Slovensko musí mať vládu, hovorí Fico (minúta po minúte)

Týždeň po voľbách sa postavili lídri politických strán pred kamery.

Televízne debaty sme sledovali minútu po minúte

13:28 Posledná televízna debata v RTVS sa skončila. Spravodajstvo minúta po minúte sme nateraz ukončili, ďakujeme za pozornosť.

13:25 Slovensko musí mať vládu, je našou povinnosťou ju zostaviť, hovorí Robert Fico. Predčasné voľby podľa neho nie sú dobrou možnosťou.

Na možnosť posilnenia extrémizmu v predčasných voľbách a nutnosť zloženia vlády upozorňuje aj Andrej Hrnčiar.

13:23 Sulík hovorí, že jeho verzia vlády by mala viac poslancov ako bude mať Ficova. Hrnčiar hovorí, že je sklamaný z reakcie Igora Matoviča, ktorý po voľbách vydržal neútočiť na kolegov len 48 hodín.

13:18 "Som dostatočne zodpovedný aj skúsený a nedávam do toho nijaké emócie," hovorí Robert Fico. Mali by sme si otvorene priznať, že šesťkoalícia nie je schopná zabezpečiť stabilitu a riadenie štátu, hovorí Fico. Urobí všetko pre to, aby vládu zložil.

Jaroslav Paška vysvetľuje Richardovi Sulíkovi, že poslanci OĽaNO nebudú stranícky tak stabilní ako poslanci klasických politických strán. "Lepšie je hľadať riešenie v rámci politických strán ako v kluboch, kde sú v klube silné osobnosti," povedal Paška.

13:13 Robert Fico opäť opakuje, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu a apeluje na ostatné politické strany. Z neštandardných strán to podľa neho nepôjde. "Toto je jediná cesta," povedal Fico.

Najdôležitejšia informácia pre občanov je podľa Fica, že slovenské financie sú v perfektnom stave. Slovo stabilná opakuje desiatkykrát.

13:10 Je pravdepodobné, že sa dohodnete, ale nie je to isté, povedal Sulík Ficovi. Možno podľa neho odídu poslanci z Mostu a Siete a potom aj SNS možno prehodnotí svoj postoj.

Štátny záujem je podľa Pašku vyšší ako nezhody s Mostom - Híd. Zložiť vládu podľa neho bude veľmi komplikované.

13:04 Chaos a vzájomné hádky by boli také, že by znemožnili vládu, povedal Fico o pravicovej vláde. Kým nebude podpísaná koaličná zmluva, neplatí nič, hovorí Fico.

Predseda vlády Robert Fico hovorí, že chce do vlády dostať čo najviac protikorupčných opatrení. Fico opäť opakuje, že nechápe, načo sa politici v televíziách stretávajú, pretože sa nič nedozvedia. Zabúda zrejme na voličov, ktorí debaty pozerajú.

13:00 Nakoniec je to možno dobre, pretože aspoň netraumatizujú spoločnosť, hovorí na rýchle rozhodnutie Mostu rokovať o vláde so Smerom Richard Sulík.

Ak sa nám nepodarí postaviť vládu a zloží tretiu vládu Robert Fico, budeme tvrdá opozícia, povedal Sulík.

12:55 Do štúdia prišiel aj Richard Sulík. "Stále ešte je nejaká možnosť, že on tú vládu nezostaví a strany Most a Sieť si uvedomia, že ich voliči si ich vládu neželajú," povedal Sulík.

Moderátor ukazuje prieskum, z ktorého citoval už skôr aj Sulík, v ktorom sa píše, že 50 percent voličov Mostu pripúšťa vládu zloženú z troch a viac strán spojenú so Smerom.

12:52 Andrej Hrnčiar hovorí, že ak chceme zastaviť nárast extrémizmu, musí byť na Slovensku fungujúci štát a stabilná vláda.

"Nikoho na milosť neberieme a nikomu na milosť nepôjdeme," hnevá sa Fico.

12:48 Do štúdia RTVS v Mlynskej doline prišiel Andrej Hrnčiar zo Siete. Dostalo sa mu veľmi úprimného prijatia od Roberta Fica. Hrnčiar sa šťažuje, že kolegovia zo stredopravého sektoru na jeho stranu útočili.

Moderátor sa Hrnčiara pýta, či sa dá štát, v ktorom sa nebude kradnúť, vytvoriť aj so Smerom. "To hádam nemyslíte vážne," ohradil sa Robert Fico a moderátora prinútil, aby sa mu ospravedlnil.

12:44 Niečo som mal možnosť pred chvíľou sledovať a ak by títo páni predsedali Európskej únii, bola by to obrovská hanba, narážal Fico v RTVS na debatu v Markíze. Dôležité podľa neho je, aby štandardné strany zabránili chaosu.

Fico hovorí, že médiá priniesli niektoré informácie len preto, aby poškodili vláde a vytvorili chaos.

12:39 Spoločne s Ficom je v RTVS aj bývalý europoslanec Jaroslav Paška za SNS. Spomína, že o nestabilite pravicovej vlády hovoril už kedysi Ivete Radičovej.

"Nemôžeme si dovoliť vytvoriť vládu, ktorá sa rozpadne len preto, že sa ráno niekto zobudí a povie si, že je génius," hovorí Fico. A hovorí, že si nemôžeme dovoliť robiť kompromisy, ktoré by ohrozili hospodársky rast.

12:33 Predseda Smeru Robert Fico je v štúdiu RTVS. "Neviem si predstaviť, aby som sa len tak pozeral na to čo sa deje a dovolil, aby sme prešli k totálnemu chaosu," hovorí Fico. Úradnícku vládu podľa vlastných slov odmieta. Je názoru, že je tu priestor na zloženie vlády.

"Chcem dať všetku mieru mojich skúseností, ktoré v politike mám a urobiť maximum pre zloženie vládnej koalície," povedal Fico. Veľmi sa diví, že vôbec podobné relácie vznikajú, pretože predsa nebude v televízii rozprávať všetko čo sa má stať.

12:31 Debatu príznačne zakončil Andrej Danko výzvou na neurážanie sa a nenapádanie sa v politike navzájom. Debata na Markíze sa skončila.

12:28 "Pán Danko sa rozhodol SNS darovať ako prílepok strane Smer," povedal Matovič. Bugára i Sieť vyzval, aby nespáchali podvod na voličoch.

Bugár opäť opakuje, že pravica nemá hlasy na pravicovú vládu. "So Smerom sa dá iba kradnúť," povedal Matovič.

12:23 Najviac rozpráva Andrej Danko, sám seba postavil do úlohy zjednotiteľa a hovorí o zrušení rozdelenia na pravicu a ľavicu a podobné ľúbivé vyjadrenia. V štúdiu sa zjavne cíti Danko dobre a spoločne sa vedľa seba s Bélom Bugárom spokojne usmievajú.

"Ak ste ma pán Danko zase vyzvali, aby som vstúpil so Smerom do vlády, tak my sme sa pred voľbami jasne vyhranili," povedal Sulík. "Pán Danko som pripravený sa stretnúť, dohodnime sa, že ak budete mať pocit na stretnutie, tak sa mi prosím ozvite," povedal Sulík.

12:21 Strana Mariána Kotlebu pripraví zákon o zrušení financovania politických strán, hovorí jeden z poslancov v štúdiu. Miliónový príspevok za aktuálne voľby už vraj prijmu a potom sa rozhodnú čo s ním.

12:15 Ak teda vznikne takáto ľavo-pravá vláda, budeme silnou opozíciou, povedal Sulík. Sám tvrdí, že zostane v Europarlamente a hovorí, že vedenie strany z Bruselu SaS prospieva.

Stále chce bojovať o pravicovú vládu, ale ak vznikne vláda Smer, SNS, Most a Sieť, budú to rešpektovať a pôjdu do opozície.

12:13 Chceli sme zmeniť Smer, ale voliči rozhodli, 72 nie je dosť na na stabilnú pravicovú vládu. Ak sa nepodarí zložiť pravicová vláda, musím presadiť svoj program, hovorí Bugár.

"Máme podmienky a sadneme si a budeme rokovať," dodal Bugár. Vo veľkom sa riešia Kollárove fotky s mafiánmi, ten hovorí, že ich vytiahli ľudia, ktorí obchodujú so štátom a on v politike im prekáža.

12:08 Treba urobiť stabilnú vládu a posunúť úspech Slovenska, hovorí Kaliňák a vypočítava úspechy vlády Smeru. Ekonomickej stránke sa darí a teraz je dôležité, aby nová vláda dokázala rozdistribuovať toto bohatstvo medzi ľudí, povedal Kaliňák.

12:03 Takto by to v prípadnej pravicovej vláde vyzeralo, naráža na hádky pred kamerami Robert Kaliňák. Obhajuje svoju vládu, ktorá podľa neho v prípade nejakej kauzy odvolávala ľudí, pretože ľudia vždy zlyhajú.

"S tou korupciou to samozrejme absolútne nie je pravda," povedal Kaliňák. Za vás, za pravicovej vlády ste ich vykŕmili, hovorí Kaliňák.

11:59 "Dostal som mandát a prosím rešpektujte to, rovnako aj mandát a voličov pána Kotlebu. To nie je dvestotisíc fašistov. Povedal som im, že chcem zmeniť systém a nepôjdem do vlády s Ficom a trvám na tom," hovorí Kollár.

Som konzistenstný a nijako sa nekrútim, hovorí Kollár. S mafinánom Ondrejčákom sa podľa jeho slov na Kube stretli náhodne. Moderátor ukazuje viacero fotiek z ich dovolenky na Kube.

11:56 Andrej Danko hovorí, že nijaká selanka medzi Smerom a SNS nie je a napríklad Pavol Paška v nijakej funckii nebude. A ďalej opakuje rovnaké veci ako hovoril v TA3.

11:53 Pán predseda Sulík, ctím si spôsob ako rokujete, ale to je 72 poslancov. Ale ak vidíte pána Matoviča, viete si predstaviť, že by to fungovalo," pýta sa Bugár Sulíka.

"Ak by sme sa my, päť strán dali dokopy, bolo by to 72, ale aj pán Danko si bude musieť vymyslieť, či bude kradnúť so Smerom, alebo vládnuť s poctivou pravicou," povedal Sulík Bugárovi.

Bugár hovorí, že on hovoril, že nepôjde s Matovičom.

11:46 "Vaši voliči (obracia sa k Mostu a Sieti pozn.) od vás chcú, aby sme odstavili Smer od vlády. Prestaňme sa tu vadiť a poďme si sadnúť," povedal Sulík a ukázal povolebný prieskum z ktorého vyšlo, že veľká väčšina voličov Mostu a Siete si neželá vládu so Smerom. "Pochováte svoju stranu," hovorí Sulík.

11:42 "Nemuseli sme stiahnuť fašistu z kandidátky ako SNS, máme na kandidátke ľudí so životnými príbehmi," hovorí Matovič Dankovi. Danko hovorí, že Matovič ľudí s príbehmi len využil na získanie moci.

Hrnčiar hovorí, že takýmito zvadami by trpela aj prípadná stredo-pravá koalícia. "Chcem oceniť prístup pána Sulíka, ktorý sa snažil obrusovať hrany," povedal Hrnčiar.

11:38 Kotlebovci musia vysvetľovať súdny proces jedného zo svojich poslancov a popieranie holokaustu jeho náhradníka.

Boris Kollár hovorí Dankovi, že rád zostane neštandardnou politickou stranou, ktorú nemá na motúziku niekto z oligarchov. "Ak je toto neštandardná politická strana, tak chcem zostať neštandardným politikom," povedal Kollár. "Štandardné je si zobrať zodpovednosť a nedať si na kandidátku rodinných príslušníkov," hovorí Danko.

11:35 Bugár hovorí, že Matovič a Sulík sú zodpovední, že nevedia postaviť pravicovú vládu, lebo odobrali KDH percentá vo voľbách. "Ja som zodpovedný politik a tvrdím, že predčasné voľby napomôžu extrémistom," povedal Bugár.

11:31 "Stretnutie na Úrade vlády bolo priamo s Robertom Ficom, všetko bolo dohodnuté už v nedeľu," hovorí Igor Matovič. Robert Kaliňák stretnutie Procházkom podľa neho len zobral na seba.

SNS podľa Matoviča prišla ako prvá s tým, že nepôjde s pravicou a tak teraz Most a Sieť majú výhovorky, aby mohli ísť rokovať so Smerom.

11:29 "Nevidím žiadny probém, aby sa Rado Procházka stretol s hocikým," obhajuje Andrej Hrnčiar stretnutie Procházku s Kaliňákom.

"Pre mňa nie sú riešením predčasné voľby," dodáva Hrnčiar. Je za to, aby jeho strana začala rokovať so stranou Smer.

11:27 Kolegovia hovoria o tom čo zaujíma ich strany, ale nehovoria o Slovensku," hovorí Kaliňák. Aj štandardné strany podľa neho uprednostňujú žabomyšie vojny ako Slovensko. "Aj Smer musí byť pripravený na kompromisy," povedal Kaliňák.

Opäť vysvetľuje, že s Radoslavom Procházkom nedebatovali o zložení vlády, pretože on rešpektuje subordinačné princípy.

11:25 "Znova neriešime problémy občanov, radšej vládu odborníkov, ako vládu na nejakých takýchto zmesiach," opakuje Danko opäť rétoriku, ktorú rozprával aj v TA3.

11:22 Až 81 percent voličov Mostu podľa prieskumu, ktorý ukazuje Richard Sulík, nechce vládu so Smerom.

"Spolupráca so Smerom bude pre Most a aj Sieť a bola by aj pre SaS zničujúca. Zlikviduje ich," povedal Sulík.

11:15 Televízna debata na Markíze sa začala. Andrej Danko hovorí, ze Most-Híd ako štandardná politická strana je pre neho prijateľnejšia ako neštandardné strany Igora Matoviča a Boria Kollára.

Štandardné politické strany podľa neho sú SNS, Smer, SaS, Most-Híd a Sieť.

10:49 Lídri politických strán už prichádzajú na debatu do televízie Markíza, ktorá sa dnes mimoriadne začína od 11:15.

10:44 Debata na TA3 pokračuje debatou v ktorej sa zúčastňujú sociológ Michal Vašečka a Radovan Geist z portálu Euractiv. Ani koalícia okolo Roberta Fica podľa Vašečku nie je na štyri roky. Geist hovorí, že pravo-ľavá koalícia nie je celkom nezvyčajnou a poznajú ju napríklad v Rakúsku.

"Slovensko nebude mať veľkú koalíciu. Skôr by som to nazval riešenie z núdze ako vládu národnej koalície," povedal Geist.

10:40 "Buc bude táto vláda (so Smerom a SNS pozn.), alebo tu bude chaos," zakončil svoj monológ v TA3 šéf SNS Andrej Danko.

10:28 "Prichádzame do časov, keď politici musia prekročiť svoj tieň. S Maďarmi sme v západnej Európe rovnakí chudáci," hovorí na tému spolupráce s Mostom - Híd. "Slovákov najviac trápi chudoba," hovorí Danko, SNS podľa neho s Bélom Bugárom môže rokovať.

10:24 "Ja už teraz vidím chaos a tak som povedal, páni poďme do vlády odborníkov a poďme s kožou na trh a poďme súperiť o hlasy," sebavedeomo vyhlasuje Danko. Už viackrát povedal, že on sa predčasných volieb nebojí. 

Sám sa štylizuje do úlohy odborníka a do vlády správneho človeka a kritizuje aj Smer, ktorý sa podľa neho musí nad sebou zamyslieť. Pripomína aj to, že dostal v sobotu 100 percentný mandát predsedu strany.

10:18 Andrej Danko v TA3 opäť označil debatu s Richardom Sulíkom o skladaní vlády za stratu času. Hovorí, že vidí priestor na zloženie vlády už počas aktuálneho poverenia, ktoré dostal od prezidenta Robert Fico. Sám seba Danko označil za hlas zdravého rozumu.

"Vlastenectvo je nadčasové," hovorí Danko. Voliči dali podľa neho facku politikom a SNS je podľa neho strana, ktorá takú facku už dostala a pozbierala sa. "Ludia nemajú takú čistú mzdu, akú si zaslúži," hovorí Danko. Moderátor sa pri ňom len ťažko dokáže dostať k slovu.

10:05 Debaty v slovenských televíziach začínajú v TA3, kam si pozvali Antona Danka. Reční opäť sám, v štúdiu je len moderátor.

Danko začal spokojnosťou po sneme SNS, kde získal mandát predsedu SNS do roku 2020. Ďalej vysvetľuje, že SNS je štandardná strana a hľadá dôvody, prečo nejde do debaty o pravicovej vláde. 

"To najťažšie je prerábať štandardnú stranu. Ja nie som ako Rado Procházka, alebo predseda strany Smer v minulosti, ktorí odišli a založili nové strany," povedal v TA3 Danko. Ako predseda štandardnej politickej strany má podľa vlastných slov oveľa náročnejšiu úlohu.

"Riadenie štátu to nie je súťaž na farme," povedal Danko. Po voľbách majú politici podľa neho zavrieť ústa a rešpektovať ústavu. V strane Igora Matoviča sú podľa neho ľudia, ktorí majú hybridné názory.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Danko rokovať so Sulíkom nepôjde, radšej uprednostní úradnícku vládu

 

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ukážeme vám, prečo je dobré sporiť si na dôchodok
 2. Ako na refinancovanie hypotéky
 3. Pivovar Šariš opäť podporí rozvoj domáceho regiónu
 4. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 5. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 6. Pravda o privátnych značkách. Firmy ich vyrábajú podľa zadania
 7. Splnený sen
 8. Majte všetky svoje účty za energie pod kontrolou
 9. Za 30 rokov sa cena fotovoltických panelov znížila 100-násobne
 10. Drobné nepozornosti v domácnosti môžu stáť aj tisíce eur
 1. Pivovar Šariš opäť podporí rozvoj domáceho regiónu
 2. Športová akadémia Mateja Tótha powered by O2 už na 24 školách
 3. Na čo myslieť v rekonštrukcii bytu
 4. Nová emisia dlhopisov spoločnosti HB Reavis s výnosom 3,25 % p.
 5. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 6. Top Ten najviac prehliadaných vozidiel na trhu
 7. Vysoká hra o súdne trovy
 8. Pozvánka na verejnú diskusiu o obnove Pisztoryho paláca
 9. 60 rokov európskej integrácie: úspechy a výzvy
 10. Návšteva zo Southwestern University of Finance and Economics
 1. Drobné nepozornosti v domácnosti môžu stáť aj tisíce eur 13 191
 2. Pravda o privátnych značkách. Firmy ich vyrábajú podľa zadania 13 176
 3. Ukážeme vám, prečo je dobré sporiť si na dôchodok 4 700
 4. Za 30 rokov sa cena fotovoltických panelov znížila 100-násobne 3 301
 5. Neobjavené emiráty Fujairah a Ajman 2 829
 6. Títo Slováci sa rozhodli zveľadiť svoje okolie 2 552
 7. Splnený sen 2 123
 8. 3 slovenské projekty, ktoré sa nestratia ani vo svete 1 477
 9. Zaparkujte tak, aby ste s vaším vozidlom odišli vy, a nie iný 1 257
 10. Majte všetky svoje účty za energie pod kontrolou 1 064

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Facky, traumy, málo ľudskosti. Aj tak zobrazuje dokument slovenské pôrodníctvo

Na Slovensku sa znova hovorí o pôrodoch, začínajú sa ozývať hlasy traumatizovaných žien.

DOMOV

Za nástenku dostali dlhoročné tresty Janušek a Štefanov

Exministri výstavby za SNS budú jediní odsúdení.

KOMENTÁRE

Rusi majú radi teplo. Moja žena spí v ponožkách

Marc Bennetts je jedným z top pozorovateľov ruskej reality.

Neprehliadnite tiež

Domov

Smer poukázal na Lipšicov dvojitý meter v posudzovaní trestov za nehody

Ako minister spravodlivosti podal viac ako 90 dovolaní v prípadoch dopravných nehôd.

Domov

Kaliňák sa vyhol konaniu výboru nezlučiteľnosť funkcií kvôli majetku

Kaliňák údajne nemal úplné majetkové priznanie. Koaliční poslanci však nesúhlasili.

Domov

Ftáčnik dodatočne odmietol podporu od Blaška

Bývalý bratislavský primátor tvrdí, že nevedel o spojenectve Blaška s Kotlebovým hovorcom.

Domov

Parlament začal mimoriadne rokovanie o odmene pre Bžána

Zníženú sumu za právnické služby považuje opozícia stále za neprimeranú.