BRATISLAVA. Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja ovládaný Marianom Kotlebom uvažuje o podaní trestného oznámenia na Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna za predstavenie Kováči, keďže sa v predstavení používali expresívne výrazy. V minulosti mal Kotleba s divadlami v kraji viacero konfliktov.
V predstavení breznianskeho súboru sa od začiatku používali expresívne výrazy ako „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“, alebo „k...a“. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, keď sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“, vysvetľuje krajský úrad.
„Len ten v tom hľadá urážky národa, kto chce. Je trápne, že sa niekto takýmto spôsobom chce zviditeľniť,“ povedal šéf divadelného súboru Gabriel Obernauer.
V hre Kováči sa neurážajú národy a rasy, ale jednotlivé mužské postavy sa urážajú navzájom, pretože po vojne zisťujú, že ich manželky podvádzajú, vysvetlil Obernauer.
„Ak Nemec hovorí Srbovi ‚ty srbské lajno‘, tak nehanobí všetkých Srbov,“ tvrdí Obernauer, pričom upozorňuje, že autorom hry je Srb.
Vyjadrenie kraja kritizuje na facebooku aj prezident Andrej Kiska s tým, že krása a pestrosť umenia je v tom, že každý si môže slobodne vybrať, čo vyhovuje jeho vkusu.
„Ale je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení. A dokonca podával trestné oznámenie na divadelníkov pre obsah divadelnej hry. To je konanie za hranicou slušnej a slobodnej spoločnosti,“ napísal Kiska.

Nadávky im nie sú cudzie
Nadávky sú pritom bežnou súčasťou mítingov a protestov, na ktorých vystupuje aj banskobystrický župan Kotleba.
V júni počas protestu proti islamizácii jeho prejav prerušovali radikáli v dave vulgárnymi nadávkami na adresu Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer).
„Povedali ste to za mňa,“ odkázal im vtedy Kotleba.
Nevadilo mu ani, keď účastníci vulgárne nadávali utečencom, prípadne žiadali zabíjanie poslancov v parlamente.

Kotleba a kultúra
Nejde o prvý spor Kotlebu s divadelníkmi. Vlani odporúčal stredným školám v Banskobystrickom kraji zorganizovať súťaže krásy študentiek len niekoľko dní po tom, ako vydal riaditeľom škôl nariadenie, aby všetky besedy a kultúrne podujatia presunuli na čas po vyučovaní.
Nariadenie bolo reakciou župy na činnosť banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí. To hralo v školách divadelné predstavenie List čiernemu synovi v rámci projektu Stop extrémizmu, ktoré bolo spojené s diskusiou, povedal vtedy pre denník SME umelecký šéf divadla Marián Pecko.
Vlani v septembri tomuto projektu Kotleba odmietol podpísať dotáciu, ktorú predtým schválilo ministerstvo zahraničných vecí. Úrad to zdôvodnil tým, že zo strany divadla išlo o provokáciu. Divadelníci podujatie nakoniec zorganizovali aj pomocou darov.

Klamstvá o Divadle Štúdio tanca
Už v auguste Kotleba zrušil dotácie pre banskobystrické Divadlo Štúdio tanca, pričom pri odôvodňovaní svojho rozhodnutia použil vyslovené klamstvá.
Kotleba napríklad tvrdil, že v divadle hosťovala Francesca Woodman, ktorá bola známa tým, že natáčala samú seba a neskôr spáchala samovraždu. Podľa verejne dostupných zdrojov pritom americká fotografka ukončila svoj život 16 rokov pred vznikom Divadla Štúdio tanca.
Kotlebovi vadilo aj to, že divadlo v roku 2013 poskytlo priestory konferencii TEDx, ktorá bola podľa župana financovaná ambasádou USA. Tá to poprela.
„Americká ambasáda TEDx v roku 2013 nepodporila,“ povedala pre denník SME Stephanie Fitzmaurice, hovorkyňa veľvyslanectva USA v Bratislave. „Podporili sme tri konferencie v Bratislave v rokoch 2012, 2014 a 2015.“

Beata
Balogová
