BRATISLAVA. Rozhodnutím uvažovať o vláde so Smerom odradili množstvo ľudí, ktorí im dali vo voľbách hlas. Pri slabých volebných ziskoch strán Most-Híd a Sieť to môžu byť pre ne posledné štyri roky, keď budú môcť presadiť svoje programové priority – ak im to Smer umožní.
Rozpad Siete sa už začal. V prípade, ak Sieť bude vo vláde so Smerom, odchod zo strany zatiaľ ohlásili traja poslanci – Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík. Pri Moste sa v prípade koalície so Smerom špekuluje o odchode poslancov Lucie Žitňanskej, Františka Šebeja, Petra Kresáka a Zsolta Simona. Nikto z nich svoje prípadné budúce rozhodnutie nechcel komentovať.

Beblavý naznačil, že o odchode zo Siete uvažujú aj ďalší. Ich mená však nepovedal.
„Chceli vystriedať vládu Smeru, ale nakoniec ju predĺžia. Pre väčšinu súčasných voličov Mostu a Siete je to silný zásah,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov, ktorý verejne priznal, že volil Most. Ak by sa im podarilo presadiť časť z ich programov, mohli byť nabaliť nejakých nových voličov, čím by si mohli zabezpečiť vstup do parlamentu aj v ďalších voľbách. Je tu však riziko, že pri 6,5-percentom zisku Mosta a 5,6 percenta Siete v posledných voľbách to na prekročenie päťpercentnej hranice na vstup do parlamentu nebude stačiť.
Obe strany odôvodňujú rokovania so Smerom rozhodnutím nacionalistickej SNS, ktorá zablokovala vznik pravicovej vlády.
Mesežnikov to nepovažuje za dôvod, pre ktorý by im sklamaní voliči mali odpustiť. „Nemôžu svoje zlyhanie odôvodňovať krokom strany, ktorú predtým ani nepovažovali za relevantného partnera,“ upozorňuje.

Vyplní sa Bugárova prognóza?
Ak sa niektorá pravicová strana spojí so Smerom, zničí ju to. Predseda Mosta Béla Bugár to povedal pred predčasnými voľbami v roku 2012. O štyri neskôr sa o budúcnosti vlastnej strany, ktorá začala so Smerom rokovať, už tak razantne nevyjadruje. „Je to obrovská zodpovednosť,“ odpovedal na otázku, či nemôže Mostu do budúcnosti uškodiť spolupráca so Smerom.