BRATISLAVA. Rezorty, v ktorých sú najväčšie problémy - ako rezort zdravotníctva, školstva, vnútra a hospodárstva - obsadia nominanti strán, ktoré už v minulosti v ich riadení závažne zlyhali. Vyhlásil to predseda SaS Richard Sulík po tom, čo si v stredu budúca koalícia rozdelila vládne posty. Spomínané rezorty získa Smer a SNS.
"Rozdelenie ministerstiev potvrdilo dominanciu Smeru v budúcej vláde, čo, samozrejme, nie je žiadne prekvapenie," podotkol Sulík. Strana Sieť bude vo vláde Roberta Fica podľa neho úplným outsiderom. "Spolu s vágnymi a v niektorých prípadoch aj pomýlenými prioritami tohto zoskupenia tak už dnes vidíme predobraz vlády, ktorá nedokáže riešiť závažné spoločenské problémy vrátane boja s korupciou a klientelizmom," myslí si šéf liberálov.

Predseda OĽaNO-Nova Igor Matovič si myslí, že hlavná programová náplň, pre ktorú strany Most-Híd a Sieť prijali miesto v rodiacej sa tretej vláde Roberta Fica, je rozkrádanie eurofondov počas nastávajúcich štyroch rokov.
"Ministerstvá dopravy a životného prostredia patria k rezortom, v ktorých sa čerpajú eurofondy v najvýraznejšej miere. Podľa toho, čo si obe strany vybrali, dokázali, že im nejde o pozitívnu zmenu na Slovensku, ale len o podiel na lupe," povedal Matovič.
Rezort dopravy by mal viesť nominant strany Sieť, ministerstvo životného prostredia kandidát Mosta-Híd.
"Počet ministerstiev, ktoré dostali Most-Híd a Sieť vo vláde Roberta Fica, zodpovedá tomu, ako hlboko pri tejto zrade klesli," konštatoval Matovič. Podľa jeho slov sa opakuje prvá Ficova vláda, akurát miesto HZDS teraz statočne zaujali Most-Híd a Sieť.

Baránek: Rozdelenie nie je prekvapivé
Rozdelenie ministerstiev medzi Smer, SNS, Most-Híd a Sieť je celkom logické a nie je tam nič prekvapujúce. Štyri strany si totiž podelili ekonomické rezorty tak, aby ich mal každý. Povedal to politológ Ján Baránek s tým, že zaujímavé bude, či sa strany dohodnú na krížovej kontrole.
"Strana Sieť mala určite vyššie požiadavky. Sieť však nie je v pozícii, že by mohli vyskakovať," povedal Baránek s tým, že doprava je však silný rezort. Baránek tiež hovorí, že rezort zdravotníctva pravdepodobne žiadna strana nechcela.
"Nech sa Smer vysporiada s tými skupinami, ktoré sú stále v pozadí zdravotníctva. Takže z tohto pohľadu to má logiku," povedal Baránek s tým, že práve v zdravotníctve by bola dobrá krížová kontrola.
"Finančné pozadie v zdravotníctve sa neodstránilo odchodom Pavla Pašku z parlamentu," hovorí Baránek, podľa ktorého Smer práve pri zdravotníctve môže dokázať, že to so zmenou politiky a bojom proti korupcii myslí vážne.
Baránek sa vyjadril aj k obsadeniu rezortu školstva Slovenskou národnou stranou. Podľa Baránka treba v školstve riešiť najmä veľa zbytočných vysokých škôl a normatív na žiaka v základných a stredných školách.
"Je tam veľmi nepopulárna úloha pre SNS, a to redukcia škôl. Síce sú zriaďovatelia jasní, ale ministerstvo školstva by sa malo orientovať na redukciu škôl, keďže tam vzniká prezamestnanosť. S redukciou by muselo prísť prepúšťanie, ale na druhej by sa reálne mohli zvýšiť platy učiteľov aj nepedagogických zamestnancov," dodal Baránek.
Kusý: Školstvo pod SNS je zlá správa
Rozdelenie ministerstiev medzi Smer, SNS, Most-Híd a Sieť zodpovedá rozdeleniu síl a teda percentám, s ktorými idú strany do parlamentu. Povedal to politológ Miroslav Kusý. Zároveň sa vyjadril, že ministerstvo zdravotníctva je zrejme horúci zemiak.
"Navyše, keby ho dostal niekto iný ako Smer, hrozilo by, že sa začne v tom vŕtať. A to zdravotníctvo je pre Smer veľmi chúlostivá záležitosť. Zdá sa, že si to Smer chce udržať vo svojich rukách, aby ho to neohrozilo na existencii nejakými škandálmi. Zároveň to znamená, že zdravotníctvo ostáva nereformované a to je zlá správa," povedal Kusý.
Druhá zlá správa je podľa Kusého pridelenie rezortu školstva SNS. "Hrozí, že to dostane zase nacionalistický šmrnc," uviedol Kusý s tým, že nevie, komu by školstvo mohlo pripadnúť. "Nemôže to pripadnúť Maďarom, lebo to je vzhľadom na slovenské povedomie neprijateľné. Takže zostala tam len SNS a Smer," povedal Kusý, ktorý očakával, že si tento rezort Smer ponechá.
Politológ zároveň uviedol, že to môže byť predmet kolízií a vzájomného napätia so stranou Most-Híd. "Uvidíme, koho dá SNS na pozíciu ministra. Nemajú však veľmi na výber. Je to strana, ktorá sa nebudovala pre preberanie jednotlivých rezortov a nepripravovala sa na to. Pre ňu to bolo možno väčšie prekvapenie ako pre verejnosť, že sa dostala do parlamentu a rovno teda aj do vlády. Na túto funkciu sa nepripravovali," povedal Kusý s tým, že ľudia z SNS boli odstavení celé volebné obdobie a nie je tam nikto, kto by mal skúseností s vedením rezortov. "Hrozí, že to bude dosť amatérske," uzavrel Kusý.