BRATISLAVA. Presadenie protikorupčných opatrení by mohlo zlepšiť pozíciu pravicových strán v koalícii so Smerom a nacionalistickou SNS.
“Neviem si predstaviť programový prienik Siete a Smeru.
„
Či sa podarí Mostu-Hídu a Sieti presadiť hmotnú zodpovednosť politikov a zákaz schránkových firiem, bude však záležať najmä na Smere. Stranu Roberta Fica mala opozícia ambíciu vystriedať vo vláde najmä pre korupčné kauzy Smeru, na ktoré pravica dlhodobo upozorňovala.
Vo volebných programoch majú Sieť aj Most odstránenie korupcie medzi prioritami, vo volebnom dokumente Smeru, ktorý má len päť bodov, sa posilňovanie právneho štátu spomína len jedinou a zároveň aj poslednou vetou.
Politológ Grigorij Mesežnikov si nevie predstaviť, aké ústupky by musel Smer urobiť, aby pravicové strany presadili vo vláde svoje priority. „Ich programy sú jednoducho nezlučiteľné so Smerom, nebudú môcť presadzovať protikorupčné ani sociálno-ekonomické návrhy,“ upozorňuje.
„Neviem si predstaviť programový prienik Siete a Smeru,“ povedala Katarína Macháčková zo Siete, ktorá v prípade dohody do Smerom zo Siete odíde.
Sieť dlhodobo presadzuje hmotnú zodpovednosť politikov a zákaz schránkových firiem a obe tieto agendy považuje za základné podmienky pre spoluprácu s inými stranami.
Predseda Smeru Robert Fico už povedal, že pri požiadavkách Siete nevidí žiadny zásadný problém, ktorý by zabránil dohode o vzniku koalície. Sieť, ale aj Most, ktoré získali vo voľbách päť- a šesťpercentný výsledok, však nie sú v pozícii, aby si mohli klásť podmienky.

Pohľad na Európsku úniu ich rozdeľoval
Na prvé rokovanie so Smerom prišiel predseda Mosta Béla Bugár s materiálom, ktorého súčasťou boli protikorupčné, regionálne a menšinové opatrenia, ale aj pohľad na európsku politiku.