Košice 6. januára (TASR) - Pacienti s cystickou fibrózou na Slovensku zatiaľ nemajú možnosť výberu, či im bude intravenózna antibiotická liečba poskytnutá v nemocnici, alebo ambulantne, prípadne v domácom prostredí. Pre chorobu sú odkázaní na najnovšie antibiotiká tretej a štvrtej generácie, a tie sú u nás zatiaľ viazané iba na podávanie v nemocnici. Deti trpiace týmto závažným ochorením tak trávia v nemocničnom zariadení dva až osem týždňov ročne.
Cystická fibróza (CF) je genetické ochorenie, negatívne ovplyvňujúce kvalitu života. Je to zatiaľ nevyliečiteľná choroba, ktorá značne skracuje život postihnutého. Príznakov ochorenia, prejavov i foriem je množstvo, od najľahších až po veľmi závažné. Medzi typické prejavy patria problémy s dýchaním, trvalý kašeľ, chronická infekcia pľúc a prínosových dutín, závažné tráviace problémy, ale aj neplodnosť či ochorenie pečene alebo cukrovka. U človeka s CF žľazy s vonkajším vylučovaním tvoria abnormálne hustý patologický a lepkavý hlien, ktorý upcháva vývody žliaz. Najvýraznejšie sa to prejavuje v pankrease, kde sa tvorí väčšina enzýmov nutných na spracovanie potravy. V pľúcach sa tento hlien stáva výbornou živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce ťažké infekcie a zápaly.
V súčasnosti sa deťom a mladým dospelým s CF darí prežiť aspoň sčasti uspokojivý život za podmienky dodržiavania špeciálnej a náročnej každodennej celoživotnej liečby.
O možnosť zvýšiť kvalitu ich života sa už niekoľko rokov usiluje Klub rodičov a priateľov detí s CF. V súčasnosti je ich najväčšou snahou presadiť na Ministerstve zdravotníctva SR schválenie nového metodického usmernenia. Podľa prezidentky Klubu CF Kataríny Štěpánkovej, už začiatkom marca minulého roka odovzdali hlavnému odborníkovi pre pediatriu Pavlovi Šimurkovi spracovaný návrh metodického usmernenia na podávanie ambulantnej, alebo domácej intravenóznej antibiotickej liečby. V Českej republike je pritom tento problém minulosťou osem rokov a vo Švédsku sa takýto spôsob podávania antibiotík pre ľudí s CF realizuje už 15 rokov, tvrdí Štěpánková. Na Slovensku si tento model našiel priaznivcov nielen medzi pacientmi a ich rodičmi, ale aj v radoch lekárov. Problémom je zatiaľ zamietavý postoj MZ SR.
*ver som