BRATISLAVA. Slovenské školstvo dostane ministra zo SNS už štvrtýkrát. Predchádzajúci traja zástupcovia nacionalistickej strany spravovali za uplynulých 26 rokov od revolúcie ministerstvo školstva najdlhšie zo všetkých strán - až 32 percent času.
Predchádzajúci ministri školstva za SNS
Jaroslav PAŠKA
Minister školstva vo vláde Vladimíra Mečiara (od 11. novembra 1993 do 15. marca 1994).
Vo funkcii bol 126 dní.
Eva SLAVKOVSKÁ
Ministerka školstva a vedy počas celej tretej vlády Vladimíra Mečiara (od 13. decembra 1994 do 30. októbra 1998).
Vo funkcii bola 1418 dní.
Ján MIKOLAJ
Minister školstva, vedy, výskumu a športu počas celej prvej vlády Roberta Fica (od 4. júla 2006 do 8. júla 2010).
Vo funkcii bol 1466 dní.
Ministri aj radoví poslanci SNS v troch rôznych koalíciách prišli s viacerými návrhmi, ktoré odrážali princípy ich strany. Odborníci a menšiny ich zväčša nevítali s nadšením.
1. Výchova mladých vlastencov
Školský rok 2010/2011 sa na školách začal tónmi štátnej hymny, v učebniach deti privítalo predpísané grafické zobrazenie slovenskej zástavy, kópia preambuly ústavy a text hymny.
Údajná výchova k vlastenectvu sa dostala aj do obsahu štátneho vzdelávacieho programu.
Na otázku SME, či dokáže symbolika vyvolať lásku k vlasti, vtedajší minister školstva Ján Mikolaj reagoval vyhlásením, že „nie je nič horšie a demotivujúcejšie ako holá stena“ a že si "žiaci uvedomia, že sú naozaj v škole“.
Po počiatočnom výsmechu na diskusných fórach oslobodili od vlastenectva aspoň materské školy, keďže deti, ktoré ešte nedokážu čítať by z textu ústavy či hymny nemali žiaden úžitok.
Kritici okrem spochybňovania účinku symbolov vyčítali príkazu aj to, že zriaďovatelia škôl museli zaplatiť štátne symboly z vlastného rozpočtu.
Smernica ministerstva mala pôvodne len dopĺňať návrh tzv. vlasteneckého zákona od predsedu SNS Jána Slotu a poslanca Rafaela Rafaja. Parlament ho zamietol, keď schválený zákon do parlamentu vrátil prezident Ivan Gašparovič.
Zjednodušenú alternatívu zákona predložil premiér Robert Fico zo Smeru a v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré sa má používať len v núdzi, prešla novela zákona o štátnych symboloch.
Kým SNS chcela štátnu hymnu púšťať na začiatku každého školského týždňa, Ficovi postačila na začiatku a konci školského roka.