BRATISLAVA. Smeru pripadlo 15 štátnych tajomníkov na 13 ministerstvách. Nacionalistická SNS ich má o jedného menej ako Most-Híd, ktorý dosiahol slabší volebný výsledok. Koaličné strany už oznámili mená takmer všetkých štátnych tajomníkov, no nedoriešené stále zostáva obsadenie na ministerstve zdravotníctva. Za Smer dosluhuje zatiaľ Mário Mikloši, druhého navrhne SNS.
Hoci sa štvorkoalícia počas rokovaní dohodla na takzvanej krížovej kontrole, pre ministerstvo hospodárstva to platiť nebude a zostane jednofarebné. Rovnako ako minister, aj obaja štátni tajomníci sú nominantmi Smeru. Smer ako najsilnejšia strana koalície má dvoch tajomníkov aj na ministerstve financií, dopĺňať ich však bude viceprezidentka finačnej správy na Finančnom riaditeľstve Dana Meager, ktorú navrhla SNS.
Tri pravicové koaličné strany zostanú bez kontroly kľúčových ministerstiev vnútra, financií a zahraničných vecí.
Hercovi pripadne regionálna a menšinová kultúra
Kakaovník v detskej relácii, v sitkome účtovník mafiánov, na ministerstve kultúry napokon štátny tajomník. Herec Igor Adamec nie je v politike úplný nováčik. Ešte predtým, ako kandidoval za stranu Sieť zo 44. miesta, dlhé roky pôsobil v SDKÚ.
Vyštudovaný bábkoherec sa preslávil komediálnou úlohou slušného účtovníka Milanka mafiánskeho klanu v siktome Mafstory. Predtým moderoval s ďalším bábkohercom Martinom Vanekom detskú reláciu Kakao.
Na ministerstve sa bude venovať regionálnej kultúre a kultúre národnostných menšín. „Ešte zrejme pribudnú nejaké oblasti, ale s týmito som spokojný,“ hovorí Adamec. Prácu na ministerstve berie ako výzvu. „Zatiaľ som vo fáze, že sa rozhliadam, ale vnímam to ako veľké dobrodružstvo a výzvu,“ hovorí.
V Sieti bol jedným z dvoch ľudí, ktorí sa venovali oblasti kultúry, preto ho nominácia neprekvapila. „Skôr ma prekvapilo, že Sieť vyrokovala tento post na ministerstve kultúry,“ dopĺňa.
Adamec je od roku 2011 aj riaditeľom lokálnej Televízie Ružinov v Bratislave a moderuje v nej zábavnú talkshow King Kong vo vani, kam si pozýva známe osobnosti. Zároveň je miestnym poslancom v mestskej časti Bratislava-Ružinov. Svojich funkcií v televízii sa vzdá do 30 dní, aby sa vyhol konfliktu záujmov.
„Vzdám sa konateľstva a zároveň podám aj výpoveď ako riaditeľ. Vzal som si na to lehotu 30 dní, pretože informáciu som sa dozvedel len pred dvoma dňami,“ vysvetľuje. Moderovanie mu zákon síce nezakazuje, ale z časových dôvodov sa zrejme prestane vysielať aj jeho relácia.
Jankovská tvrdí, že ministerkou byť nechcela
Pred voľbami sa o nej hovorilo ako o novej ministerke spravodlivosti, nakoniec bude pracovať pod Luciou Žitňanskou (Most-Híd) opäť v pozícii štátnej tajomníčky. Monika Jankovská ňou bola aj v čase, keď ministerstvo viedol Tomáš Borec (nominant Smeru), no už vtedy bola považovaná za jeho šedú eminenciu.
Jankovská kandidovala v týchto voľbách za Smer prvýkrát, a to zo 46. miesta. Jej bývalý šéf Tomáš Borec na volebnej kandidátke nebol.
Na ministerstve sa Jankovská ako jediná štátna tajomníčka venovala najmä oblasti spotrebiteľského práva a vyjadrovala sa k téme úžery a šmejdov.
„Pomoci ľuďom v exekúciách by som sa rada venovala opäť, ale o konkrétnych sekciách rozhodne až pani ministerka, keďže sme dve štátne tajomníčky,“ hovorí Jankovská. Druhou je Mária Kolíková, ktorá pracovala na rovnakej pozícii aj počas vlády Ivety Radičovej, keď ministerstvu šéfovala Žitňanská.
Jankovská tvrdí, že ministerské ambície pred voľbami nemala. „Vôbec nie. Teším sa, že urobíme ďalšie dobré veci,“ hovorí. Spoluprácu so Žitňanskou hodnotí ako „veľmi veľmi korektnú“.
SNS nominovala neznámeho absolventa Moskovského inštitútu
Nacionalistická SNS, ktorá odmieta napríklad základne NATO na Slovensku, nominovala za štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí Lukáša Parízeka. Meno 29-ročného absolventa Moskovského inštitútu bolo v diplomacii zatiaľ neznáme.
Parízek študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve, magisterské štúdium ukončil v roku 2012. Stážoval na Úrade boja proti terorizmu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Viedni. Neskôr pôsobil na ministerstve obrany ako štátny radca v čase, keď ho viedol Martin Glváč zo Smeru. Posledný rok pracoval podľa životopisu na webe ministerstva ako projektový manažér na odbore komunikácie a medzinárodnej spolupráce v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
Parízek nahradí vo funkcii skúseného diplomata Igora Slobodníka. „Igor Slobodník patrí k absolútnej špičke a len pre nejaké ustanovenia koaličnej zmluvy, ktorú vláda nechce zverejniť, ho má nahradiť neznámy človek bez primeraných skúseností,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Výber Parízeka podľa neho svedčí o tom, že SNS má nedostatok odborníkov.
Prípravu predsedníctva Slovenska v Európskej únii má na starosti staronový štátny tajomník a skúsený diplomat Ivan Korčok. Zatiaľ nie je známe, akým oblastiam sa bude venovať Parízek. Ten na otázky denníka SME do uzávierky neodpovedal.


Beata
Balogová
