BRATISLAVA. Štátna školská inšpekcia odhalila podvody pri externej časti maturitnej skúšky. Niektorí učitelia pri testoch študentom pomáhali, umožnili im odpisovať a pri hodnotení testov manipulovali s hárkami s odpoveďami.
Na základe podnetov Národného ústavu certifikovaného merania vzdelávania inšpektori odhalili prípady, keď v školách prišlo k nedovolenej úprave odpovedí v originálnych odpoveďových hárkoch. Učitelia, ktorí mali na starosti hodnotenie testov, niektoré úlohy hodnotili v rozpore s kľúčom správnych odpovedí.
Ukázalo sa, že administrátori – dozorujúci učitelia, umožňovali študentom spolupracovať. „Len tak totiž mohlo dôjsť k situácii, že žiaci uvádzali zhodne tie isté nesprávne odpovede,“ povedala hlavná školská inšpektorka Štátnej školskej inšpekcie Viera Kalmárová.
Konanie externej časti maturitnej skúšky každoročne sprevádzajú podozrenia, že priebeh testovania, následná manipulácia s odpoveďovými hárkami a opravy časti testov sa uskutočňovali v rozpore s pravidlami.

Spochybňovanie kolegov?
Na podvody pri vylepšovaní výsledkov testov externej časti maturitnej skúšky, ktoré sú neraz organizované vedeniami škôl, upozorňujú aj učitelia.
Na odbornom seminári k matematickému vzdelávaniu v Žiline o nich hovoril aj Ladislav Spišiak, učiteľ matematiky na Gymnáziu Šrobárova v Košiciach. Povedal, že o podvádzaní s maturitnými testami má poznatky z viacerých zdrojov.
„Ak slabé gymnázium porazí pri testoch všetky matematické gymnáziá, nemôže tam byť všetko v poriadku,“ povedal pre SME Spišiak.
Jozef Škorupa, riaditeľ gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši povedal, že na tému podvodov pri maturitách by nerád hovoril, lebo nechce spochybňovať odbornosť kolegov.
Chýbajú nezávislé testovacie centrá
Kalmárová tvrdí, že odhaliť podvody pri maturitách je veľmi ťažké. Školská inšpekcia prichádza do škôl preverovať podnety až po skončení maturít a „je reálne nedokázateľné, že administrátor si neplnil svoje povinnosti, takže všetko ostáva v rovine podozrenia“. Výnimkou je preukázateľná manipulácia s odpoveďovými hárkami.
Podľa Kalmárovej by situáciu čiastočne vyriešila prítomnosť administrátora, ktorý by nepochádzal z prostredia školy v ktorej sa testuje. Túto situáciu zákon predpokladá, no v praxi sa porušuje.
Najlepším riešením by podľa hlavnej školskej inšpektorky bola existencia nezávislých testovacích centier tak, ako je to bežné v niektorých krajinách.

Beata
Balogová
