SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Ministerstvá sú rozdelené, strany sa dohodli na krížovej kontrole (minúta po minúte)

Smer obsadí okrem funkcie premiéra aj post vicepremiéra.

Robert Fico oznámil rozdelenie ministerstiev v novej vláde. Robert Fico oznámil rozdelenie ministerstiev v novej vláde. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )
Prečítajte si tiež: Analýza: Program Ficovej tretej vlády diktuje pravica Čítajte 

Tvorenie novej vlády sme sledovali minútu po minúte:

20:02 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Rokovanie o novej vláde budeme podrobne sledovať aj v piatok.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:01 Osemnástym ministrom školstva sa zrejme stane Ľudovít Hajduk (45), nominant Slovenskej národnej strany. Doteraz bol prodekanom pre vedu a výskum na Fakulte masmédií súkromnej Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Prečítajte si s ním rozhovor. 

Skryť Vypnúť reklamu

19:42 Rodiaca sa vládna koalícia strán Smer, SNS, Most-Híd a Sieť sa dohodla na krížovej kontrole na ministerstvách. Znamená to, že jedna zo strán nominuje na rezort ministra a iná štátneho tajomníka.

19:39 Zlá správa rozdelenia ministerstiev v novej vládnej koalícii je podľa politológa Miroslava Kusého pridelenie rezortu školstva SNS. „Hrozí, že to dostane zase nacionalistický šmrnc," uviedol Kusý s tým, že nevie, komu by školstvo mohlo pripadnúť.

„Nemôže to pripadnúť Maďarom, lebo to je vzhľadom na slovenské povedomie neprijateľné. Takže zostala tam len SNS a Smer," povedal Kusý, ktorý očakával, že si tento rezort Smer ponechá.

19:27 Rezorty, v ktorých sú najväčšie problémy - ako rezort zdravotníctva, školstva, vnútra a hospodárstva - obsadia nominanti strán, ktoré už v minulosti v ich riadení závažne
zlyhali. Vyhlásil to predseda SaS Richard Sulík po tom, čo si dnes budúca koalícia rozdelila vládne posty. Spomínané rezorty získa Smer a SNS.

Skryť Vypnúť reklamu

„Rozdelenie ministerstiev potvrdilo dominanciu Smeru v budúcej vláde, čo, samozrejme, nie je žiadne prekvapenie," podotkol Sulík. Strana Sieť bude vo vláde Roberta Fica podľa neho úplný outsiderom.

„Spolu s vágnymi a v niektorých prípadoch aj pomýlenými prioritami tohto zoskupenia tak už dnes vidíme predobraz vlády, ktorá nedokáže riešiť závažné spoločenské problémy vrátane boja s korupciou a klientelizmom," myslí si šéf liberálov.

Prečítajte si tiež: Problémové rezorty obsadia strany, ktoré v nich už zlyhali, vyhlásil Sulík Čítajte 

19:13 Prezident Andrej Kiska vo štvrtok ráno prijme predsedu Smeru Roberta Fica. Informovala o tom prezidentská kancelária.

19:01  Ján Počiatek, ktorý bol doteraz ministrom dopravy, podľa informácii denníka SME neobsadí v tretej vláde Roberta Fica žiadnu stoličku. Krk mu mohol zlomiť posledná medializovaná kauza, v ktorej hlavný obvinený povedal, že ju kryl minister vnútra Robert Kaliňák a Ján Počiatek.

Skryť Vypnúť reklamu

Krk mu mohol zlomiť aj tender na výstavbu obchvatu Bratislavy, ktorý mimovládne organizácie spochybňovali. Počas prvej vlády Počiatek dostal žltú kartu za účasť na jachte, ktorú vlastní finančná skupina J&T.

Prečítajte si tiež: Pozrite si rozdelenie ministerstiev v novej vláde Čítajte 

18:48 Ján Richter by podľa informácií denníka SME mal zostať na poste ministerstva práce, ktoré si Smer ponechal. Jeho výhodou je, že rezort po štyroch rokoch pozná, nemusí sa zaúčať a pôsobí rázne. Na druhej strane, pod jeho vedením boli pripravené viaceré zákony, ktoré boli nezmyselné alebo by odčerpali z verejného rozpočtu veľa peňazí. Prečítajte si o nových ministroch a zložení vlády viac.

18:47 Rozdelenie ministerstiev medzi Smer, SNS, Most-Híd a Sieť je celkom logické a nie je tam nič prekvapujúce. Štyri strany si totiž podelili ekonomické rezorty tak, aby ich mal každý. Pre agentúru SITA to povedal politológ Ján Baránek s tým, že zaujímavé bude, či sa strany dohodnú na krížovej kontrole. 

Skryť Vypnúť reklamu

„Strana Sieť mala určite vyššie požiadavky. Sieť však nie je v pozícii, že by mohli vyskakovať," povedal Baránek s tým, že doprava je však silný rezort. Baránek tiež hovorí, že rezort zdravotníctva pravdepodobne žiadna strana nechcela.

"Nech sa Smer vysporiada s tými skupinami, ktoré sú stále v pozadí zdravotníctva. Takže z tohto pohľadu to má logiku," povedal Baránek s tým, že práve v zdravotníctve by bola dobrá krížová kontrola.

18:23 Bugár a Procházka sa po štyroch rokoch nárekov a žalmov o tom, ako je zdravotníctvo v troskách, rozhodli dať Smeru ešte ďalšie štyri.  Píše Peter Schutz. 

Prečítajte si tiež: Prečo nechali Bugár a Procházka Smeru zdravotníctvo? Čítajte 

18:20 Podľa informácií SME je najväčším problémom pri rokovaniach osoba budúceho ministra zdravotníctva. Kvarteto zasadne k rokovaciemu stolu aj vo štvrtok o 9:30 h. Na poludnie by už mal premiér Fico odletieť na summit do Bruselu. 

Skryť Vypnúť reklamu

18:05 Ministerstvo financií bude aj pre ďalšiu vládu veľmi dôležité. Šéfom rezortu sa zrejme opäť stane Peter Kažmír, ktorý úradu vládol doteraz. Nikdy nešiel do otvoreného konfliktu s iným členom vlády. V podstate vždy splnil zadanie, ktoré mu premiér dal. Za štyri roky neurobil žiaden mimoriadne veľký prešľap a podarilo sa mu viac-menej splniť plány. 

Kažimírove plusy:

 • Skúsenosti s prácou na ministerstve financií
 • Má celkom prehľad, čo sa mu deje v rezorte
 • Dobrá reprezentácia v zahraničí

Mínusy

 • Nie je sympatický ľuďom a pôsobí arogantne
 • Je známy zle interpretovaným grafom

17:26 Po viac ako päťhodinových rokovaniach o delení ministerstiev v novej vláde predstúpili pred novinárov lídri Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete. 

Robert Fico na úvod poďakoval za trpezlivosť.  "Dosiahli sme dohodu o vôli vytvoriť vládnu koalíciu a o úprave vnútorných pomerov v parlamente a vláde. Dohodu predložím v čo najkratšom čase prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby sme mu umožnili stanoviť termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady," oznámil líder Smeru.

Skryť Vypnúť reklamu

Lídri sa tiež zhodli na tom, že na funkciu predsedu parlamentu podporia nominanta SNS. Podpredsenícke posty budú patriť Smeru, Mostu, Sieti. Jednu funkciu dostane aj opozícia.

Post predsedu vlády bude patriť Smeru, rovnako aj post vicepremiéra pre investície. Táto funkcia sa podľa Fica posilní. 

Konkrétne mená Robert Fico neoznámil, kvarteto odišlo ďalej rokovať. Vyhlásenie sa skončilo bez možnosti kladenia novinárskych otázok. 

16:09 Prezident Andrej Kiska kritizuje Mariana Kotlebu za vyhrážanie sa divadelníkom. 

16:07 Šéf tlačového odboru Erik Tomáš informoval, že do hodiny by malo byť na Úrade vlády vyhlásenie po rokovaní štyroch strán o rozdelení ministerstiev. Nie je ešte jasné, či lídri strán budú informovať len o tom, ako si strany prerozdelia ministerstvá alebo už padnú aj konkrétne mená ministrov, ktorých ich majú viesť.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 Prezident Andrej Kiska rokoval s Jánom Figeľom. "Ohlásil som sa, že končím vo funkcii predsedu KDH a prišiel som sa poďakovať za spoluprácu a rozlúčiť. Zároveň som prezidentovi povedal, že zostávam angažovaný a prítomný na Slovensku. Ak sú témy a problémy, v ktorých môžem prispieť skúsenosťou hlavne z európskych záležitostí, tak som k dispozícii," uviedol. Figeľ dodal, že neponúkol prezidentovi žiadnu konkrétnu spoluprácu. Zároveň hlave štátu zaželal múdrosť, silu, svetlo na ďalšie kroky a rozhodnutia, ktoré sú pre Slovensko potrebné. S prezidentom hovorili aj o našom predsedníctve v Rade EÚ.

15:24 Polícia podľa Denníka N ututlala podozrenia z podvodu Kaliňákovho suseda Ladislava Bašternáka, ktorý tiež prenajíma byt v luxusnom komplexe Bonaparte Robertovi Ficovi.

Skryť Vypnúť reklamu

„Na tomto prípade je zrejmé na akých kontúrach vzniká nová vláda,“ vyhlásil na brífingu OĽaNO Daniel Lipšic. Zlepenec podľa neho vznikol, aby mohol zamiesť podobné kauzy pod koberec. „Prípad stopila NAKA a stopila ho aj špeciálna prokuratúra,“ doplnil. "Ak má denník viac informácií ako polícia, niekto je nekompetentný," povedal Lipšic s tým, že informácie pravdepodobne kompetentní majú, ale nepracujú s nimi. 

Blízky človek špičiek Smeru Baštrnák si podľa Igora Matoviča uplatnil fiktívnu faktúru na dvanásť miliónov eur. „Pán premiér býva v byte, ktorý je zaplatený z daňového podvodu,“ vyhlásil. Matovič tiež hovoril o čistom podvode mafie, ktorá nám tu vládne.  Nová vláda bude aj za účasti Mostu-Híd a Siete zametať veľké korupčné kauzy pod koberec, zhodli sa obaja.

Skryť Vypnúť reklamu

15:03 Na vyústenie koaličných rozhovorov by sme sa nemali pozerať so zbytočne okázalým moralizovaním, infantilnou honbou na zradcov, či vypätým fatalizmom. Lebo Fico argument by nás nemal oberať o kritický úsudok. Píše Peter Ivanič

Prečítajte si tiež: Fixácia na vzdušné zámky Čítajte 

14:35   Most-Híd a Sieť nepochodili na koaličných rokovaniach so svojimi personálnymi výhradami k premiérovi Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi. Obaja si svoje posty zachovajú aj v novej vláde. Členmi vlády za Smer majú zostať aj Peter Kažimír ako minister financií a minister práce Ján Richter. Na ministerstve kultúry by mal Mareka Maďariča vystriedať starosta obce Stará Bystrica a dlhoročný poslanec Ján Podmanický. Smeru pripadne aj rezort obrany.

Ak koaliční partneri nebudú ochotní nominovať nového ministra zdravotníctva, aj tento rezort pripadne pod gesciu Smeru. Ten tam bude chcieť nájsť ako ministra odborníka, ktorý nemusí byť členom strany. Post vicepremiéra pre investície má byť zrušený.

Skryť Vypnúť reklamu

SNS pripadne rezort hospodárstva, školstva a pôdohospodárstva. Ministerkou spravodlivosti za Most-Híd sa stane podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská. Strana Bélu Bugára navrhne aj ministra životného prostredia, ktorým má byť László Solymos. Sieti pripadne jediné ministerstvo, a to dopravy.

Národnú radu by mal viesť predseda SNS Andrej Danko. Podpredsedami majú byť Marek Maďarič, Béla Bugár a predseda Siete Radoslav Procházka.

14:33  Zoznam tém, ktoré uvádzajú strany tvoriacej sa vládnej koalície ako svoje programové priority, je pomerne široký. Popri znížení daní a proeurópskej orientácii medzi nimi nájdeme aj záležitosti ako podpora protipovodňových opatrení či starostlivosť štátu o zahraničných Slovákov. Jedno slovo by sme však hľadali márne: utečenci. Píše Tomáš Tauber.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Utečenci už neexistujú Čítajte 

14:18 Generálna prokuratúra  eviduje už 160 podaní na rozpustenie extrémistickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. "Podania sú v súčasnosti preverované prokurátorom Generálnej prokuratúry SR," informovala hovorkyňa Andrea Predajňová. 

13:47 Most-Híd nepozval na rokovanie predsedníctva podpredsedu strany Zsolta Simona. „Nedostal som žiadne oznámenie, alebo pozvánku, že dnes rokuje predsedníctvo,“ povedal agentúre SITA Simon. Predsedníctvo podľa Bugára odobrilo postup vyjednávacej delegácie na rokovaniach so Smerom, SNS a Sieťou.

Simon v utorok oznámil, že nevie podporiť vládu Smeru, SNS, Mosta-Híd a trosiek Siete. Avizoval tiež, že ak Most-Híd podpíše koaličnú zmluvu a vstúpi do takejto vlády, on nevstúpi do poslaneckého klubu Mosta-Híd. 

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Simon nevstúpi do klubu Mostu, ak strana pôjde so Smerom a SNS Čítajte 

13:32 Novorodiaca sa koalícia sa nevie dohodnúť na obsadení postu ministra zdravotníctva. Je to jediný nevyriešený post v novom kabinete. Partneri sa na ňom pri rokovaní zasekli. Smer podľa informácií agentúry SITA ponúkol vzhľadom na kritiku túto pozíciu partnerom, ale tí ju odmietajú, a to aj napriek tomu, že aj oni vedenie rezortu v minulom volebnom období kritizovali.

13:11 Podľa informácií denníka SME ministrom vnútra zostane Robert Kaliňák zo Smeru, hoci Most-Híd aj Sieť chceli na tomto poste zmenu. Istí by mali byť aj ministri zahraničia a financií Miroslav Lajčák a Peter Kažimír. Smer si chce ponechať aj ministerstvo práce, ktoré by zrejme viedol Ján Richter a ministerstvo kultúry.

Druhej najsilnejšej strane má patriť aj ministerstvo školstva, spomína sa aj ministerstvo obrany alebo ministerstvo hospodárstva. Post šéfa parlamentu Smer ponúkol na prvých rokovaniach SNS, líder Andrej Danko pre nedostatok skúseností v politike však nie je podľa informácií SME vhodným adeptom. Spomína sa kompromis, parlament by viedol aj naďalej Peter Pellegrini a školstvo, kde sa o ňom pôvodne uvažovalo, tak pripadne SNS.

Skryť Vypnúť reklamu

13:01 Priority ďalšej vlády Roberta Fica predznamenávajú podľa Richarda Sulíka stagnáciu a pokračujúci úpadok. „Nedajú sa očakávať žiadne zásadné zmeny v školstve, zdravotníctve, v justícii, pri zlepšovaní podnikateľského prostredia, pri riešení segregovaných rómskych spoločenstiev a v boji s korupciou,“ vyhlásil. Napriek obrovskej nespokojnosti učiteľov budúce koaličné strany sa vo svojich prioritách obmedzili podľa Sulíka na nič nehovoriacu deklaráciu o výraznom zvýšení verejných investícií do školstva, ktoré majú byť spojené s jeho zásadnými zmenami, čo je trestuhodne málo.

Prečítajte si tiež: Sulík zásadné zmeny v školstve či zdravotníctve neočakáva Čítajte 

12:45 Na 15:00 hod. avizovali brífing Igor Matovič a Daniel Lipšic. Hovoriť budú na tému: Ako budúci minister vnútra kryje daňové podvody svojich priateľov.

12:38 Vstup Mosta-Híd do novej vládnej koalície musí odobriť Republiková rada. Po rokovaní predsedníctva to uviedol predseda strany Béla Bugár. Republiková rada by mala rokovať v sobotu. Predsedníctvo podľa Bugára odobrilo postup vyjednávacej delegácie na rokovaniach so Smerom, SNS a Sieťou. 

Skryť Vypnúť reklamu

12:33 Podľa informácií TASR by mal počet ministerstiev vo vláde vyjadrovať pomer 7:3:2:1.

Najsilnejšia strana Smer by mala mať pod gesciou ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, zdravotníctva, kultúry a práce. SNS má nominovať ministrov pôdohospodárstva a školstva. Otázne je ešte rozdelenie rezortov obrany a hospodárstva medzi Smerom a SNS.

Most-Híd nominuje ministrov spravodlivosti a životného prostredia a Sieť ministra dopravy. Národniarom z SNS by mala tiež patriť funkcia predsedu parlamentu.

12:22 Rokovanie štyroch strán doplnila aj delegácia SNS. Poslanec Jaroslav Paška podobne ako Bugár nechcel rokovanie komentovať. "Ideme tam s tým, že budeme pokračovať ešte vo včerajšom rokovaní," povedal Paška.

Na Úrade vlády je už aj delegácia Siete, jej líder Radoslav Procházka dal opäť prednosť príchodu mimo kamier a novinárov a vošiel bočným vchodom ako včera.

Skryť Vypnúť reklamu

12:17 Zneužívanie moci na sledovanie úzko partikulárnych cieľov sa stáva zdrojom nestability a nedôvery občanov k inštitúciám zastupiteľskej demokracie. Rovnaký hazard predstavujú nenaplnené prísľuby zmeny politickej kultúry a štýlu vládnutia. Prečítajte si výzvu politológov.

12:10 Na Úrad vlády dorazil Béla Bugár z Mosta-Híd. Vyjadrovať sa nechcel k ničomu. "Rokujeme," povedal. Štvorica strán má ešte prebrať personálne obsadenie ministerstiev. Rokovať o ňom začali už včera po predstavení návrhu programových priorít a pokračovali aj neskoro večer.  Bugár sa odmietol vyjadriť k údajnej požiadavke pravice, aby Robert Fico nebol premiérom a Robert Kaliňák ministrom vnútra.

11:42 Rokovanie trojčlenných delegácií Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete na čele s lídrami strán Robertom Ficom, Andrejom Dankom, Bélom Bugárom a Radoslavom Procházkom pokračujú o 12:00 na Úrade vlády. Informovala o tom Ľubica Končalová z tlačového odboru Smeru.

11:28 Tvrdenie, že Most-Híd koná proti vôli svojich voličov, ak rokuje o budúcej koalícii so Smerom, je mýtus.

Na sociálnej sieti to napísal líder Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý toto tvrdenie šéfa SaS Sulíka odmietol.

"Richard Sulík a všetci ostatní, ktorí tento jeho argument používajú, tak klamú verejnosť," píše šéf Mostu. "To, že 81 percent našich voličov by chcelo vládu troch strán bez Smeru, je dobrá, ale neexistujúca možnosť," dodal Bugár.

Bugár pripomenul, že Sulík s Matovičom sa mýlili aj pred štyrmi rokmi, keď si mysleli, že predčasné voľby po odvolávaní Ivety Radičovej budú lepšie. "Skončilo to tak, že Robert Fico získal nadpolovičnú väčšinu a vládol tu štyri roky sám."

11:16 "Veríme, že nová vláda zahrnie do svojho programového vyhlásenia aj riešenie financovania sociálnych služieb. Každý senior alebo odkázaný človek, ktorý sa dostane do stavu, že potrebuje opatrovateľskú starostlivosť by mal túto službu bezodkladne dostať," uviedol generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák.

Prečítajte si tiež: U Bugára zaráža úplná absencia zrozumiteľnej motivácie Čítajte 

11:10 Až 70 percent voličov povedalo, že nechce vládu Smeru, dve strany na tom postavili kampaň, a teraz bežali na Úrad vlády a dohodli sa, reagoval vo videu na Facebooku na zverejnený návrh programových priorít vlády predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Ako ďalej uviedol, je im jedno, čo povie volič, oni si to urobia po svojom a to preto, že sú to biznisové strany. „Tento systém treba raz a navždy povaliť,“ vyhlásil Kollár v súvislosti so schválením programových priorít.

11:07 Prezident Andrej Kiska prijme odstupujúceho predsedu KDH Jána Figeľa dnes o 14:00 v Prezidentskom paláci.

11:00 Povolebné dianie sledujeme aj dnes minútu po minúte.

Prečítajte si tiež: Budúca koalícia schválila programové priority (minúta po minúte) Čítajte 

 

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 1. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 2. Hľadáte nové príležitosti v kariére? Nájdete ich v obchode
 3. Odomknite si celé SME.sk s predplatným Prémium
 4. U. S. Steel nie je len dymiaci komín
 5. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 19 195
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 103
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 985
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 240
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 698
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 695
 8. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 640
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 438
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 254
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so správou o stave republiky.

Spravodlivosť a právny štát boli súčasťou jej druhej správy o stave republiky.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo nám o Slovensku povedala správa o stave republiky.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 408-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 606 obetí.


a 4 ďalší 29m
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
Skryť Zatvoriť reklamu