BRATISLAVA. Novozvolený poslanec za stranu SaS a zároveň predseda OKS Ondrej Dostál poukázal na segregáciu Rómov v obci Hrčeľ v okrese Trebišov. Na miestne multifunkčné ihrisko mali Rómovia povolený vstup len v určité dni.
"V dňoch nepárneho čísla dátumu je multifunkčné ihrisko sprístupnené ostatným občanom. V dňoch párneho čísla dátumu je ihrisko sprístupnené rómskym občanom," uviedol Dostál.

"Rozdeliť dni, keď je ihrisko sprístupnené občanom v závislosti od toho, či sú, alebo nie sú Rómovia, je jasným prejavom segregácie a diskriminácie. Podľa Ústavy Slovenskej republiky sú si ľudia rovní v dôstojnosti i v právach," uviedol Dostál.
Podľa Dostála je to nezlučiteľné s princípmi demokratického právneho štátu a odporuje to aj hodnotám Európskej únie, ktorej je Slovenská republika členom.
"Dnes som listom zaslaným elektronickou poštou vyzval starostu obce, aby túto segregačnú prax zrušil. Zároveň som dal podnet verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej, aby situácia preverila," povedal Dostál v nedeľu 20. marca 2016 pre agentúru Sita.
Multifunkčné ihrisko bolo postavené s finančnou podporou z fondov Európskej únie, uvádza sa na webovej stránke OKS. Projekt s názvom Viacúčelové ihrisko Hrčeľ bol podporený v rámci Opatrenia osi 3 implementovaného prostredníctvom osi 4: Základné služby pre vidiecke obyvateľstvo, Kód opatrenia: 321, Číslo výzvy: I/4.1 ISRÚ/2010.
Obec Hrčeľ má viac ako tisíc obyvateľov, z nich tvorí rómska populácia asi 57 percent.
"Vzhľadom na to som na situáciu upozornil aj vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušana Chreneka," informoval Dostál.
Starosta Hrčeľa: Na ihrisku k segregácii nedochádza
HRČEĽ. Starosta obce Hrčeľ v okrese Trebišov Rudolf Balog odmieta, že by dochádzalo k segregácii Rómov a Nerómov pri prevádzke miestneho multifunkčného ihriska.
Oznam na webstránke obce, ktorý vymedzoval sprístupnenie ihriska v párnych dňoch mesiaca pre Rómov a v nepárnych dňoch pre ostatných občanov, pochádzal podľa neho ešte z roku 2012 a platil len pár týždňov po otvorení nového ihriska.
Z webu ho potom zabudli stiahnuť, obecný úrad tak po upozornení urobil až teraz.
Ako uviedol Balog pre Tasr, k dočasnému opatreniu došlo v minulosti vzhľadom na hádky a konflikty medzi rómskymi a nerómskymi deťmi i dospelými o to, kto sa bude na ihrisku hrať.
"To nebolo kvôli Rómom, to bolo urobené pre poriadok a malo to účinnosť zhruba dva-tri týždne, aby si všetci zvykli, že tam musia byť jedni aj druhí, musia spolunažívať, lebo pred tým dochádzalo k hádkam a rôznym šarvátkam," povedal starosta.
Emócie vznikli podľa neho preto, že obec dlho nemala ihrisko. Po otvorení ho chceli naraz všetci využívať a chýbala dohoda.
"Museli sme urobiť nejaké opatrenia, aby nevznikali problémy. Aj z rómskej strany bola požiadavka, nech tam majú poriadok a vedia, ktorí a kedy tam môžu ísť. Ale nebolo to o žiadnej segregácii. Odvtedy našli spoločnú reč a dohodli sa, takže teraz tam nie je žiadny problém. Funguje to tak, že kto chce, si ihrisko objedná, či to je Róm alebo niekto iný, to je jedno. Správcom ihriska je dokonca Róm," dodal Balog.
Zdroj: Tasr