Bratislava 6. januára (TASR) - Niektoré úlohy Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie na obdobie rokov 2000 2001 boli realizované uspokojivo alebo len čiastočne.
V materiáli, ktorým by sa na budúci týždeň mala zaoberať vláda, sa uvádza, že je potrebné okrem iného pokračovať vo vzdelávaní obyvateľstva a v informačných a mediálnych kampaniach.
Vychádzajúc z dôležitého postavenia týchto kampaní vo vytváraní tolerantnejšej spoločnosti Úrad vlády SR zorganizoval počas decembra 2000 a januára 2001 v STV antidiskriminačnú kampaň. Keďže táto kampaň mala pozitívny ohlas, vláda SR podporila čiastkou asi 500 tisíc Sk realizáciu určitých aktivít Kampane proti rasizmu, ktorú organizuje občianska iniciatíva Ľudia proti rasizmu od augusta 2001.
Na reklamnú kampaň Usvedčený farbou dal Úrad vlády SR sumu 200 tisíc Sk, prevádzkovanie internetovej stránky www.rasizmus.sk podporil čiastkou 60 tisíc Sk a ďalšiu reklamnú kampaň Rasizmus je aj Tvoj problém sumou vyššou ako 170 tisíc korún.
Vzhľadom na závažnosť tejto problematiky sa bude aj naďalej pokračovať v predchádzaní všetkým formám diskriminácie a to aj formou nového Akčného plánu na obdobie rokov 2002 2003. Nový Akčný plán bude nadväzovať na výsledky predchádzajúceho s tým, že bude obsahovať viac konkrétnejších úloh v príslušných oblastiach.
Napríklad rezort vnútra z dôvodu lepšej informovanosti príslušníkov Policajného zboru (PZ) o extrémistickej scéne v SR spracoval v spolupráci s tretím sektorom Metodiku odhaľovania, objasňovania a dokumentovania trestnej činnosti motivovanej rasovou, národnostnou a inou neznášanlivosťou. Rozposlali ju na všetky základné útvary PZ, ako aj na pracoviská kriminálnej polície.
V rámci posilnenia dialógu s mimovládnymi organizáciami začala v decembri roku 2000 svoju činnosť pracovná skupina na riešenie rasovo motivovanej trestnej činnosti. Ministerstvo vnútra zriadilo aj Monitorovacie stredisko rasizmu a xenofóbie.
*ad som