BRATISLAVA. Hoci definitívne ohlásenie vzniku novej vlády sa javí už len ako formalita, členovia strany Bélu Bugára by ho ešte stále mohli zvrátiť. Vstup Mosta-Híd do koalície so Smerom, SNS a Sieťou totiž musí najprv schváliť republiková rada strany. Zasadne v sobotu.
Ak by pritom členovia rady zahlasovali proti, Bugár by sa z rokovaní musel stiahnuť.
K odmietnutiu vlády so Smerom vyzval svojich kolegov podpredsedu Mosta-Híd Zsolt Simon, ktorý tento týždeň v opačnom prípade pohrozil odchodom. Každý člen rady podľa neho preberá v tejto situácii na seba obrovskú zodpovednosť. „Takú, akú rada ešte nikdy nemala na svojich pleciach. Jej členovia totiž budú rozhodovať o ďalšom bytí či nebytí strany,“ povedal Simon. Je presvedčený, že vládnutie so Smerom a SNS menšinovú stranu v budúcnosti politicky pochová.

Nadšení nie sú
Podľa staronového poslanca a člena predsedníctva strany Gábora Gála nálady v strane nie sú také, ako vyzerajú na Facebooku. „Nikto nie je nadšený z výsledkov volieb ani z tejto situácii a vlády,“ povedal s tým, že to ale neznamená zamietavé stanovisko rady. „Každý uvažuje pragmaticky, teda že ak nechceme predčasné voľby, tak toto je jediná možnosť,“ dodal. Ako dopadne hlasovanie či ako zahlasuje sám, povedať nechcel.
Most by podľa dohody zo stredy mal v novej vláde dostať dve kreslá, a to ministerstvo spravodlivosti a tiež životného prostredia. O justíciu sa bude podľa očakávaní uchádzať Lucia Žitňanská. Tá však vo štvrtok taktiež povedala, že tak spraví len ak jej to odsúhlasí republiková rada.
Menšinovej strane však nemusí vyhovovať nielen počet kresiel vo vláde, ale aj ich rozloženie. Rezort školstva, kde mal Most pomerne obsiahlu programovú agendu, totiž dostala SNS. Tá sa v minulosti s maďarskými stranami nezhodla najmä pri témach ako sú menšinové školy či systéme výučby slovenčiny na menšinových územiach. Práve tento bod sa však dostal do programových priorít štvorkoalície. Podľa informácií SME by malo byť ústupkom pre Most taktiež to, že na školstve dostane post štátneho tajomníka. Mohol by sa ním stať Peter Antal, ktorý skončil vo volebnom hlasovaní na 17. mieste.
Členmi republikovej rady Mostu sú členovia predsedníctva, jeho poslanci v parlamente či členovia vlády, krajskí predsedovia a ďalší členovia zvolení snemom.

Hlasovať bude aj Sieť
Podobné rozhodnutie o novej vláde však čaká aj Sieť Radoslava Procházku. Tá by pred podpisom zmluvy s koaličnými partnermi mala mať ešte predsedníctvo. „Jeho termín ešte nie je presne určený,“ povedala hovorkyňa strany Karolína Ducká. V Sieti sa bude hlasovať aj o personálnych otázkach, teda o zastúpení vo vláde.
Procházkovci by pritom mali mať v novom kabinete len jediný post, a to ministerstvo dopravy. Obsadiť by ho mal pravdepodobne Robert Auxt. Procházka by zas mal sedieť v parlamente ako jeho podpredseda.
Z najmenšej z vládnych strán však už vystúpili zvolení poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík, ale aj prvá pod čiarou Zuzana Zimenová. Odídení poslanci rozbehli taktiež výzvu „Nie v mojom mene“, ktorej podporou by mali bežní ľudia, ale aj členovia strany zvrátiť vznik pravo-ľavej vlády, o ktorej sa v súčasnosti rokuje.
Naďalej sa špekuluje o odchode ďalších ľudí z čela strany. Takýto krok stále nevylúčil Igor Jackulík, ale napríklad ani Vladimír Bilčík, ktorý skončil ako druhý pod čiarou, teda hneď za Zimenovou."Vyjadrím sa, keď budú rokovania ukončené na všetkých úrovniach a budú známe detaily, vrátane programového vyhlásenia vlády," reagoval Bilčík.
Päť tajomníkov
Most-Híd dostane v novej vláde päť štátnych tajomníkov. Potvrdil to predseda Béla Bugár v relácii Naživo s moderátorom Braňom Závodským na Rádiu Expres.
Vláda sa má vrátiť k systému krížovej kontroly na jednotlivých ministerstvách. Most-Híd bude mať štátnych tajomníkov na svojich rezortoch spravodlivosti a životného prostredia, a tiež na ministerstvách práce, dopravy a školstva.
Ako možná štátna tajomníčka sa údajne spomína Andrea Vitkóová. Na dopravu by mohol podľa informácií TASR ísť Árpád Érsek a na školstvo Peter Krajňák.
Ministerkou spravodlivosti má byť Lucia Žitňanská, šéfom envirorezortu údajne László Solymos. Bugár potvrdil Žitňanskú, Solymosa nie. Povedal však, že rezortu by mal šéfovať niekto z poslaneckého klubu.

Beata
Balogová
