TREBIŠOV, KOŠICE. V rómskej osade v Trebišove si piaty rok po sebe pripomenuli ukrižovanie a smrť Ježiša Krista krížovou cestou. Na Veľký piatok ju viedol trebišovský farár Jozef Gnip.
"Pre nás katolíkov je tento deň dôležitý, pretože si pripomíname tajomstvo Ježišovho života a smrti,“ uviedol pre Tasr farár Jozef Gnip.

„My kňazi prichádzame do rómskej osady každý týždeň, aby sme aj týmto obyvateľom Trebišova zvestovali radostnú zvesť, že Boh má každého rád. Napriek tomu, že si človek nepočína najlepšie, alebo sa k nemu nehlási,“ povedal Gnip.
Rómovia praktizujú svoju vieru špecificky, neuznávajú príliš modly, ale veria v Ukrižovaného. V trebišovskej osade sa nachádza aj kresťanský kríž.
"Aj keď sa to možno nezdá, tak oni si Ježiša uctievajú. Sami mi povedali, že sa nesmú dotknúť kríža, napriek tomu, že obsahuje železné časti. Tvrdia, že Ježiš všetko vidí,“ dodal farár Jozef Gnip.

Veriaci z východného Slovensko dodržiavajú zvyk požehnania veľkonočných jedál počas bohoslužieb. V sobotu nosili Košičania vyzdobené košíky s jedlom, aby im farár požehnal ich obsah. Tradícia hovorí, že všetky posvätené jedlá sa majú bez zvyšku skonzumovať a použiť.



Podľa Jany Ferencovej z Východnej v dedine hodujú, vyvárajú, pijú a oblievajú ženy v máloktorých rómskych rodinách. V pondelok zvyknú deti vinšovať počas návštev v rodinách. Vinš hovoria po rómsky.
Pred rokmi sa zvyky dodržiavali viac, deťom gazdiné dávali vajíčka. Dnes im ponúknu to, čo doma majú - koláče, chlebíčky, ovocie. Ani oblievačky a šibačky sa už v Liptove veľmi nenosia. Udržiavajú ich hlavne členovia mestských a dedinských folklórnych súborov.



Beata
Balogová
