BRATISLAVA. Podobne ako živnostníci a firmy podávajú do konca marca majetkové priznania aj verejní funkcionári. Upozorňuje ich na to aj webová stránka Národnej rady SR.
Majetkové priznania podľa ústavného zákona o konflikte záujmov podávajú verejní funkcionári parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
Okrem poslancov, členov vlády, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy či sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR a členov Súdnej rady SR podávajú majetkové priznania aj generálny prokurátor, ombudsman, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či členovia štatutárnych orgánov Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Verejní funkcionári by v majetkovom priznaní mali uviesť svoje príjmy dosiahnuté v uplynulom kalendárnom roku nielen z výkonu tejto funkcie, ale aj iných postov, zamestnaní alebo činností, v ktorých pokračovali aj po ujatí sa funkcie verejného činiteľa. Zároveň by mali uviesť svoje majetkové pomery a majetkové pomery manžela a neplnoletých detí, ktorí s ním žijú v domácnosti.
Za nepodanie majetkového priznania podľa zákona hrozí verejným funkcionárom pokuta vo výške mesačného platu.
Verejní funkcionári podávajú majetkové priznania podľa starého zákona, z majetkových priznaní sa nedá určiť presná výška majetku ani jeho konkrétny opis. Polemika sa vedie aj o tom, ktoré príjmy musia verejní funkcionári v priznaniach uvádzať a ako ich sankcionovať za nedodržiavanie zákona.
V rokoch 2012 až 2014 vtedajšia opozícia s vládnym Smerom pripravovala nové znenie ústavného zákona o konflikte záujmov, ktoré by reagovalo na nedostatky aktuálnej právnej normy. Smer po vypracovaní návrhu od podpory nového zákona odstúpil a opakovane ho v parlamente zamietal.