať, len hliadkovať a navádzať ich k prípadným koridorom," vysvetlila. Platí však podľa nej právo na azyl, čo znamená, že ak osoby na hranici požiadajú Slovensko o azyl, musíme ich zaradiť do azylového konania.

"Vyhostenie všetkých imigrantov, ktorých nám natlačila Európska únia", čo sľubuje Ľudová strana Naše Slovensko, takisto nie je podľa predsedníčky ligy technicky možné. Vyhostiť akéhokoľvek človeka je možné len vtedy, ak s ním "zákonným spôsobom prebehne vyhosťovacie konanie, v ktorom sa zvážia všetky riziká pre túto osobu."

Prečítajte si tiež: Analytici: Kotlebovým voličom fašizmus nevadí Čítajte 

V prípade plánu relokácii by k nám mali byť podľa Števulovej premiestnené len tie osoby, ktoré spĺňajú podmienky na udelenie azylu alebo inej formy medzinárodnej ochrany, ako sú napríklad Sýrčania. Máme voči nim právny záväzok pomôcť im, pričom v prípade vyhostenia by im mohla hroziť smrť, vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu

"ĽSNS by na uplatnenie riešenia, ktoré ponúka, najskôr potrebovala odstúpiť od všetkých medzinárodných zmlúv, ktorými je SR viazaná, vystúpiť z Európskej únie, z Rady Európy a podobne, a tiež by musela úplne zmeniť ústavu a zákony, čo by smerovalo k diktatúre a malo najmä vážne ekonomické dôsledky pre krajinu. Myslím si, že vzhľadom na pár stoviek utečencov, ktorým máme pomôcť, by sa nám toto riešenie neoplatilo a uvrhlo by Slovensko do krízy a chudoby," uviedla.

Prečítajte si tiež: Kotleba oslovil prakticky celé Slovensko Čítajte 

Spraviť si poriadok v pojmoch

ĽSNS nechce na Slovensko prijať ani jedného imigranta. "Imigrant" je pritom podľa predsedníčky HRL len iné slovo pre cudzinca. Teraz u nás žije podľa jej slov s platným povolením na pobyt približne 80-tisíc cudzincov najmä z európskych krajín.

SkryťVypnúť reklamu

"Naše zákony umožňujú legálny príchod cudzincov na Slovensko, ktorý sa aj využíva. Slovensko takmer nemá nelegálnu migráciu, tá je zanedbateľná a drvivá väčšina cudzincov, ktorí u nás žijú, sú tu legálne a majú platné povolenie na pobyt. Pracujú, študujú alebo podnikajú. Sú pre Slovensko prínosom, platia dane a prispievajú do sociálneho systému," vysvetlila.

V prípade, že by Ľudová strana Naše Slovensko myslela podľa Števulovej "imigrantom" utečenca, mala by si najskôr urobiť poriadok v pojmoch. Takisto znovu platia vo vzťahu k prijatiu utečencov naše záväzky, a teda "ak k nám príde utečenec, podá žiadosť o azyl a štát zistí, že má naň dôvody, má povinnosť azyl alebo inú formu ochrany udeliť."

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kotleba zvolil taktiku podávania rúk, najviac zlákal aj voličov Smeru Čítajte 

U nás sa nič také nedeje

"Vzhľadom na skutočnosť, že už teraz u nás žijú cudzinci aj utečenci, pričom nedošlo ani k nárastu kriminality, ani nikto "neobťažuje naše ženy", nie je jasné, z čoho ĽSNS vychádza, keď tvrdí, že "moslimskí imigranti páchajú zločiny a sú ohromnou záťažou pre pôvodných obyvateľov". Nič také sa na Slovensku, kde žijú aj moslimovia, nedeje," informovala Zuzana Števulová.

Tiež nie je podľa nej reálne pravdepodobné, že by obyvatelia únie s moslimskou vierou dokázali vytlačiť kresťanstvo a európsku kultúru. Tvrdenia strany o tom, že "moslimovia vytláčajú kresťanstvo a európsku kultúru" sú tak podľa nej čistá fantazmagória, dokonca by sa to dalo považovať za šírenie poplašnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

"Európskou krajinou s najväčším podielom moslimského obyvateľstva v absolútnych číslach je Rusko, kde je islam oficiálne náboženstvo a mešity sú postavené po celej krajine a asi nikto by netvrdil, že ruské ortodoxné kresťanstvo je nejako vytláčané," poznamenala.

Prečítajte si tiež: Ingrid Kosová: Kotleba sa priamej konfrontácii zvyčajne vyhýba Čítajte 

Prácu si nájsť musia ako iní

Strana Mariana Kotlebu vo svojom volebnom programe píše aj o tom, že utečenci majú všetko zadarmo, a každý jeden nás mesačne stojí 1 500 eur. Toto je podľa Zuzany Števulovej klamstvo.

"Utečenci v súčasnosti dostávajú pol roka integračnú pomoc, z ktorej platia svoje bývanie, jedlo a všetky nevyhnutné potreby. Po skončení tohto obdobia si musia nájsť prácu, inak majú nárok len na dávku v hmotnej núdzi, rovnako ako iní obyvatelia Slovenska," vysvetlila. Ako pokračovala, kým neodrobia potrebný počet rokov, nemajú nárok ani na dávku v nezamestnanosti, ani na materskú, ani na penziu.

SkryťVypnúť reklamu

"Polročná integračná pomoc je práve nástrojom, ktorý uľahčuje integráciu a bráni vzniku nežiaducich javov, pred ktorými nás ĽSNS varuje," uzavrela predsedníčka Ligy za ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 595
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 252
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 774
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 549
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu