BRATISLAVA. Vyzerá to nádejne, dokonca reformne, ale v realizácii to môže byť aj veľkým sklamaním. Taká je v skratke prvotná charakteristika piatich programových priorít novovznikajúcej vlády Smeru, SNS, Mosta a Siete v oblasti zdravotníctva.
Z väčšiny zdravotníckych priorít cítiť rukopis pravicových strán Most-Híd a Sieť. Práve zdravotnícky program prvej z nich analytici pred voľbami vysoko hodnotili.
Prílišný optimizmus z priorít však kalia nezodpovedané otázky, ako sa podarí realizovať priority, či nebudú len formálnymi zmenami a či sa pravicová opozícia dohodne a nominuje do kontrolných orgánov zdravotníckych inštitúcii ľudí, ktorí budú chobotnicu skutočne strážiť.
Napriek tejto neistote plynúcej z nezodpovedaných otázok majú odborníci jasno v tom, ako by sa mali prezentované priority realizovať, aby boli skutočným prínosom.

Kontrola zdravotníctva opozíciou
Jednou z najpozitívnejších programových priorít je kontrola Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou parlamentnou opozíciou.
Práve tieto dve inštitúcie boli za druhej, jednofarebnej, vlády Smeru v jeho absolútnom područí. Stopercentným akcionárom poisťovne je ministerstvo zdravotníctva, minister navrhoval šéfa úradu pre dohľad a vymenúvala ho vláda. Malo to za následok, že nielen vedenie, ale aj kontrolné orgány, napríklad dozornú radu, obsadili nominanti Smeru. V nej okrem iných sedí manželka šéfa ľubovnianskej nemocnice a prešovského župného poslanca za Smer Petra Bizovského Eva, u ktorého získaval prax pre neúspešnú atestáciu z neurológie prominentný masér a chránenec Smeru Pavol Kostka. Šéfka úradu pre dohľad Monika Pažinková bola zasa nielen cez manžela Petra napojená na košickú skupinu obchodníkov so zdravím.

Takéto personálne obsadenie kľúčových inštitúcii zdravotníctva stranou Smer produkovalo celý rad káuz a škandálov. Firmy Anny Sučkovej z Družstevnej pri Hornáde mali veľkorysé zmluvy od štátnej poisťovne zrejme aj preto, že jej šéfoval Sučkovej synovec Marcel Forai. Úrad pre dohľad, ktorý mal kontrolovať činnosť aj štátnych zdravotníckych zariadení, sa zviditeľnil ako útočisko pochybných osôb. Ako zástupca Pažinkovej v ňom skončil Martin Senčák po tom, ako ho musel na konci roka 2014 pre stravovacie tendre z postu vedúceho služobného úradu odvolať minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer). Na úrade je konzultantkou aj Alena Ďurišová, ktorá bielila zdravotnú dokumentáciu novorodenca v nitrianskej nemocnici.
Posunutie kontroly týchto inštitúcii opozícii je preto krokom správnym smerom.
„Prečo je to opozícia, prečo to nie sú poistenci, odborári, mestá, zriaďovatelia?“ reaguje však na tento zámer analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute. Dodáva, že keď sa kontrola posunie opozícii, nedôjde k odpolitizovaniu celého procesu.