BRATISLAVA. Nekonkrétne, spísané narýchlo a bez časových a číselných záväzkov. Takto zhodnotili návrh programových priorít vlády školskí pracovníci a aktivisti. Zhodujú sa, že programové priority evidentne vznikali narýchlo a bez prítomnosti odborníkov na vzdelávanie.
Okolnosti, za akých dokument vznikal, podľa všetkého neumožnili ísť pri vyjednávaní do podrobností. „Tomu zodpovedá aj výsledok – návrh je nekoncepčný, chaotický a ignoruje väčšinu zásadných problémov nášho vzdelávacieho systému,“ hovorí šéfredaktor časopisu Dobrá škola Vladimír Burjan.
Jedinú indíciu o budúcnosti a smerovaní školstva, ktorú koaličný dokument vyslal, je spojenie rezortu so Slovenskou národnou stranou. To potvrdilo aj stredajšie vyhlásenie Roberta Fica o rozdelení ministerstiev medzi koaličné strany.
Skutočná priorita?
Pred voľbami strany opakovali, že školstvo patrí medzi absolútne priority. Náčrt plánov vznikajúcej koalície o tom nesvedčí. Peter Dráľ z občianskeho združenia Nové školstvo vníma ako zlý signál už len samotné umiestnenie kapitoly školstva a vzdelávania v zozname priorít. To, že sa nachádza približne v polovici, podľa neho naznačuje, že nebude patriť medzi najdôležitejšie oblasti záujmu.
„O tom svedčí aj fakt, že školstvo má spoločnú kapitolu s kultúrou a športom a ďalšie dve školské priority sú v kapitole venovanej národnostným menšinám,“ súhlasí Saskia Repčíková z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení.