ZBOROV. V dverách malej triedy sa okolo riaditeľky školy vrtí skupinka detí. „Pán učiteľ sa o chvíľku vráti, musel zaraziť bitku vo vedľajšej triede,“ hovorí nám. Chlapček po jej boku chce pohotovo ukázať svoju vyspelosť. Priznáva, že fajčí. „A včera si zas kradol, ale ani tým by si sa nemal chváliť,“ schladí ho obratom riaditeľka.

Po zvonení s motívom Winnetoua sa v priechodnej triede usadí šesť detí. V miestnosti vládne ruch, akoby ich bol aspoň tucet. Druháci si pod veľkým farebným nápisom „spolu to zvládneme“ precvičujú matematickú skúšku správnosti. Bežný školský výjav sa však v čomsi líši – triedu tvoria výlučne rómske deti a ich učiteľom je mladý absolvent práva Martin Szabo.
Návšteva kriminálky
Trojtisícový Zborov patrí medzi obce s nízkym životným štandardom. Významnú časť obyvateľov tvoria Rómovia. Vidieť to i na žiakoch spojenej základnej a materskej školy. Z päťsto detí sú takmer tri štvrtiny rómske.

Martin sa spolu s kolegyňou Teréziou Hochmuthovou, absolventkou sociológie, stal učiteľom iba v septembri. Bez toho, aby mali akékoľvek pedagogické zázemie, sa presťahovali na dva roky do neďalekého Bardejova. V Zborove v rámci programu Teach for Slovakia spoznávajú svoju novú profesiu v náročných podmienkach.
„Tu sa musí učiteľ prispôsobiť žiakovi, musí byť kreatívny. Keby skúšal klasický štýl výučby, neuspeje. Deti sa budú nudiť a vymýšľať hlúposti,“ vysvetľuje riaditeľka spojenej základnej školy Ivica Clementová. Jedným dychom ale dodáva, že aj ten najkreatívnejší učiteľ občas zlyhá, pretože „aj deti majú svoje dni“.
Školu občas navštevuje polícia, deň pred našou návštevou dokonca kriminálka. „Dennodenne sa v obci boríme s vandalizmom, krádežami, či dokonca sexuálnym zneužívaním. Kto tu nežije, nepochopí to,“ hovorí.
Makáme tvrdo a počúvame
Učiteľ Martin si vo svojej triede určil jednoduché pravidlá. Deti sa k ich dodržiavaniu na začiatku školského roka zaviazali podpisom. Sú vylepené na skrini, aby boli vždy na očiach: Správame sa slušne, počúvame učiteľa, makáme naplno.

„Máme cieľ, že sa budeme správať, učiť a mať výsledky ako tretiaci. Baví ich to, ale sú neporiadni. Často pracujú pre kvantitu, a nie kvalitu,“ hovorí o svojich deťoch. Prvú triedu absolvovali tradične, po nej prišla diagnostika a zaradenie do špeciálnej triedy.