BRATISLAVA. Nový elektronický systém monitoringu osôb sa začína úspešne uplatňovať v praxi. Od 1. januára rozhodli súdy o použití takzvaných elektronických náramkov v šiestich prípadoch a v ďalších súdnych konaniach to zvažujú.
Okrem trestu domáceho väzenia nariadili súdy použitie techniky aj pri zákazoch priblíženia sa k osobe alebo miestu a tiež pri kontrole zákazu pitia alkoholu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Ako prvý nariadil použitie systému pri treste domáceho väzenia Okresný súd Martin v prípade odsúdeného za výtržníctvo, ktorému uložil trest domáceho väzenia spolu so zákazom používania alkoholu. Ďalšie rozhodnutia vydali súdy v Bratislave, Žiline, Prešove či v Starej Ľubovni.
Ministerstvo považuje za úspech, že systém zameraný na podporu alternatívnych trestov a ochranu obetí trestných činov sa postupne začína využívať na celom Slovensku. Vzhľadom na priemernú dĺžku trestného konania ministerstvo pôvodne očakávalo, že prvé prípady sa vo väčšom počte začnú objavovať približne v apríli.
"Rozhodnutia súdov naprieč celým Slovenskom potvrdzujú, že systém, ktorý sme zaviedli, skutočne riadne funguje. Som presvedčený o tom, že nič už nebráni jeho používaniu v trestnom aj civilnom konaní,“ zdôraznil minister spravodlivosti Tomáš Borec. Šéf rezortu spravodlivosti verí, že počty prípadov, v ktorých bude systém elektronických náramkov použitý, budú rásť.
Trest domáceho väzenia môžu súdy ukladať už takmer desať rokov, avšak práve pre chýbajúci systém kontroly tento inštitút využívali len celkom výnimočne. Ministerstvo spravodlivosti očakáva, že postupne bude možné monitorovať novým systémom až do dvetisíc ľudí. Systém elektronického monitoringu osôb za 22 miliónov eur bol vybudovaný z eurofondov v rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti.