BRATISLAVA. Z poslaneckého klubu Mostu-Híd odchádza pre nesúhlas s novou vládnou koalíciou Smer-SNS-Most-Sieť podpredseda strany Zsolt Simon.
Prvá poslanecká náhradníčka Siete Zuzana Zimenová sa chystá, ak by jej niektorý z poslancov uvoľnil miesto odchodom do vlády, byť nezaradenou poslankyňou.
Simon podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára súhlasil s rokovaním so Smerom aj s prioritami, ktorú budú presadzovať.
"Dnes to zdôvodnil, že tie priority nepretlačíme, napriek tomu, že videl, že je to možné," vysvetľoval Bugár. Odchody ďalších poslancov už neočakáva.

"Vstup do vlády so Smerom a SNS nie je podľa mňa v súlade so záujmami členov strany Most-Híd, ani jej voličov, ktorí jej dali vo voľbách svoj hlas. Takýto krok bude znamenať koniec strany Most-Híd," vysvetlil Simon svoje rozhodnutie na sociálnej sieti. Úradnícka vláda a predčasné voľby by boli podľa neho pre Slovensko lepším riešením.
Poslanec Mosta František Šebej povedal, že v strane zostáva. "Presvedčilo ma, že v podstate neexistovala žiadna iná možnosť okrem predčasných volieb, a tie by znamenali takmer naisto neopísateľne väčšiu katastrofu," povedal. Zvažovanú úradnícku vládu označil za udržiavací mechanizmus, s ktorým sa však nedá súhlasiť ako s výsledkom volieb.
Ak by sa voľby konali tento týždeň, Most-Híd by podľa prvého povolebného prieskumu agentúry Polis klesol o vyše jedno percento a mal by problém udržať sa v Národnej rade, a Sieť by sa so ziskom 2,3 percenta do parlamentu ani nedostala. Na výsledku oboch pravicových strán sa zrejme už prejavili ohlásené rokovania o vláde so Smerom.
Extrémistická Kotlebova ĽSNS by podľa prieskumu získala ešte o vyše percenta viac, než bol jej volebný výsledok. Polepšili by si aj Smer, SaS a nacionalistická SNS, mimo parlamentu by zostala okrem Siete aj Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára.

Beata
Balogová
