Personálne otázky budú jasné až v nedeľu (minúta po minúte)

Nová vláda by podľa Fica mohla vzniknúť v stredu.

Zostavovanie vlády sme sledovali minútu po minúte:

18:00  Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

16:54   Strana Sieť nechce zatiaľ prezradiť, koho nominuje na post ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v novej koaličnej vláde. Nepotvrdila tak, či do svojej jedinej ministerskej funkcie na základe medializovaných informácií navrhne tridsaťročného ekonóma Róberta Auxta, prípadne tridsaťdeväťročného advokáta Tomáša Stoklasu alebo niekoho iného.

"Prebiehajúce rokovania nebudeme komentovať," reagovala hovorkyňa Siete Karolína Ducká. Neodpovedala ani na otázku, či Sieť mala záujem o funkciu ministra dopravy alebo jej ju ponúkol Smer.   

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Analytici: Bugár s Ficom prehral s dobrými kartami

15:33 Štát sa o kultúru neplánuje zaujímať, myslí si to známa osobnosť kultúrnej scény Marek Adamov. Ako v reakcii na priority budúcej vlády pre agentúru SITA uviedol Adamov, riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina - Záriečie a iniciátor obnovy Novej synagógy v Žiline, v prípade prvej z dvoch tém venovaných kultúre "Hľadanie nových zdrojov financovania športu a kultúry prostredníctvom aktivovania súkromných zdrojov" ide zrejme o sponzorský zákon.

Ten "nie že by nebol potrebný, v prioritách novej vlády ukazuje rovnako, že štát sa o kultúru neplánuje zaujímať - chce to hodiť na súkromné zdroje, akoby išlo o nejaké podnikanie", myslí si Adamov. Nenamietal by, ak by bola spomenutá priorita súčasťou viacerých bodov, "ale ako jeden z dvoch výkrikov nepostačí".

14:34 Zdravotníctvo podľa INEKO nebude prioritou vlády. „Chýba jasná predstava, kam má slovenské zdravotníctvo smerovať. Vôbec sa nehovorí o probléme finančnej (ne)udržateľnosti systému,“ upozornil analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar.

Podľa Zachara z dokumentu nie je jasné, akými konkrétnymi opatreniami chcú strany dosiahnuť „viditeľný posun v kvalite poskytovania zdravotníckej starostlivosti a pri transparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi“.

14:01 Alojz Hlina postavil pred Úradom vlády žiletkový plot.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Nová vláda podľa Fica môže vzniknúť budúcu stredu

13:39 Po ďalšom kole rokovaní o zostavení vlády predstúpil pred novinárov Robert Fico. Premiér musí odcestovať na summit do Bruselu, preto poskytol krátke vyhlásenie.  

Líder Smeru poďakoval delegáciám ostatných troch strán a ocenil dohodu o programových prioritách. 

Premiér tiež povedal, že personálne nominácie budú strany riešiť ešte cez víkend. Nehovoril o nich ani s prezidentom Andrejom Kiskom. Vo všetkých personálnych otázkach by podľa neho malo byť jasno v nedeľu večer.

"Dnes sme len načrtli piliere koaličnej zmluvy," spresnil Fico priebeh doobedňajšieho rokovania. Smer podľa neho bude mať štátnych tajomníkov na všetkých ministerstvách.

Ustanovujúca schôdza parlamentu bude v stredu budúci týždeň. "Ihneď po ukončení schôdze by súčasná vláda podala demisiu," povedal s tým, že nová vláda by mohla vzniknúť v stredu večer alebo vo štvrtok ráno.

Fico verí, že sa podarí zostaviť stabilnú vládu, pretože krajinu podľa neho čakajú ťažké časy a to od prvého júla, kedy Slovensko preberá predsedníctvo v EÚ. 

13:02 Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík, Zuzana Zimenová oznámili vystúpenie zo strany Sieť. Všetci štyria noví poslanci zostanú v parlamente ako nezaradení a momentálne nevstupujú do žiadneho poslaneckého klubu.

Hlavným dôvodom ich kroku je spojenie strany so Smerom. 

Štvorica pošle list všetkým členom Siete a vyzvú ostatných členov aby vyjadrili svoj názor. Otázky o založení novej strany nie sú podľa Beblavého aktuálne. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Trojica novozvolených poslancov odchádza zo Siete

12:39 Most-Híd bude mať v budúcej vláde päť štátnych tajomníkov a to na ministerstve spravodlivosti, životného prostredia, práce a sociálnych vecí, dopravy a školstva. Potvrdil to Béla Bugár v Rádiu Expres.

Ako možná štátna tajomníčka sa údajne spomína Andrea Vitkóová. Na dopravu by mohol podľa informácií TASR ísť Árpád Érsek a na školstvo Peter Krajňák.

Ministerkou spravodlivosti má byť Lucia Žitňanská, šéfom envirorezortu údajne László Solymos. Bugár potvrdil Žitňanskú, Solymosa nie. Povedal však, že rezortu by mal šéfovať niekto z poslaneckého klubu.

Na ministerstve zdravotníctva by mal podľa Bugára pôsobiť manažér - nestranník, ktorý v krízovom režime uskutoční aj niektoré neštandardné kroky.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Členovia Mosta-Híd môžu vládu so Smerom stále odmietnuť

12:29 Predseda SNS Andrej Danko po konci rokovania povedal, že mená ministrov obrany, školstva a pôdohospodárstva, ktorých budú nominovať, preberú v strane počas tohto víkendu. Danko však priznal, že post šéfa parlamentu s najväčšou pravdepodobnosťou príjme. Doplnil, že na rokovaní ešte nepreberali stranícke nominácie, konkrétne mená majú priniesť samotné strany.

Danko povedal, že pri budúcom ministrovi zdravotníctva, ktoré má obsadiť Smer, vznikla dohoda všetkých štyroch strán, aby to bol krízový manažér, ktorý dokáže riadiť procesy. Na kuloárne informácie, že by novým ministrom mal byť šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker reagoval,  že je dobrým krízovým manažérom. "Dokázal pri riadení rôznych krízových situácii svoje schopnosti, ale pri každom rezorte je viac mien," povedal Danko.

Ako prípadný minister pôdohospodárstva sa spomína aj Vladimír Chovan. "Máme viac nominantov, jedným z nich bol v minulosti aj pán Chovan. Mal by to byť manažér, riadiaci pracovník," reagoval Danko.

Líder SNS priznal, že sa uchádzali aj o post ministerstva vnútra, ale bolo to ešte na rokovaniach minulý týždeň. Konkrétne mená ministrov za SNS by podľa neho mali byť známe po víkende.  

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Národniari sa uchádzali o post ministerstva vnútra

11:57 Vláda Smeru, SNS, Mosta a Siete bola dohodnutá už vopred, povedal pre SME líder OĽaNO Igor Matovič. Za extrémne rýchlou dohodou o vláde vidí snahu strán dostať sa k eurofondom a verejným peniazom.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Matovič: Nie je to tretia vláda Fica, ale prvá vláda Lucie Žitňanskej

11:53 Hovorkyňa premiéra Beatrice Szaboóvá informovala, že vyhlásenie lídrov štyroch strán na Úrade vlády očakávajú do hodiny.  

11:51 Vytvorenie novej vlády zo strán Smer, SNS, Most-Híd a Sieť je podľa podpredsedu Most-Híd Zsolta Simona veľmi zlý signál. Ako povedal pre SITA, v kampani Most-Híd kritizoval Roberta Fica za korupciu, ktorú rozšíril do všetkých oblastí po celom Slovensku.

„Naďalej má však zostať premiérom Robert Fico, ministrom vnútra Robert Kaliňák a ministerstvo zdravotníctva, ktoré bolo poznačené korupciou, má opäť zostať v pôsobnosti Smeru,“ konštatoval s tým, že ani jeden z ľudí, ktorý by mal niesť znak, že sa niečo zmení oproti predchádzajúcej vláde, neodchádza.

Pre Most-Híd je podľa neho zlé, ak väčšinu jeho programových priorít bude plniť minister z inej strany.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Bol som sám, kto chcel, aby sa Most voči Smeru vymedzil, hovorí Simon

11:47 Dosluhujúci predseda Národnej rady Peter Pellegrini by mal údajne v novej vláde obsadiť post vicepremiéra pre investície. Tomu sa majú posilniť kompetencie v oblasti čerpania eurofondov. Novým šéfom parlamentu by mal byť šéf SNS Andrej Danko. Informuje o tom agentúra TASR.

11:40 "Žijem najťažšie dni svojej politickej kariéry. Nielen preto, že musím prijímať veľmi ťažké rozhodnutia, ale aj preto, lebo sa dostávam do situácie, že veci, ktoré mi voliči doteraz schvaľovali dnes odsudzujú," píše Béla Bugár v úvode svojho blogu na sme.sk. Prečítajte si ho.

"Dnes môžem prehlásiť, že nikdy, za žiadnej koalície sa nám nepodarilo presadiť do tohto zásadného dokumentu toľko, ako teraz," uvádza ďalej.

11:36 Pred novinárov sa postavia aj poslanci strany Sieť, ktorí nesúhlasia so spoluprácou so Sieťou. Tlačová konferencia Miroslava Beblavého, Kataríny Macháčkovej, Simony Petrík a Zuzany Zimenovej sa uskutoční dnes vo štvrtok o 13.00 h v Národnej rade.

11:30 Zdá sa, že sme to nepochopili. Teda voliči a voličky áno, ale politici nie. Že niektoré veci už skrátka nemôžu nikdy viac urobiť. Že kreatúry z pozadia sa musia stiahnuť, pretože nie od nich, ale od nás pochádza moc. My sme boli v sobotu voliť, boli nás milióny, za nami a nie za nimi stojí ústava a my rozhodujeme o tom, ako má vyzerať Slovensko. Píše pre SME Michal Havran.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Oligarchovia už naozaj rozzúrili voličov

10:38 Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico sa v dňoch 17. a 18. marca zúčastní na pravidelnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli. Odlieta dnes popoludní okolo 13:30. Počas zasadnutia sa stretne s predsedami vlád krajín V4, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a lídrami členských krajín EÚ.

Témou spoločných rokovaní lídrov bude riešenie aktuálnej situácie v EÚ spojenej s migračnou a utečeneckou krízou a definitívne znenie dohody spolupráce v tejto oblasti medzi krajinami EÚ a Tureckom.

10:20 Prezident SR Andrej Kiska dnes prijal predsedu strany Smer Roberta Fica, ktorý minulý týždeň získal poverenie na rokovanie o zostavení vlády. Predseda strany Smer, ktorá v parlamentných voľbách získala najviac hlasov, informoval prezidenta, že dosiahol dohodu s tromi partnermi o úsilí vytvoriť vládnu koalíciu. Novinárom to napísal Martin Lipták z tlačového odboru prezidenta.

„Na základe týchto informácií a podľa čl. 82 ods. 2 prvej vety a čl. 102 ods. 1 písm. d) Ústavy SR zvolá prezident ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR na stredu 23. marca,“ napísal Lipták.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Žitňanská má záujem o rezort spravodlivosti, Sieť sa novinárom vyhla

9:55 Predseda SNS Andrej Danko povedal, že za nominantov strany sa nebudú hanbiť. "Nechcem konkretizovať mená, pretože sa snažím vyhodnocovať všetky veci, tak, aby tá funkcia bola vedená zodpovedne," povedal.

9:53 Na Úrad vlády dorazil aj premiér Robert Fico. Novinári ho čakali pri bočnom vchode pri hlavnej bráne, no vošiel hneď dovnútra. Jeho hovorkyňa Beatrice Szaboóvá následne prišla medzi novinárov s tým, aby sa nepohybovali po areáli Úradu vlády. Odôvodnila to bezpečnosťou a tým, že areál je chránený objekt.

9:50 Rokovania na Úrade vládu pokračujú. Dorazila delegácia za Sieť, ktorá zostáva verná pravidlu z posledných dní a vošla cez bočný vhod. Procházka na novinárske otázky už klasicky neodpovedal.

Pravdepodobná ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta považuje za kľúčové, aby sa robili systémové zmeny, ale nevidí dôvod, aby boli odvolávaní ľudia pokiaľ na to nebudú objektívne dôvody. "Ak bude všetko dorokované, tak si myslím, že sa budem uchádzať o takúto funkciu (ministerky pozn.)," povedala Žitňanská. 

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že  viac než dve ministerstvá pre stranu vzhľadom k volebným výsledkom dosiahnuť nemohli. Zopakoval, že vlajkovou loďou Mosta vo vláde sú protikorupčné opatrenia. Na otázku, či  sa im podarí presadiť ich, keď Smer obsadil všetky kľúčové ministerstvá reagoval "Myslíte si, že keby sme tomu neverili, že ideme do vlády?"

9:25 Témou rokovaní Fica s Kiskom bol termín ustanovujúcej schôdze parlamentu. Prezident ho oznámi ešte dnes. 

9:21 Predseda vlády Robert Fico (Smer) prišiel do prezidentského paláca. Fico prezidentovi doručil dohodu o vytvorení koalície štyroch strán – Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete. Prezident ani súčasný premiér neposkytli žiadne vyhlásenie, Fico sa však má vyjadriť na Úrade vlády.

8:43 Prezident Andrej Kiska prijme v Prezidentskom paláci predsedu Smeru Roberta Fica, ktorého poveril zostavením novej vlády. Následne (o 9:30) a opäť stretnú na Úrade vlády SR trojčlenné delegácie strán Smer, SNS, Most-Híd a Sieť, aby pokračovali v koaličných rokovaniach.

8:38 Počet ministerstiev ma mrzí menej než to, že tieto rokovania odhalili, že Radoslav Procházka s Andrejom Hrnčiarom uprednostnili nejaké osobné a ekonomické záujmy pred našimi základnými programovými cieľmi a zásadami, povedal v rozhovore pre SME stále ešte poslanec Siete Miroslav Beblavý.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Beblavý: Procházka s Hrnčiarom uprednostnili ekonomické záujmy

 Karikatúra na štvrtok. Kreslí Mikuláš Sliacky.

 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Ministerstvá sú rozdelené, strany sa dohodli na krížovej kontrole (minúta po minúte)

 

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Naše mobilné bankovníctvo si prišli vyskúšať novinári z Rakúska
 2. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať
 3. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 5. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou
 6. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 7. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 8. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 9. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 10. Top First moment dovolenky na leto 2018
 1. Auto ako vianočný darček, rastie záujem o zánovné vozidlá
 2. Vianočný bázar chalaňov
 3. Vianočné mecheche 2017
 4. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 5. Študentskou osobnosťou Slovenska Ing. Martina Majorošová
 6. Majstrovstvá Stavebnej fakulty STU v Bratislave v plávaní 2017
 7. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať
 8. Beam Suntory zaznamenal silný rast predaja po zmene distribútora
 9. Zamestnanci a študenti EU v BA darovali radosť a vyčarili úsmev
 10. Rekonštrukcia v zime? Prečo nie?
 1. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou 7 357
 2. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém 6 116
 3. Naše mobilné bankovníctvo si prišli vyskúšať novinári z Rakúska 3 876
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií! 2 313
 5. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 2 197
 6. Top First moment dovolenky na leto 2018 2 013
 7. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám 1 906
 8. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní 1 761
 9. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť 1 649
 10. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté 1 319

Téma: Rokovania o vláde po voľbách 2016


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

S elektronickým receptom riskuje pacient tour po lekárňach

Čítačku kariet, ktorú potrebujú, aby sa pripojili do elektronického systému receptov, stále nemá 40 percent lekárnikov. Termíny už tlačia.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Podarilo sa nemožné, nový film zachránil Hviezdne vojny

Nové Hviezdne vojny sa môžu stať filmom roka.

Starosta Krásnej Rómov aj tak presťahuje. Radšej už neprezradí kam

Vraj to nebude ani mestský sociálny byt, ani útulok.

SME 25 rokov

Rok 1996: Smrť Remiáša. Zločin, o ktorom mafiáni nechcú hovoriť

Róbert Remiáš bol kamarátom korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa. Robil mu spojku, keď sa skrýval v zahraničí. Jeho smrť je tabu.

Vlaky budú čistejšie, vo Zvolene postavia technické centrum

Dnes vozne čistia pod holým nebom, nové stredisko bude mať vykúrenú halu.

Vranovského primátora obvinili zo subvenčného podvodu

Ján Ragan: Zmluvu sme neporušili, teda ani nepoškodili EÚ.