BRATISLAVA. Predseda vlády SR a predseda strany Smer Robert Fico sa stretol na rokovaní na Úrade vlády s predsedom strany Sieť Radoslavom Procházkom.
Išlo o prvé stretnutie, na ktorom si lídri vymenili názory na základné programové priority. Nenašli žiadnu otázku, ktorá by ich rozdeľovala a pre ktorú by nemohli pokračovať v ďalšom procese. Sieť sa v pondelok 14. marca zúčastní na rokovaniach štyroch strán na Úrade vlády o 13.00 h.
Tak ako v prípade rokovaní so stranami SNS, Most-Híd, ani na stretnutí so Sieťou neriešili personálne otázky, venovali sa programu.
Pre Procházku bolo podstatné, či účasť Siete na vláde by stačila na presadenie ich požiadaviek, ku ktorým pridali ešte dve - doplniť vyšetrovací a prokurátorský tím, ktoré by zabezpečili vyšetrenie Gorily a účasť opozície na kontrole moci, najmä v zdravotníctve.
Procházka uviedol, že dnešné rozhodnutie predsedníctva rokovať so Smerom bolo odsúhlasené jednomyseľne všetkými zúčastnenými a nateraz nechce špekulovať o tom, či odídu niektorí členovia zo strany. "Nemám najmenší dôvod si myslieť, že by Sieť nemala poslanecký klub," dodal.
Macháčková hrozí odstúpením
Ak bude Sieť spolupracovať so Smerom, jej podpredsedníčka Katarína Macháčková sa vzdá svojho členstva v strane. Uviedla to v reakcii na rokovanie Predsedníctva Siete.
"Môj postoj k spolupráci so stranou Smer sa nemení, považujem to za principiálnu vec. Je to vec, ktorú sme sľúbili svojim voličom a ja tento sľub aj dodržím. Znamená to, že pokiaľ by mala Sieť spolupracovať so Smerom, vzdám sa členstva v strane," zdôraznila Macháčková.

Fico sa stretol s Bugárom
Ešte pred stretnutím s Radoslavom Procházkom Robert Fico rokoval s predsedom strany Mos-Híd Bélom Bugárom. Obe strany prejavili záujem pokračovať v rokovaní o vytvorení stabilnej vlády. Dohodli sa na tom, že si najprv chcú dohodnúť programové priority a až potom sa pristúpi k rokovaniam o pomeroch v parlamente. Na rokovaní nepadli žiadne mená, žiadne rezorty a žiadne čísla.
Robert Fico potvrdzuje, že neexistujú rozdiely, ktoré by obom stranám bránili v diskusii. Dohodli sa, že rokovanie bude pokračovať v pondelok 14. marca o 13:00. Fico uviedol, že by boli radi, keby súčasťou boli aj ďalšie politické strany.
Cieľom je dosiahnuť dohodu o programových prioritách vlády.
Strana Most-Híd prišla podľa Bélu Bugára s návrhmi a prioritami stany a odovzdali materiál týkajúci sa protikorupčných opatrení, regionálnych a menšinových predstavách strany, ale aj pohľad na európsku politiku.
Bugár uviedol, že nenašli žiadny bod priorít, ktorý by hovoril, že by nemohli pokračovať ďalej a v pondelok budú o programových priorotých hovoriť konkrétnejšie.

Dve možnosti pre Sieť
Záujem o rokovanie so Smerom prejavila aj strana Sieť. Po skončení nedeľného Predstavenstva strany podpredseda Andrej Hrnčiar uviedol, že ak Sieť dostane pozvánku od Smeru na povolebné rokovania, je pripravená ju prijať a zúčastniť sa na nich. Podľa Hrnčiara bolo uznesenie prijaté jednomyseľne.
Podľa Siete je po sneme SNS zrejmé, že Slovensko má len dve možnosti, a to vládu opierajúcu sa o parlamentnú väčšinu alebo úradnícku vládu, ktorá krajinu povedie k predčasným voľbám.
"Predsedníctvo Siete konštatovalo, že pre posúdenie, ktorá z týchto možností je pre SR užitočnejšia, potrebuje vedenie strany oficiálne stretnutie s vedením Smeru, SNS a Mosta-Híd," dodal v nedeľu Hrnčiar.
Zároveň dalo predsedníctvo mandát predsedovi a podpredsedom strany na vedenie rokovaní o jej ôsmich prioritách doplnených o ďalšie dve požiadavky. A to účasť opozície na kontrole moci, najmä v zdravotníctve a doplnenie vyšetrovacieho tímu Gorila.

Najprv rokovania odmietli
Už v sobotu 12. marca strana Most-Híd informovala tiež, že je ochotná rokovať so Smerom. "Ak si Smer myslí, že treba stabilnú vládu, predpokladáme, že osloví štandardné politické strany a keď nás pozve, tak sa zúčastníme," skonštatoval Bugár.
Most-Híd však ešte tento týždeň rokovanie so Smerom odmietol. Svoj názor zmenil po sobotňajšom Sneme Slovenskej národnej strany (SNS), keď podľa Bugára vysvitlo, že pravicová vláda na Slovensku nevznikne.

Beata
Balogová
