BRATISLAVA. Pokoj a stabilita. To má byť hlavný prínos budúceho ministra školstva za SNS Petra Plavčana do rezortu, v ktorom je časť zamestnancov naďalej v štrajkovej pohotovosti.
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý tvrdí, že ministerstvo školstva dnes zo všetkého najviac potrebuje silného lídra, ktorý má váhu medzi politikmi a autoritu medzi učiteľmi a verejnosťou.
„Namiesto toho dostalo celoživotného úradníka, ktorý vie vyjsť s každým, ale zjavne toho veľa nepresadí. To vcelku nie je kvalifikácia na ministra,“ povedal o Plavčanovi, ktorý v štruktúrach ministerstva pôsobí už takmer dvadsať rokov.
Plavčanova stranícka knižka podľa predsedu SNS Andreja Danka nebola podmienkou jeho nominácie. „Zodpovedne som si sadol s každým nominantom a vyhodnotil jeho osobnú ambíciu, pripravenosť a odbornosť,“ povedal.
Danko vníma Plavčana ako ministra, ktorý v školstve „dokáže zmierniť napätie“ a „v komunikácii s ministrom financií zabezpečiť financie pre školstvo“.
Otvorený diskusii
Nový minister podľa vlastných slov považuje za svoju základnú úlohu upokojiť situáciu v školstve. „Bude potrebné veľmi rýchlo rokovať so stavovskými organizáciami a odbormi,“ povedal.
Plavčanovo stručné vyjadrenie na tlačovej besede k nomináciám SNS obsahovalo aj prísľub oceniť prácu zamestnancov školstva, ale konkrétnejšiu víziu zmien v školstve zatiaľ nepredstavil.
Plavčana vzhľadom na jeho dlhoročné pôsobenie na poste generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl, vedy a výskumu na ministerstve školstva vnímajú pozitívne najmä zástupcovia vysokého školstva. V regionálnom školstve s ním veľa skúseností nemajú.
„V minulosti presadzoval politiku aktuálneho ministra. Vzhľadom na jeho otvorenosť v diskusii s akademickou obcou očakávam, že bude vedieť realizovať systémové zmeny," hovorí predseda Rady vysokých škôl Martin Putala.
Nevyhnutnom podmienkou na to bude podľa Putalu aj zvýšenie objemu peňazí do školstva, ku ktorému sa zaviazala vznikajúca koalícia. „Požadujeme, aby podiel verejných zdrojov na podporu vzdelávania a vedy bol porovnateľný s vyspelými krajinami, medzi ktoré sa úrovňou našej ekonomiky radíme," povedal.
Matej Stano z iniciatívy Veda chce žiť si netrúfa odhadnúť líderské schopnosti nového ministra. „Treba veriť, že jeho pozícia bude dostatočne silná pri vyjednávaní lepších podmienok pre školstvo a vedu," hovorí.
Rokovania so starým známym
„Môžem potvrdiť, že je odborníkom na školstvo,“ povedal na Plavčanovu adresu šéf školských odborov Pavel Ondek, ktorý ho pozná už niekoľko rokov, keď počas rezortných rokovaní presadzoval záujmy vysokých škôl.
„Či presadí našu deklaráciu do programového vyhlásenia vlády, to už bude závisieť aj od predsedu vlády a ministra financií,“ povedal Ondek s tým, že nového ministra plánuje osloviť a požiadať aj o osobné stretnutie.
Študentská rada vysokých škôl má za cieľ u ministra presadiť požiadavky spoločnej deklaráciu školských organizácií a odborov.
Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov si myslí, že vôľa rokovať a počúvať má byť základnou výbavou ministra, ktorého úlohou je slúžiť verejnému záujmu o kvalitné vzdelanie detí.
„Za oveľa dôležitejšie v súčasnej situácii považujem, ako rýchlo a akým spôsob sa nový minister a vláda dokážu postaviť k našim požiadavkám, ktoré podporujú aj iniciatívy študentov a rodičov,“ povedal s tým, že dúfa, že minister je dobre pripravený a ovláda celú problematiku rezortu školstva.
Dankove ochranné krídla
Po tom, čo sa Plavčanovo meno objavilo medzi trojicou ministerských kandidátov, médiá pripomenuli, že budúci minister získal na odmenách počas pôsobenia v rade Študentského pôžičkového fondu vyše 38-tisíc eur. Pritom išlo o čestnú neplatenú funkciu. Plavčan odmeny nakoniec vrátil, ale na ministerstve zostal pracovať naďalej. Vtedajší minister Dušan Čaplovič (Smer) svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že patrí medzi elitu ministerstva a ľudia ako on sú potrební pre kontinuitu rezortu.
Danko počas predstavovania nových ministrov za SNS tvrdo odmietol ich „bulvarizovanie“ a požiadal o sto dní, počas ktorých sa vláda bude môcť prejaviť. Plavčana pred otázkami o odmenách chránil a odpovedal zaňho.
„Je umením novinára vyhodnotiť, čo kauzou je a čo nie je. Ak by boli toto jediné záležitosti, ktoré sa majú dotknúť ich cti, nie je o čom hovoriť,“ reagoval na novinárske otázky s tým, že v prípade preukázaného zlyhania bude mať strana voči nominantom nulovú toleranciu.

Beata
Balogová
