Divadelná hra November o zúfalom americkom prezidentovi je plná vulgarizmov a politicky nekorektného humoru. Denník SME sa rozprával s jej režisérom MARTINOM ČIČVÁKOM o rozhodnutí Mariana Kotlebu zrušiť pre vulgarizmy uprostred predstavenia iné divadelné predstavenie a o tom, či takéto veci patria do kultúry.
Čo by ste robili v situácii, keby v hre November hlavná postava zaútočila na Židov a Marian Kotleba v hľadisku by sa zdvihol a žiadal okamžité ukončenie hry?
„Nebol som v tom hľadisku a nepoznám podrobnosti. Otázne je, ako sa správali ostatní ľudia v publiku. Nedávno sa stalo, že ľudia bučali v La Scale v Miláne na tenora, lebo sa im nepáčilo ako spieva, čo je v opere normálna reakcia v prípade, ak sa divákom niečo nepáči. Ten tenor hodil na zem kostým, odišiel a na jeho miesto musel okamžite nastúpiť niekto iný. Divadlo je komunikácia medzi občanmi na javisku a občanmi v hľadisku, ktorí si navzájom niečo predávajú. Ak niekto z hľadiska v tej situácii povedal dosť, prestaňte, tak ako je možné, že sa neozvali ľudia naspäť, že čo si to dovoľujete, my máme právo, aby to herci dohrali. Neviem sa k tomu presne vyjadriť, musel by som tam sedieť.“
Je však rozdiel vypískať hercov a poslať svojho človeka do zákulisia a z pozície moci požadovať, aby sa predstavenie okamžite skončilo, inak že zatiahnu oponu.
„Človek môže dať svoj názor najavo tým, že vstane a performatívne odíde. To sa deje a je to prirodzená reakcia v divadlách všade vo svete. Vo viedenskom Burgtheater sa neraz stalo, že bol priamy prenos spred divadla a moderátor hlásil, že premiéra v Burgtheater ešte pokračuje, zatiaľ nikto nevyšiel von, budeme vás o päť minút informovať. Niekedy si v podstate tí ľudia zaplatia lístky len na to, aby mohli intenzívne dať najavo, ako veľmi sa im nepáči, čo sa deje na javisku. Môžu tak s hlasným komentárom odísť a tresnúť za sebou dverami. Na toto má každý divák právo. Umelci s tým musia počítať. Nemôžete ale ísť dozadu, nech už ste ktokoľvek, a požadovať, aby sa hra zastavila. Neviem, či niečo také vôbec urobil Ľudovít XIV alebo cisár na Mozartovej opere – a títo ľudia teda vedeli dávať najavo svoj názor! Ak sa im niečo nepáčilo, tak sa postavili a odišli a polovica šľachty odišla s nimi, no predstavenie pokračovalo ďalej. Možno Stalin niečo také spravil.“
Nemáte pocit, že sa divadlo zneužíva na politiku?