BRATISLAVA. Vysokoškolskí pedagógovia spustili petíciu proti novému ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi (nominant SNS). Jeho nástup do funkcie vnímajú ako hazard s budúcnosťou vzdelávania. Aktuálne získala približne 600 podpisov.
„Viacerí sme považovali za potrebné vyjadriť náš nesúhlas. Myslíme si, že v tejto situácii by bolo nemravné mlčať, a preto sme spustili protestnú petíciu,“ vysvetľuje Jozef Nosek z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
Plavčan pracuje na ministerstve školstva takmer 25 rokov a do najvyššej funkcie v tejto budove prichádza z vysokého postu generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl. Napriek tomu jeho vymenovanie označili signatári petície za veľké sklamanie.

Zosobňuje negatívne
„Tento človek zosobňuje všetko to, čo slovenskému školstvu dlhodobo škodí: škandály, pochybnosti, neodbornosť, či prepojenie na vysokú školu známu rýchlovýrobou titulov,“ píše sa v sprievodnom liste petície.
Konkrétna argumentácia v neprospech Plavčana v petícii pozostáva z troch hlavných bodov:
- Ako generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl na ministerstve bol priamo zodpovedný za protiprávne zasahovanie ministerstva školstva do autonómie vysokých škôl pri vymenúvacom konaní profesorov.
- Bol v konflikte záujmov, keď ako vysoký úradník ministerstva školstva, ktorý mal pod priamou kontrolou financovanie vysokých škôl, zároveň pôsobil na niektorých z nich ako člen vedeckých rád (Dubnický technologický inštitút, Vysoká škola Danubius v Sládkovičove, Paneurópska vysoká škola, Pedagogická fakulta UK, Fakulta manažmentu UK).
- Popri úväzku na ministerstve ako člen správnej rady Študentského pôžičkového fondu neoprávnene získal odmeny v celkovej sume prevyšujúcej 38-tisíc eur a pod tlakom verejnej mienky tieto prostriedky vrátil.

Chce dostať šancu
Komunikačný odbor ministerstva školstva reagoval, že minister rešpektuje právo občanov podpísať sa pod petíciu, ak to uznajú za vhodné.
„Úrad si však oficiálne prebral ešte len v utorok a rád by dostal šancu ukázať, čo môže pre rezort školstva urobiť. Čo sa týka odmien, tie pán Plavčan dostal, ale aj vrátil, a tým je pre neho táto udalosť uzavretá,“ uvádza ministerstvo cez svoj komunikačný odbor.
Čerstvému ministrovi sa chcú pripomenúť aj učitelia, ktorí sú naďalej v štrajkovej pohotovosti. „Vraveli, že nič viac pre školstvo do 5. marca nemôžu urobiť.
Bude 5. apríla, mesiac po. Naše požiadavky neboli doteraz splnené, preto treba kompetentným pripomenúť, že štrajková pohotovosť trvá a sme stále nahnevaní,“ píše Slovenská iniciatíva učiteľov.
Protestný pochod spred Úradu vlády k budove ministerstva školstva plánujú na 5. apríla o 16:00 hod.

Beata
Balogová
