BRATISLAVA. Muži v uniformách, terénne autá a pochodovanie rómskymi osadami – aj to si môže Marian Kotleba dovoliť za peniaze, ktoré po voľbách dostane od štátu.
Pôvodne mala Kotlebova strana v pláne vzdať sa príspevkov vo výške viac ako päť miliónov eur, ktoré jej podľa zákona patria od štátu za získané hlasy a mandáty a na činnosť strany počas štvorročného volebného obdobia.

Po voľbách Kotleba povedal, že za štátne môže vybudovať domobranu, ktorá bude chrániť obyvateľov tam, kde zlyháva polícia.
Zákon v súčasnosti neumožňuje bez súhlasu parlamentu založiť vojenskú či polovojenskú organizáciu, ktorá chce nahrádzať činnosť bezpečnostných orgánov.
Kotlebove oddiely však nemusia byť ozbrojené a môžu sa tváriť ako strážna služba.
Legislatíva umožňuje použiť peniaze pre stranu aj na takéto účely, tvrdí Gabriel Šípoš z Transparency International Slovakia. „Môžu to spraviť či už cez priamu platbu svojim ľuďom ako živnostníkom za stráženie, alebo ich zaplatiť ako stranícky personál,“ povedal.
Na Kotlebovu stranu je už teraz personálne prepojená paramilitárna skupina Akčná skupina Vzdor, ktorá v lesoch trénuje vojenskú taktiku.
„Ak by proti tomu štát nezasiahol, tak ako mal už predtým zasiahnuť proti vzniku tejto strany, znamená to, že štát rezignoval na svoju hlavnú úlohu chrániť bezpečnosť svojich obyvateľov,“ povedala Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.

Príklad z Maďarska
Kotleba si teoreticky môže zobrať príklad od dnes už zrušenej Maďarskej gardy, ktorej členovia po zložení prísahy chodili v uniformách do rómskych osád, čo vyvolávalo konfliktné situácie, tvrdí expert ministerstva vnútra na extrémizmus Daniel Milo.
„Ako aj pri mnohých iných témach, aj teraz sa Kotleba snaží replikovať to, čo odskúšali Maďari, čiže dobrovoľné zoskupenia, ktoré vyzerajú ako bezpečnostné zložky,“ povedal Milo.