BANSKÁ BYSTRICA. Obsah peľu niektorých rastlín v ovzduší sa v nasledujúcich dňoch bude zvyšovať.
Peľová sezóna liesky v teplejších oblastiach Slovenska sa síce skončila, no na strednom, severnom a východnom Slovensku bude tento peľ v ovzduší naďalej dosahovať alergologicky významné koncentrácie zásluhou peľu transportovaného z vyšších horských polôh.
"Z tohto dôvodu bude predĺžená aj peľová sezóna jelše na tomto území. Na strednom, severnom a východnom Slovensku dôjde aj k nárastu peľu cyprusovitých - tisovitých. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ďalších druhov drevín - brestu, hrabu, javora, topoľov a vŕb," uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravia v banskej Bystrici Mária Tolnayová.
"Pokles denných hladín peľu bude výrazne ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou. S oteplením budú výraznejšie narastať aj denné koncentrácie spór plesní," dodala.
V uplynulých dňoch na celom Slovensku dominoval v ovzduší peľ jelše, liesky a drevín z čeľadí cyprusovitých a tisovitých. Okrem peľu brestu však pribudol aj peľ hrabu, topoľov a vŕb
. "Najvyššie koncentrácie peľu liesky za uplynulé dni zachytila monitorovacia stanica RÚVZ v Banskej Bystrici, a to 680 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Peľ jelše sa počas slnečných dní vyskytoval vo vyšších koncentráciách v Bratislave - 250 peľových zŕn v m3 vzduchu. V Banskej Bystrici namerali 932 peľových zŕn a v Košiciach až 982 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dosiahol najvyššie koncentrácie v Bratislave a v Banskej Bystrici. Denné koncentrácie peľu v ovzduší boli lokálne veľmi výrazne ovplyvňované zrážkovou činnosťou," konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.
Počas pár slnečných dní bez dažďa vystúpili denné koncentrácie peľu do veľmi vysokých hladín. Spóry húb (plesní) zatiaľ nedosahovali vyššie koncentrácie a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.