BRATISLAVA. Celkovo osem predsedníckych stoličiek v parlamentných výboroch budú obsadzovať opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina v pomere 3:3:2. ĽSNS po vzájomnej dohode predsedu nominovať nebude. Vládnej koalícii pripadne predsednícke kreslo v 11 výboroch.
Lipšic, Kollár aj Poliačik
Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA má byť predsedom Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA) Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) má stáť na čele Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Líder Sme rodina Boris Kollár sa má stať predsedom Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Milan Krajniak (Sme rodina) šéfom Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.
SaS posiela na čelo Výboru NR SR pre hospodárstvo Janu Kiššovú, predsedom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií má byť Martin Poliačik a šéfom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ Ľubomír Galko.
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií napríklad kontroluje podávanie majetkových priznaní verejných funkcionárov. Aj v minulom volebnom období na jeho čele stál opozičný poslanec.

Sulík: Chceme poukazovať na rozkrádanie
Podpredsedov budú mať liberáli v štyroch výboroch NR SR, za podpredsedu výboru pre financie a rozpočet navrhnú Eugena Jurzycu, za podpredsedu sociálneho výboru Jozefa Mihála, mandátového a imunitného výboru Juraja Drobu a jedným z podpredsedov výboru pre európske záležitosti by sa mal stať Martin Klus.
Na post podpredsedníčky parlamentu navrhnú liberáli Luciu Nicholsonovú.
Prioritami SaS v nadchádzajúcom volebnom období sú podľa jej predsedu Richarda Sulíka dôsledná kontrola a vytvorenie podmienok na zmenu vlády.
„Budeme novej vláde pozerať na prsty. Sme pripravení nekompromisne poukazovať na rozkrádanie verejného majetku, na plytvanie verejnými zdrojmi ako aj na prijímanie zákonov a personálnych rozhodnutí, ktoré budú udržiavať pri živote jestvujúci korupčný systém,“ povedal Sulík.
Cítia sa byť lepšie pripravení
Predseda SaS pripomenul, že to, čo tento systém drží pri živote, je prienik kriminálnych štruktúr do orgánov štátnej moci.
„Primárnu zodpovednosť za tento stav majú politické strany, osobitne tie vládne. Preto je dôležité, aby si opozičné strany v očiste spoločnosti od bezprávia a nezaslúžených privilégií svoje úlohy plnili dôsledne,“ hovorí.
Sulík ubezpečuje, že v porovnaní s minulým volebným obdobím je SaS na výzvy pripravená oveľa lepšie. „Sme skúsenejší, ostrieľanejší, máme v parlamente široký tím odborníkov, ktorí vnesú do práce parlamentných výborov novú kvalitu. Zároveň sme v ničom nezľavili v hodnotách a cieľoch, s ktorými sme vstúpili v roku 2010 do politiky,“ uzatvára šéf liberálov.
Demokratická opozícia sa podľa jeho slov teraz môže plne sústrediť na navrátenie dôvery spoločnosti v hodnoty liberálnej demokracie a prípravu podmienok pre výmenu vlády.