BRATISLAVA. Výchova na Slovensku opäť raz dostala na frak. V národnej rade budú odo dneška schvaľovať zákony ľudia, pred ktorými by mala spoločnosť mladých ľudí chrániť.
Otvára sa otázka: Ak vychovávatelia na všetkých úrovniach dodnes nezvládali prevenciu rasovej intolerancie, ako s ňou pohnú teraz?
Radikálne orientovaný stredoškolák sa môže odo dneška otvorene smiať pedagógovi, ktorý sa bude angažovať pri presadzovaní všeľudských hodnôt. Jeho nijako nezaradený spolužiak bude len zmätený, ale ten rómsky sa začne báť viac ako doteraz.
Rodina ho môže stiahnuť zo školy a nedovoliť mu vzdelávanie dokončiť z obáv o jeho život. Utópia? V niektorých oblastiach slovenského vidieka určite nie.

Liahne
Banskobystrický kraj sa v súvislosti s pozitívnymi aktivitami Rómov spomína v médiách menej ako Prešovský či Košický. V tejto časti Slovenska sa Rómovia obávajú zviditeľnenia svojich občianskych aktivít, často aj projektov, hoci ich sponzor zaväzuje publicitou. Chcú byť radšej neviditeľní.
Obavy verejnosti sa v kraji zhoršili potom, ako kotlebovci obsadili úrad samosprávneho kraja.
Banskobystrický región je zastrašovaný útokmi zmanipulovaných mladíkov na Rómov, ktorí pod zámienkou boja za kresťanské hodnoty mlátia svojich rovesníkov.
Prívržencov nachádzajú aj na Orave či Kysuciach, kde paradoxne živého Róma temer nemožno stretnúť.
Postoje nie sú vrodené, ale vznikajú v priebehu života na základe osobnej skúsenosti a kontaktu s okolím. Deťom ich sprostredkovávajú najmä rodičia a škola, ale aj médiá, sociálne siete a celé nastavenie spoločnosti.
Sociálni psychológovia uvádzajú, že vytvorené postoje vykazujú pomerne slušnú odolnosť voči zmenám. Tento jav sa nazývajú aj imunizáciou postojov, pretože sa prejavuje podobne ako imunitný systém človeka.
Znamená to, že v prípade nevhodného spôsobu podania informácie môže nastať bumerangový efekt, kedy sa dokonca postoj, proti ktorému argumentujeme, môže ešte upevniť. Pri opakovaných reakciách na určitý podnet sa postoj trvale fixuje.
Od postoja ku konaniu
Už malé dieťa má dnes veľa príležitostí vypočuť si protirómske debaty od ľudí v čakárni u lekára, na nástupišti vlaku či v obchode.
Aj v škole sa stretáva s učiteľmi rôznych názorov, medzi nimi aj s takými, ktorí neskrývajú svoj negatívny postoj k rómskym žiakom a vyčítajú celým rodinám závislosť na sociálnom systéme.
Ešte pred vstupom do revoltujúcej puberty môže dieťa z majoritnej rodiny nadobudnúť presvedčenie, že rómska komunita žijúca v osade za dedinou je zhlukom ľudí druhej kategórie.
Vodcovi typu Marian Kotleba má potenciál podľahnúť aj mladý človek, ktorý dovtedy navonok neprejavil postoje rasovej neznášanlivosti. Atraktivita vodcu a spôsob podania informácie je kľúčová pri vplyve na zmenu v postojoch aj u človeka neutrálne zameraného.

Tínedžerov bavia
V parlamente sedí štrnásť nevhodných vzorov pre mládež. V demokratických voľbách ich volilo 209 tisíc občanov, a tak ich vraj musíme akceptovať. Ako to vysvetliť mládeži z hladových dolín, ktorá revoltuje voči spôsobu života svojich nezamestnaných rodičov?
Faktom je, že sú pre tínedžerov zaujímaví, nekonvenční, nie sú nudní a na rozdiel od zamračenej väčšiny sa aj usmievajú. Nechajú sa zbiť políciou za svoje presvedčenie a bojujú za Boha a za národ, ako uvádzajú.
Objektívne sú nebezpeční, šíria nešťastie v rodinách a smútok v spoločnosti.
Slovensko má teraz jedinečnú príležitosť ukázať, že sa poučilo a nezopakuje chybu spred štvrťstoročia. Vtedy mohlo postaviť komunistov mimo zákon, ale neurobilo tak.

Beata
Balogová
