BRATISLAVA. Most-Híd bude vo vláde so Smerom, SNS a Sieťou. Odhlasovala to Republiková rada Mostu, pričom traja členovia strany boli proti. Predseda Mostu Béla Bugár povedal, že najdôležitejší bod Republikovej rady bola práve tvorba novej vlády. Zo 40 ľudí boli traja proti. O menách budúcich ministrov spravodlivosti a životného prostredia ešte hovoriť nechcel. „Dozviete sa to v priebehu pár dní,“ povedal.
Medzi trojicou, ktorá vstup do vlády nepodporila bol aj poslanec Zsolt Simon, ktorý sa rozhodol vystúpiť nielen z poslaneckého klubu strany v parlamente, ale aj zo strany samotnej.
„Považoval som za správne a korektné, aby som oznámil, že sa vzdávam členstva v strane,“ vyhlásil Simon s tým, že by nebolo správne, keby bol mimo poslaneckého klubu Mostu, ale v strane zostal.
Sú veci, ktoré sa podľa Simona dajú len ťažko zlúčiť. „Zároveň nie som presvedčený, že strana so 6,5 percentami je tá, ktorá má zachrániť túto krajinu, alebo napomôcť vzniku vlády so Smerom a SNS,“ povedal Simon.
Pripomenul, že Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Maďarič či Ján Richter zostávajú aj v novej vlády na svojich postoch a preto nevidí šancu na zmenu. Prípadný vstup do SMK Simon komentoval s tým, že nemá také úmysly.

Danko je iný, tvrdí Bugár
Okrem Simona je ďalším z trojice, ktorá novú vládu nepodporila aj člen Republikovej rady František Ondrušek, ktorý bol pred rokom predsedom Okresnej rady v Šali. Zo strany zatiaľ neodišiel, ale podľa vlastných slov o tom uvažuje.
„Rešpektujeme jeho (Simonove pozn.) rozhodnutie, som rád, že okrem neho to nikto iný neurobil,“ komentoval situáciu Bugár. Budúcnosť strany podľa neho závisí na tom, čo sa strane podarí presadiť z programových priorít novej vlády.
Bugár okrem Smeru vstupuje do vlády aj s nacionalistickou Slovenskou národnou stranou. „Predseda SNS je absolútne iný, prečo by som práve jeho dusil,“ odpovedal Bugár na otázku či bude od SNS požadovať ospravedlnenie za výroky bývalého šéfa strany Jána Slotu.
Bugár veľmi emocionálne reagoval aj na aktuálne dianie. Facebook strany je plný nahnevaných odkazov a jeho rozhodnutie kritizovali aj politici spoločne s voličmi v piatok na demonštrácii v Bratislave. „Je normálne, že sa necelý týždeň po voľbách nejakými platenými formami vytvára atmosféra tlaku a nenávisti na tých, ktorí sa rozhodli ísť do vlády? Ešte sa nikdy nestalo, že by vláda nedostala sto dní. Už teraz je tlak, vyvolávanie nenávisti, toto je ohrozenie demokracie,“ povedal Bugár. Kto koho platí odmietol vysvetliť.
Opäť spomínal, že SaS a OĽaNO na Most a napríklad aj KDH pred voľbami útočili a spôsobili tak zlý výsledok pravice. „Čo to je, že sme zradcovia? Že dostávame na facebook rôzne informácie? Čo je to, čo hovorí Matovič, že číta odkazy, že zabijeme vašu dcérku? Čo to je?,“ povedal nahnevaný Bugár. Každá zo strán vládnej koalície si podľa neho musí uvedomiť, že situácia je vážna.

Iná možnosť nebola, povedal Kresák
Právnik Peter Kresák, o ktorom sa spočiatku hovorilo, že vládu so Smerom nepodporí, povedal, že ho presvedčila hrozba predčasných volieb. "V tejto situácii, by bolo nezodpovedné ísť do predčasných volieb a iná možnosť nebola," povedal.
Špekulácie o tom, že ho presvedčil prisľúbený post ústavného sudcu, označil za hlúposť. Každý človek podľa neho vie, že táto funkcia si vyžaduje, aby bol kandidát zvolený v národnej rade a vymenoval ho prezident. "Je ale samozrejmé, že ja ako právnik už som sa uchádzal o funkciu a ak bude príležitosť budem sa aj rád uchádzať, ale to ešte neznamená, že ju získam," povedal.
S vyjadrením Bugára o tom, že sa premiéra Roberta Fica nebude pýtať na kauzu maséra Kostku súhlasí. "To sa bude riešiť, ale na to sa netreba pýtať. Máme orgány, ktoré sa zaoberajú týmito vecami a aj sa budú," dodal Kresák.
Pravdepodobná ministerka spravodlivosť Lucia Žitňanská z Mostu hovorí, že protikorupčné opatrenia, ktoré presadili v prioritách vlády sú úplne rovnaké, ako ich predložili aj najsilnejšej pravicovej strane SaS.
"Nehovorím, že toto je svet podľa môjho želania, ale zjavne svet podľa môjho želania získal v týchto voľbách 6,5 percenta a potom si môžete vybrať, či chcete veci presadzovať, alebo nie," povedala Žitňanská s tým, že sa rozhodla neísť do kúta, ale využiť priestor na presadzovanie toho, na čom štyri roky pracovali.
"Utiahnuť sa do kúta môžeme vždy, ale nepokúsiť sa o to, znamená odsúdiť sa do opozičnej lavice a pozerať sa, ako to niekto bude robiť úplne inak," dodala Žitňanská.

Beata
Balogová
