BRATISLAVA. Vzhľadom na doterajšie skúsenosti je možné, že takzvanú domobranu, ktorú ohlásila neonacistická ĽSNS, budú trénovať profesionáli.
Už dnes vojaci trénujú členov paramilitárnych skupín a armáda každoročne rieši niekoľkých extrémistov vo svojich radoch.

„Určite týchto ľudí môžu trénovať profesionáli, už dnes máme v armáde a v polícii podporovateľov Kotlebu či ešte radikálnejších združení. Väčšina z nich to tají, ale máme aj prípady, keď sa k tomu hlásia úplne otvorene,“ povedal Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
Navyše, po tom, ako ministerstvo obrany oznámilo plán vytvoriť zálohy z dobrovoľníkov, ktorí absolvujú vojenskú prípravu, extrémistická skupina napojená na Mariana Kotlebu vyzvala sympatizantov na infiltráciu týchto dobrovoľníkov.
„Vyzývame všetkých nacionalistov, aby sa v rámci svojich možností pokúsili infiltrovať do armády, prípadne polície,“ takýto oznam vlani v lete zverejnila akčná skupina Vzdor aj s návodom, ako majú extrémisti zamaskovať svoju extrémistickú orientáciu.
Akčná skupina Vzdor združuje ľudí, ktorí vo voľnom čase absolvujú vojenský výcvik, a preto ju sledujú tajné služby. Na internete sa netaja blízkosťou ku Kotlebovej strane, chodia spoločne na mítingy a jej predstavitelia Marián Mišún a Marián Magát sa cez kandidátku ĽSNS takmer prekrúžkovali do parlamentu.
Mišún sa objavil aj pred týždňom na akcii ĽSNS v Michaľanoch, kde Kotlebovi prívrženci rečnili o potrebe vybudovať obecnú políciu a domobranu. Ak by sa plány Vzdoru na infiltráciu ozbrojených síl podarili, Kotlebovu domobranu by mohli trénovať profesionálne vycvičení vojaci.

Trénovať brancov je legálne
Profesionálni vojaci sa už dnes pohybujú v rôznych polovojenských organizáciách, kde odovzdávajú svoje skúsenosti. Napríklad profesionálny vojak Michal Feling stále cvičí členov polovojenskej organizácie Slovenskí branci.