BRATISLAVA. Šikovní Rómovia, ktorí majú na základných školách samé jednotky, často nepokračujú v štúdiu na dobrých stredných školách ako ich rovesníci. Štát im ponúka inú alternatívu. Môžu chodiť do školy pri osade, kde sú aj ostatní ich kamaráti. Neskôr z nich budú piliari a krajčírky.
„Učiteľka mi povedala, že mám na to študovať na obchodnej akadémii. Nielen ja som bola v triede jednotkárka, aj Janík bol jednotkár. Ale pretože som nechcela byť sama, tak som na obchodnú akadémiu nešla. Všetci sme sa dali na túto školu,“ hovorí mladá Rómka v publikácii Centra pre výskum etnicity a kultúry.
Centrum v minulom roku vydalo analýzu, kde sleduje takéto vysunuté pracoviská stredných odborných škôl, ktoré sú zriadené v blízkosti odlúčených rómskych komunít. Tieto pracoviská majú za cieľ pomôcť Rómom získať aspoň aké také vzdelanie.

Zo zistení centra vyplýva, že študenti síce získajú nižšie vzdelanie, ale dokážu sa zamestnať len ako slabo platení manuálni pracovníci, prípadne skončia na úrade práce. Navyše je pre nich ťažšie sa integrovať do väčšinovej spoločnosti, keďže celé detstvo a dospievanie trávia v osade.
„Myšlienka vysunutých pracovísk je skôr ďalším nástrojom, ktorý posilňuje sociálne vylúčenie a prehlbuje bariéry medzi majoritným obyvateľstvom a obyvateľmi odlúčených rómskych komunít,“ povedala autorka štúdie Zuzana Balážová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska v Skalici.