BRATISLAVA. Žiadali ste počas rokovaní o novej vláde od šéfa Smeru Roberta Fica vysvetlenie jeho vzťahu s podnikateľom Miroslavom Výbohom? Pýtali ste sa ho, či bol v konšpiračnom byte finančnej skupiny Penta, ako to popisuje dokument Gorila?
Odpovedi na tieto otázky sa v stredu strany Most-Híd a Sieť vyhli. „Ďakujeme za otázku, prebiehajúce rokovania však nebudeme komentovať,“ reagovala hovorkyňa Siete Karolína Ducká.
Sieť išla na rokovania so Smerom s požiadavkou posilniť špeciálny tým, ktorý vyšetruje kauzu Gorila. Či uspela a čo si od toho prakticky sľubuje, strana rovnako neodpovedala.
Po stopách Gorily
Špeciálny tím, ktorý ešte v januári 2012 zriadil vtedajší minister vnútra za KDH Daniel Lipšic, vyšetroval Gorilu počas vlády Smeru bez konkrétnych výsledkov. Či by jeho posilnenie vyšetrovaniu prospelo, je otázne. Výlučný dohľad nad kauzou totiž má a ďalej bude mať špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zvolený Smerom.
Odhodlanie vlády Smeru, SNS, Mosta a Siete zakročiť proti korupcii odráža aj fakt, že Fico v stredu SME opäť neodpovedal, či bol v marci 2006 v konšpiračnom byte so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom. Jasné vyjadrenie šéfa Smeru by mohlo byť dôležité pre posúdenie autenticity spisu.
Kováčikova špeciálna prokuratúra, ktorá dozoruje vyšetrovanie všetkých korupčných káuz, doteraz pre úplatky nepostavila pred súd ani jedného vysokopostaveného politika.

Príliš špeciálny prokurátor
Z postu šéfa úradu Kováčika odvolať nemožno, pokiaľ závažnejším spôsobom neprekročí zákon. Funkčné obdobie mu končí až v roku 2021, presahuje teda funkčné obdobie budúcej vlády.
V auguste minulého roka polícia oznámila ukončenie vyšetrovania kauzy nástenkového tendra, ktorá sa za prvej Ficovej vlády diala v réžii SNS. Obvineniu v nej čelia aj exministri za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov. Prípad sa ťahá od roku 2007.