Bratislava 6. januára (TASR) - Zatiaľ čo na začiatku roka 2001 malo Slovensko v mierových misiách 320 vojakov, ku koncu roka ich bolo už 663. Rezort obrany uzavrel dve významné dohody v oblasti medzinárodnej vojenskej spolupráce. Ide o dohodu o posilnení slovenskej účasti v Kosove v podobe česko-slovenského práporu a trojstrannú dohodu s poľskými a českými partnermi o zriadení spoločnej brigády. Práve s rozšírením účastí príslušníkov ASR vystúpi šéf rezortu obrany na budúcotýždňovom rokovaní vládneho kabinetu.
Aj medzinárodné cvičenia, na ktorých sa zúčastnili slovenskí vojaci, výraznou mierou prispeli k výmene vojenských informácií, k získavaniu potrebných poznatkov a k formovaniu praktických schopností dôstojníkov štábov a jednotiek ASR pri plánovaní a riadení operácií a bojovej činnosti. Zároveň sa prehĺbila vzájomná dôvera medzi štátmi a posilnila sa stabilita v Európe.
V súlade s obsahovým zameraním partnerskej spolupráce bola i v roku 2001 v centre pozornosti účasť príslušníkov a jednotiek Armády SR na rôznych druhoch mnohonárodných cvičení zaradených do programu Partnerstvo za mier (PzM). Príslušníci ASR sa zúčastnili na 17 cvičeniach PzM mimo územia SR a jedného cvičenia na území Slovenskej republiky. Z tohto počtu bolo 10 veliteľsko-štábnych cvičení, štyri cvičenia pozemného vojska, jedno letecké, jedno spojovacie a jedno cvičenie krízového manažmentu.
Súčasťou medzinárodnej vojenskej spolupráce boli vystúpenia a ukážky letectva Armády SR na leteckých dňoch, na ktorých sa okrem praktického výcviku našich pilotov zároveň demonštruje naša pilotná škola a pripravenosť techniky a technického personálu na pôsobenie v medzinárodných podmienkach. V roku 2001 sa letectvo Armády SR zúčastnilo na ôsmich leteckých dňoch.
Strategickou prioritou SR je však dosiahnutie plnohodnotného členstva v NATO v čo najkratšom čase. Na plnenie tohto cieľa sa zjednotili rozhodujúce politické sily SR, výsledkom čoho bolo schválenie Bezpečnostnej stratégie SR, Obrannej stratégie SR a Vojenskej stratégie SR poslancami NR SR. Z nich vychádzajú aj ďalšie legislatívne návrhy, ktoré budú v stredu na programe vlády. Ide najmä o návrh ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Nemenej dôležitými legislatívnymi normami dopĺňajúcimi komplex zákonov o obrane, ktoré predloží minister Stank na rokovanie vlády, bude návrh zákona o obrany SR, návrh zákon a o ozbrojených silách SR a návrh zákona o obrannej povinnosti.