BRATISLAVA. Napriek približne 160 podaniam na Generálnu prokuratúru SR s návrhom na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, bolo oveľa skôr potrebné reagovať na extrémistické myšlienky, osobitne politického charakteru, existujúce už niekoľko rokov.
Myslí si to výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Marian Mesároš.

Agentúru SITA o tom informoval mediálny tím Slovenského národného strediska pre ľudské práva s tým, že "v posledných dňoch sme v priamom prenose svedkami návratu ideológie, ktorá je v zásadnom rozpore s hodnotami a princípmi v oblasti ľudských práv a slobôd".
Keď v marci 2006 Najvyšší súd SR rozpustil pôvodnú stranu Mariána Kotlebu s názvom Slovenská pospolitosť- Národná strana, "zdalo sa, že náš právny systém sa vie vyrovnať s ambíciami extrémistov v politike," uvádza tím SNSĽP s tým, že princípy, ideológia a názory Mariána Kotlebu a členov jeho strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko sú založené na nenávisti voči Rómom a migrantom bez rozdielu.
"Podceňovať a tolerovať ľudí, ktorí sa verejne hlásia k odkazu vojnového zločinca Jozefa Tisa, je prejavom neúcty voči obetiam druhej svetovej vojny, osobitne holokaustu,“ upozornil Mesároš.
Podľa neho by sa malo systematickejšie bojovať proti extrémizmu a mala by sa mu venovať pozornosť nielen v kritických prípadoch. „Boj s extrémizmom je proces, ktorý si vyžaduje dlhodobý aktívny prístup, na čo upozorňujeme aj my nielen v Správach o dodržiavaní ľudských práv, ale aj v každoročnej Správe o monitoringu médií so špeciálnym zameraním na prejavy rasizmu, xenofóbie a antisemitizmu,“ uviedol Mesároš.
Tohtoročná Správa o monitoringu médií so špeciálnym zameraním na prejavy rasizmu, xenofóbie a antisemitizmu za rok 2015 je uverejnená na webovej stránke SNSĽP.